Basketbaloví příznivci zpozorněte? Víte co mají následující data 27. dubna 2001 a 2. ledna 2010 společného? Pardubičtí borci v tento den porazili Nymburk. Mezitím ale téměř devět let nic a plných třicet prohraných soubojů. Větší cenu má to čerstvější vítězství. Vždyť Nymburk je již několik let neohroženým domácím suverénem.

K největšímu vítězství BK Synthesia v novodobé historii přivedl družstvo kapitán MARTIN MAREK. Ten před zmíněnými devíti lety studoval a hrál za jednu z amerických univerzit. Pochopitelně výhru tehdejšího Ostacoloru nijak vážněji neregistroval. Na té sobotní se už podílel jako každý z hráčů velkou měrou. Pardubičtí basketbalisté nastoupili před vlastními diváky poprvé v červených dresech. Neměli by si je nechat?

Prohra Nymburku v Prostějově se jevila jako dvojsečná zbraň. Na jednu stranu hrozilo pro váš tým nebezpečí, že Středočeši rychle a nekompromisně odčiní potupný debakl. Na druhou je však mohlo psychicky nalomit, že už nejsou nedotknutelní. Ke které z variant jste se více přikláněl?
Spíše jsem čekal, že Nymburk bude hodně namotivován. Měl jsem za to, že na nás vlétne. I když se tak zpočátku nestalo, pořád jsem očekával, kdy přijde nápor soupeře. V poločase jsme vedli o deset bodů, a tak jsem si myslel, že maximálně zagresivní obranu a budou hrát pres po celém hřišti. My jsme mu to zásluhou skvělé obrany nedovolili.

Podle vašeho trenéra bylo alfou a omegou zachytit obávaný nástup Nymburka. Právě povedeným začátkem se totiž mohl mistr znovu nastartovat…
Byli jsme na to připraveni a chtěli se nejvíce soustředit právě na začátek utkání. V poslední době je totiž opět nemáme moc dobré. A nepovedl se nám ani tento. Dvě minuty jsme pořádně nevystřelili na koš. Soupeř však naštěstí vedl jen 4:0. Když nám to nešlo v útoku, pomohli jsme si v obraně. Už na začátku zápasu jsme ukázali, že přes naši obranu se jen tak lehce přecházet nebude.

Když už jste nakousl téma vynikající obrana, tak to dokončeme…
Nymburk sice nehrál nic extra v útoku, ovšem bylo to tím, že my jsme ho ani nepouštěli do nějakých jednoduchých střeleckých pozic. Co vím, tak pouze v první čtvrtině dával pár lehkých košů po útočném doskoku. Tvrdá obrana spolu s rostoucím sebevědomím, to byly klíče k našemu úspěchu.

Na druhou čtvrtinu pardubický fanoušek jen tak nezapomene. Soupeři takového kalibru jste dovolili pouze osm bodů. Došlo v tomto úseku k nalomení psychiky Nymburku?
Určitě. V té druhé čtvrtině byla jedna delší pasáž. Přesně si nepamatuji, kolik to v tu chvíli bylo, ale vím, že jsme Nymburk několikrát za sebou zastavili při nájezdu pod náš koš. Důležité bylo, že se jednalo o čistý způsob. V tom je také posun v naší obraně na začátku letošní sezony a v poslední době.

Obrat paradoxně nastartovala pětice, ve které byli dva mladíci, Vošlajer s Peterkou. Co jste tomu říkal?
Na našem týmovém úspěchu se podíleli opravdu všichni. Ať už kluci na hřišti nebo na lavičce. Musím souhlasit s tím, že oba zmínění hráči odvedli velké penzum práce. Především Tomáš Vošlajer, který si počínal výborně v obraně. Několikrát udržel na uzdě Ricciho a ještě přidal body. Oba dva nechali na hřišti velmi produktivní minuty.

Trenér tento krok vysvětlil tím, že týmu s ohledem na vánoční pauzu v závěrečné čtvrtině utkání s Brnem chyběla fyzická kondice. Vnímal jste to rovněž tak?
Ano. Před zápasem nám sdělil skutečnost, že chce udržet vysoké tempo zápasu. Proto bude pravidelně točit se sestavou po celou dobu zápasu. Byli jsme připraveni, že jednotlivé hráče kouč pošle na palubovku na pěti až sedmiminutové úseky. Záměr mu vyšel na výbornou.

Zmínil jste fakt, že jste Nymburk nepouštěli do lehkých střel, a tak si musel pomoci riskem. Ten mu v záverečném kvartálu z části vyšel…
Chtěli jsme dohrát zápas s desetibodovým náskokem, ovšem ukázala se výjimečnost některých hráčů Nymburka. Mám na mysli Leeho, který dvěma trojkami v řadě přes dva naše pivoty dostal svůj tým zpátky do hry.

A bylo ještě hůře. Minutu a půl před koncem už jste vedli jen o jediný bod a soupeř měl míč. Dalo se předpokládat, že Nymburk jako evropskými poháry ostřílené družstvo zvládne koncovku lépe?
Samozřejmě. Ale v tu chvíli naše sebevědomí narostlo do obřích rozměrů. Věděli jsme, že tak blízko k výhře nad Nymburkem už nemusíme nikdy ve své kariéře být. To bychom si vyčítali do konce života. Přálo nám i štěstí při následném útoku soupeře a střele do obroučky. Po jediné proměněné šestce Maurice Hamptona ještě DJ Wright v posledních vteřinách obral Sokolovského. V tu chvíli vygradovala naše obrana.

Nastala v zápase chvíle, kdy jste si řekl: Ty jo Martine, dneska bychom mohli Nymburk porazit?
Nastala. Poprvé v přestávce mezi oběma poločasy. Vedli jsme o deset bodů a já si říkal: S nimi se dneska fakt dá hrát. Ty vogo, my je snad můžeme i sfouknout. Když pak časomíra ukrajovala čas a zápas se blížil ke konci, říkal jsem si, že je porazíme. A věřil jsem i v té poslední minutě, kdy měl výhodu mečbolu soupeř.

Je to vaše největší vítězství ve vaší bohaté kariéře?
Až takhle bych to nestavěl. Každopádně je to velké vítězství, a to nejen pro mě. Všichni jsme byli hrozně namotivovaní. Američtí kluci snad ještě víc. Třeba Maurice Hampton už loni, kdy jsme také spolu hráli v Liberci, říkal: Prosím tě Máro, co to tady v Čechách máte za mýtus kolem toho Nymburka? Proto není vůbec divu, že chce každý tým Nymburk porazit. Nám se to podařilo jako málokomu za posledních několik let. Tuším, že před námi a Prostějovem to byl v loňském ročníku Děčín a sezonu předtím Nový Jičín.

Od začátku sezony se nese pardubickým klubem jedno heslo: Musíme porazit jeden ze silných klubů, a pak uvidíte. Co tedy uvidíme?
Vítězstvím nad Nymburkem jsme si dokázali, že patříme do elitní pětky, která se krátce po zahájení letošní sezony utvořila. Věděli jsme , že umíme sehrát vyrovnané partie se silnými týmy, ovšem v obou zápasech s Novým Jičínem ani s Děčínem jsme neměli v koncovce štěstí. Nechci dělat nějaká velkohubá prohlášení, nicméně myslím si, že naše tolikrát zmiňované sebevědomí pořádně vzrostlo.

Naopak Nymburku jste ho před důležitým zápasem Eurocupu s Biellou pořádně srazili. To není pro český basketbal, který se na mezinárodní úrovni trápí, příliš dobrá zpráva…
Nymburku bych hodně přál výhru nad Italy i postup do dalších bojů. Celý tým půjdeme do hlediště ČEZ Areny fandit. Prohry s námi i Prostějovem budiž pro kolegy varováním a upozorněním, že už nejsou tak suverénní jako v minulosti. V Mattoni NBL vždy před pohárovými zápasy častovali své soupeře debakly a naše liga pro ně nebyla přípravou před daleko těžšími zápasy evropských pohárů. Paradoxně jim ale oba neuspěchy mohou pomoci. Do utkání totiž podle mne půjdou více koncentrování a s větším nasazením, než kdyby v zápasech domácí soutěže s protivníky zamávali.

Vítězství nad Nymburkem se nerodí každý rok. Pardubice by ostatně mohly po devítileté pauze o tom něco vědět. Oslavili jste tento mimořádný úspěch pořádně, nebo jak se někdy říká: Oslavíme to prací?
To druhé. Jsme v rozehrané sezoně, a tak si nemůžeme dovolit nějaké juchání. Po zápase jsme dostali den volna. Někdo jel domů, ale většina týmu se sešla na společné večeři. Trochu jsme poseděli. Trenér nám dovolil jedno pivko a toho jsme využili.