PROGRAM
Sobota 24. srpna
13.00: Cena proutěnkářů; doprovodný program  –  dostih poníků
13.35: Cena Dostihového klubu
14.10: Cena podporovaná firmou Karel Hainz
14.45: Cena společnosti MORAVOL
15.20: Cena CHOVSERVIS, a.s. Hradec Králové
15.55: Cross country Peruána
16.35: Cena společnosti A.S.A.
– III.kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou
17.10: Dostih na podporu turismu, sportu, hotelnictví a vína
ve městě Pardubice
17.45: Cena Dostihového spolku a.s.

Předposlední srpnová sobota bude v Pardubicích patřit v pořadí už třetí kvalifikaci na letošní 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Odběhnuta bude v rámci devítibodového programu Dne se společností .A.S.A., který v Synthesia Parku začíná 24. srpna ve 13 hodin.

Do hlavního dostihu, Ceny společnosti .A.S.A. – III. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, je přihlášeno patnáct koní, mezi nimi i svěřenkyně trenéra Radka Holčáka Lingarry.
Bude se muset pokusit o reparát v kvalifikaci. Lingarry je totiž jedinou z trojice koní, která už kvalifikační dostih prošla v červnu, ale kvůli nepřehledné situaci po kolizi s volným koněm nakonec Rada Jockey Clubu České republiky rozhodla, že spolu s Frasinim a Roninem kvalifikační podmínky nesplnila.

Kromě Lingarry, která bude mít v sedle Josefa Sovku, diváci na startu uvidí i kvalifikačního přeborníka, svěřence trenérky Hany Kabelkové Trezora, která do jeho sedla tentokrát angažovala Josefa Bartoše. Startovní listinu doplňují již v květnu kvalifikovaní Budapest a Bremen Plan, nebo červnový kvalifikant Cim. Budapest (ž. Dušan Andrés) naposledy startoval v Pardubicích v červenci ve druhém dílu Dostihového poháru Josefa Váni, kde pod vedením Josefa Váni ml. došel na šestém místě, Bremen Plan (ž. Marek Stromský) naposledy zvítězil také v Pardubicích a to v již zmiňované květnové kvalifikaci. Cima (ž. Jaroslav Myška) Pardubice viděly naposledy ve II. kvalifikaci, kdy došel do cíle na čtvrté pozici.

O kvalifikaci budou bojovat mimo jiné Zarif, Nikan, Kasim či Broker. Zarif trenéra Josefa Váni staršího, v sedle s jeho synem, má za sebou dva velmi úspěšné starty v Pardubicích – zvítězil v květnové Úvodní cross country Koroka a v červnové Cross country Železníka. Nikan (František Kovačík) se letos také předvedl dvakrát v Pardubicích, jednou na pátém místě, jednou nedokončil, Broker (ž. Thomas Boyer) je na tom podobně. Startoval čtyřikrát, se střídavými úspěchy. Kasim (ž. Marcel Novák) se o kvalifikaci pokusil již v červnu, ale nedokončil.

Zvučná jména se objevují také ve startovní listině Cross country Peruána, steeplechase II. kategorie na 5200 metrů. Hned se startovním číslem jedna do něj nastoupí trojnásobný vítěz Velké pardubické, dvanáctiletý Tiumen se svým nerozlučným parťákem v tréninku i v sedle Josefem Váňou starším. Jeho soupeřkou bude loňská vítězka Velké pardubické Orphee des Blins vedená žokejem Janem Faltejskem. Orphee des Blins letos startovala v Červnové cross country Válečníka, ve které s výrokem „lehce" zvítězila. Startovní listinu doplňují ještě např. Nikas, Mlýn, Borderland, Tomis a řada dalších velmi zkušených steeplerů.