Ostrava/ V největším městě Severní Moravy se konalo mistrovství České republiky ve sportovní gymnastice. Právo účasti na vrcholu jarní sezony si vybojoval také kvintent z Lokomotivy Pardubice.

Největšího úspěchu dosáhla Valentýna Frýdová, která skončila dvanáctá. Výborně ji sekundovala Barbora Svobodová. Ta ve své kategorii obsadila třináctou příčku.

Jako první vkročily na žíněnky ostravské haly starší žákyně. V této kategorii nastoupila Veronika Řeháková a skončila třicátá. „Verča začala úspěšně v prostných, zadařil se ji i přeskok, kde obdržela jednu z nejvyšších známek. Předvedla dobře rovněž bradlovou sestavu, ale na kladině udělala hned několik velkých chyb,“ okomentovala vystoupení Helena Kupková, trenérka Lokomotivy.

Ve věkové skupině žákyně A měla Lokomotiva hned tři zástupkyně. Barbora Svobodová si vysloužila vynikající třinácté místo, Dominika Drábková skončila jeden advacátá a Andrea Květonová ještě o sedm příček za ní. „Bára předvedla vyrovnané výkony na všech čtyřech nářadích. Domča prošla závodem spolehlivě, když bez větších chyb předvedla všechny povinné prvky. To se tentokrát nepodařilo Andrejce. Po třech solidně zacvičených nářadích totálně zazdila kladinu. Čtyři pády a nepředvedený povinný prvek ji stály hodně,“ ví moc dobře Kupková.
S velkým napětím se očekával závod kadetek a v něm vystoupení favoritek z kvalifikačních závodů. Mezi ně patřila i pardubická gymnastka Valentýna Frýdová. Podle zainteresovaných všechna děvčata předvedla vynikající výkony v nejobtížnějším závodě podle olympijských pravidel. Frýdová po součtu všech známek ze kvarteta disciplín obsadila dvanáctou příčku.

„Valentýna začala na svých oblíbených bradlech, jenže tentokrát poprvé s chybou. Na kladině jako jedna z mála zařadila akrobatickou řadu se saltem, salto vpřed a ještě přidala bonifikovaný seskok s vrutem. To všechno ji sice vyneslo nejvyšší známku obtížnosti, bohužel známka za provedení byla olivněna dvěma pády. Náplastí byl vydařený přeskok a pěkná prostná,“ vtáhla nás do děje Kupková, která dodala.

„Tři pády v tak vyrovnaném poli závodnic je moc a tak se sen o prestižním umístění v první desítce nenaplnil. Na druhou stranu kolik děvčat v tomto věku se dokáže dostat mezi elitu ve svém sportu,“ přemítá trenérka pardubické Lokomotivy.

Jarní výkony svěřenkyň jejich, Lenky Kupkové, Petra Kolmana a Pavla Korečka naznačují šance pro podzimní ligové soutěže. Oporou by měly být nadějná Frýdová, mladičké Květonová a Svobodová. K nim se přidá Tereza Horáková, ktera pro zranění na jaře nenastoupila.