Obnovená premiéra pardubického týmu pod hlavičkou BK Synthesia bude mít v premiérovém utkání ročníku feferonkovou příchuť. Nejenom, že je Hradec pro Pardubice jako červený hadr pro býka, jejich soupeř se navíc v loňské sezoně neúspěšně ucházel o elitní soutěž.

Neděle 15.00: BK Synthesia Pardubice – Královští sokoli Hradec Králové (hala na Dukle).

Pardubice měly zastoupení ve druhé nejvyšší soutěži naposledy v sezoně 2008/09. Tehdy obsadil tým vedený trenérským triumvirátem Peterkou, Procházkou a Zdobinským deváté místo. V pardubickém dresu hráli mimo jiných Horák, Moravec, O. Peterka, Špaček, Tomáš, Vošlajer. Lépe si vedli svěřenci trenérů Peterky a Procházky o sezonu dříve. Postoupili až do semifinále. V něm ale ztroskotali na pozdějším vítězi, BK Opava, kterému podlehli na zápasy 0:3. I v tomto týmu se našli další pardubičtí odchovanci, kteří si zahráli NBL: Macela, Harčár, Sedlák, Šindelář, Teplý.

Nedělní soupeř BK Synthesia se do první ligy dostal v sezoně 2009/10, kdy mu soutěž podstoupily právě Pardubice. S tím se do hradeckého dresu přesunula celá řada hráčů, kteří si vyzkoušeli ten pardubický. Jen namátkou jmenujme Jelínka, Vošlajera, O. Peterku, Votavu, Harčára, Macelu, Příhonského, Šoulu, Špačka, Faifra i M. Peterku.

Letošní ročník I. ligy bude mít ve dvou skupinách 20 účastníků a základní část skončí 30. ledna 2016. Pak se bude hrát dál podle umístění a první dva týmy konečného pořadí budou mít šanci zahrát si prolínací soutěž o postup do Kooperativa NBL. Dvacátý celek přímo sestoupí do druhé. ligy. Pardubická stopa se v novém ročníku objevuje díky tomu, že ČBF zařadila do první ligy čtyři týmy se statutem Vrcholové sportovní centrum mládeže. Vedle Pardubic jsou to ještě Nymburk, USK Praha a Brno. Šanci tak dostanou  mladí hráči, kteří nebudou muset jezdit hrát do jiných klubů v první či druhé lize. Budou přímo pod dohledem trenérů ve svých mateřských klubech. BK Synthesia povedou Tomáš Bartošek, Dušan Bohunický a Oldřich Zdobinský. Jejich největšími trumfy by měli být David Škranc, Viktor Půlpán, Josef Potoček a Josef Příhonský, přehlédnout nemůžeme ani Martina Rouba s Karla Formánka, kteří si už také zahráli za Beksu.

Na svou šanci čekají i talentovaní junioři z mistrovského týmu, kteří tak dostanou příležitost poznat mužský basketbal. Hradečtí trenéři Lubomír Peterka přivezou silný tým s oporami Kiršbaumem, Majeríkem, O. Peterkou, Šírkem a také Tomášem Macelou, který přerušil profesionální kariéru ve Svitavách a v současnosti se věnuje trenérské práci u mládeže v BK Synthesia Pardubice.   (fn)