Alergie. Mohou být na cokoliv. Přecitlivělost na určitou látku, stav nebo osobu. Generální manažer pardubických basketbalistů Martin Marek už musí být alergický na slovo bronz. Za dobu svého působení na východě Čech získal dvě medaile této hodnoty jako hráč a čtyři jako funkcionář. S nadsázkou řečeno, už před ním ani nemůžete vyslovit větu, že vaše žena chytala u moře bronz. Za chvíli začne kroutit desátou sezonu v pardubickém triku. A jeho podřízení se budou setsakramentsky snažit, aby se z alergie na bronz nestala bronzofóbie…

Nebolí vás už hlava z toho, jak s ní stále mlátíte o finálovou bránu?
(usměje se) No jo vlastně. Tiskovou konferenci po sezoně 2016/2017 jsem ukončil burcujícím prohlášením: Budeme mlátit hlavou o finálovou bránu tak dlouho, dokud ji nerozrazíme! Přiznávám, že už je to frustrující, ale budeme mlátit dál. Musíme, nedá se nic dělat.

Proč to nevyšlo letos?
(vypálí) Neustáli jsme roli favorita v play off. Strašně moc nás vysála čtvrtfinálová série s Ústím. Začalo to prvním zápasem, který byl kopií loňského semifinále s Děčínem. Potom se prodloužila na maximální počet a stálá nás množství fyzických a hlavně psychických sil. Nabyl jsem dojmu, že se nám ulevilo už tím, že jsme se dostali do semifinále. Místo toho, abychom se nabudili na střety s Opavou.

Počkejte, neustáli jste roli favorita. Vždyť jí potvrzujete minimálně pět let.
Ono to také nebylo jenom letos. Pro klub je dlouholetou výzvou ustát roli favorita až do finále. Byť se snažíme vybírat zkušené i talentované hráče, zatím nám poslední krůček vždy chybí.

Pardubický tým se prezentoval nervózním projevem. Místo, abyste soupeře od začátku postavili do role statistů, v play off jste se trápili. Máte pro to vysvětlení?
Ano, to je ideální scénář. Ale musíme si uvědomit, že se soutěž vyrovnala. Rozdíly mezi druhým a sedmým místem nebyly tak velké jako v minulosti. Jasně, Ústí šlo do čtvrtfinále jako vítěz horší nadstavbové skupiny, ale kádr rozhodně neměli špatný. Tu sílu musíme respektovat. A je tu ještě jedna skutečnost.

Povídejte.
Chci dementovat tvrzení, že máme jednoznačně druhý nejvyšší rozpočet na sezonu. Například Svitavy a Olomoucko jsou v některých věcech, co se týče platových možností, před námi. A Děčín je minimálně na stejné úrovni. Moje pointa je taková, že i ostatní týmy zaslouží vysoký kredit.

Trochu jste mi utekl z otázky, z čeho pramenila nervozita?
Play off je zejména o hlavách. Měli jsme zápasy, kdy jsme stříleli s patnácti procentní úspěšností. V základní části dávali běžně devadesát bodů a teď jsme se natrápili na sedmdesát. Jedna věc je soupeřova taktika a druhá proměňování volných střel či trestných hodů. Tohle se prostě musíme naučit ustávat, abychom byli úspěšní.

Nezmiňujete turbulence v kádru, které s vámi zmítaly už od prvních okamžiků nedávno skončené sezony. Nechcete si dělat alibi?
Vymlouvat se na to nechceme, ale měli bychom to zmínit. Sezona byla složitější než ta předchozí. Naše strategie je dělat dobrá rozhodnutí před sezonou a v ní už nečinit tolik změn. To nám nevyšlo. Po odchodu Lamba Autreyho a Jobiho Walla jsme si věřili, že jsme na post středního rozehrávače sehnali fakt dobrého hráče. Bohužel po měsíci vleklého zranění se ukázalo, že nebude schopen. A byli jsme v situaci, že za tři dny musíme vybrat náhradu. Zvolili jsme Daquiena Walkera, což se později ukázalo jako špatný tah. Mezitím se v přípravě zranil David Škranc, a tak nás čekalo další okamžité shánění. V nouzové situaci jsme sáhli po Jacksonu Kentovi.

A objevilo se ještě jedno riziko v podobě odchodu nejlepšího střelce Burnetta, viďte?
Přesně tak. Věděli jsme, že se může v průběhu sezony vykoupit ze smlouvy, ale řekli jsme si, že nám za to stojí. A šli jsme do rizika. Nakonec ta situace také nastala. Jeho odchod jsme vyřešili angažováním Brandona Spearmana. Stejně jako Dominez i on táhl náš tým střelecky, nicméně ta souhra trochu vázla. Bez debat, Brandon náš tým kolikrát podržel v play off nad vodou, ale potřebovali jsme, aby nehrál sám a pustil víc hráčů do hry.

Citelnou ztrátou se ukázala neúčast zraněného Scotta Martina ve vyřazovací fázi.
Scott nám jednoznačně chyběl. Především za trojkovým obloukem. To nahrávalo Ústí k vytvoření strategie. Rozkouskovat naši hru, nepustit nás do rychlých protiútoků, odstupovat od našich nestřelců a naopak zdvojovat naše střelce. Trvalo nám tři zápasy, než jsme se s tím vypořádali.

V dlouhodobé části, která zahrnuje základní část, i nadstavbovou jste obhájili druhou příčku. Jak ale zdůvodníte ty časté výkyvy?
Ano, uhráli jsme druhé místo, ale byl to větší boj než v předchozí sezoně, kdy jsme měli na třetího k dobru pět výher. Bylo to nahoru – dolů. Jak výsledkově, tak i herně. S těmi hluchými místy se trápíme dlouhodobě. Je to proto, že při vyšším vedení opouštíme kolektivní basketbal a hrajeme individualisticky. Musíme zapracovat na disciplíně.

Play off v plné nahotě odkrylo střelecké problémy. Viděl jste to podobně?
Neměli jsme takovou produkci od hráčů z perimetru. To nás zalamovalo. A místo, abychom se jako tým sebrali, tak nás to spíše rozložilo. Zápasy s Opavou ukázaly markantní rozdíl mezi jejich a našim pojetím.

Ne vše bylo špatné. Povedlo se angažování Jiřího Welsche. Jak byste zhodnotil jeho návrat do klubu, kde prorazil do velkého basketbalu?
Jsme rádi, že u nás Jirka působil. Byl pro nás obrovským přínosem inspirací na hřišti i v kabině. Zviditelnil Pardubice na basketbalové mapě i jako město. Ukázal klukům, jak se má připravovat pravý profík, jak vypadá správný lídr. V osmatřiceti letech dřel jako kůň, mluvil v šatně, neustále své spoluhráče motivoval. Uměl pochválit, ale také do týmu zajet. Vážím si na něm toho, že v play off strašně chtěl. Dal do hry velké emoce. Play off je totiž především o emocích. To bychom potřebovali také od ostatních hráčů.

Jako malé bezvýznamné plus se dá brát výhra nad Nymburkem. Pardubice jako jediný tým potřetí v řadě vyzrály na českého hegemona.
Samozřejmě, že si toho vážíme. Na druhou stranu se jedná o jeden zápas dlouhodobé části. Důležitější je pro nás play off. V něm musíme potvrdit své ambice a ne jestli v nevýznamné části sezony porazíme Nymburk.

Situace v play off se nakonec vykrystalizovala tak, že i tradiční třetí místo bylo úspěchem, souhlasíte?
Tenhle bronz byl vydřený. Navíc nad soupeřem, který mohl být papírově slabší. Ale pozor: Svitavy napumpovaly do basketbalu peníze, mají pracovitého trenéra, který si přivedl několik zahraničních hráčů. Ten tým měl kvalitu a ve čtvrtfinále proti Děčínu nevedl 3:0 jen tak… Doma jsme je přehráli, u nich jsme jasně prohráli a měl rozhodnout třetí zápas. Já si vážím toho, jak jsme se před ním zmobilizovali.

Navíc skončit za Svitavami a být krajskou dvojkou, to byste asi těžko kousali, co říkáte?
Také proto si musíme letošního bronzu považovat. Jak jsem říkal, těch týmů co mohlo získat medaili, a kvalitu kádru na to měly, bylo určitě víc.

Jak se později ukázalo, stopka od Opavy v semifinále vás stála přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů. Necítíte to po letech pachtění se za body do českého koeficientu jako nespravedlnost?
Opava nás v semifinále přejela 4:1, a tak si Ligu mistrů zaslouží víc. Nicméně jeden z důvodů postoupit do finálové série byla vidina základní skupiny této čím dál tím víc prestižní soutěže. Poté co jsme neuspěli, objevil se další hnací motor. Být třetí a zahrát si kvalifikaci o Ligu mistrů. Přesněji řečeno poslední kolo. No, a pokud by to nevyšlo, tak se přímo dostat do FIBA Eurocupu. Potřebujeme dlouhodobou konfrontaci s mezinárodním basketbalem a jsme rádi, že znovu budeme mít tu možnost. Minimálně v osmi kvalitních zápasech.