Datum poslední výhry pardubických basketbalistů doma nad Děčínem v základní části již není 29. listopadu 2003, nýbrž nově 6. února 2010. Díky výhře o sedmnáct bodů jsou léta zmaru zapomenuta.

BK Synthesia Pardubice – BK Děčín 80:63 (19:19, 37:32, 59:49).

Body: Sýkora 17, Hampton 15, Wright 13, Pospíšil 9, Arnold 7, Bohačík 5, Marek 4, Miloš a T. Tóth po 3, Kříž a O. Peterka po 2 – Mulligan 17, P. Houška 15, Hatcher 9, Novotný 7, Pomikálek 5, Soukup 4, Červenka 3, Pištěcký 2, Balík 1. Rozhodčí: Vyklický, Hruša, Kec. Trojky: 7:6. Trestné hody: 21/17 – 28/15. Fauly: 23:21. Doskoky celkem: 35:28. Diváků: 1420. Nejlepší hráč: Martin Sýkora. Čtvrtiny: 19:19, 18:13, 22:17, 21:14.

Nejpravděpodob­nějším sokem Pardubic v play off bude Děčín, a tak si chtěli domácí udělat takovou malou generálku na vřazovací boje. Do utkání vtrhli jako uragán. Rychle vedli 7:0 a první čtyři útočné pokusy soupeře zastavili obrovským nasazením.

„Výborně jsme do utkání vstoupili, až jsme se možná tím množstvím energie zahltili,“ předesílá pardubický kouč Jan Slowiak.

Severočeši, kteří v úvodu vypadali jako Alenka v říši divů přidali na agresivitě a první čtvrtinu zachránili. V té druhé však opět nestačili.

Po změně stran Děčín úplně vymazal a ve 27. minutě bylo znovu srovnáno (47:47).

„Soupeř se udržel zásluhou dvou těžkých trojek Mulligana. Přesto jsme nezpanikařili a šli jsme cílevědomě za výhrou,“ podotkl trenér Beksy.

Po třetím kvartálu měli jeho svěřenci náskok deseti bodů a v tom závěrečném excelovali.

„Poslední čtvrtina byla jednoznačně v naší režii. Na konečném úspěchu se pozitivně podepsal fakt, že jsme měli v rotaci více dravých hráčů.“ postřehl Jan Slowiak.

Hlasy trenérů:

Jan Slowiak, trenér Pardubic: „Chtěl pochválit všechny své hráče. Byl to zápas, kdy všichni, kteří se dostali na palubovku i ti na lavičce dali maximální energii. Výborně jsme do utkání vstoupili, až jsme se možná tím množstvím energie zahltili. Na chvíli jsme ztratili tempo, ovšem to byl náš jediný hluchý úsek v zápase. Především ve druhém poločase jsme byli lepší v obraně. Soupeř se držel zásluhou dvou těžkých trojek Mulligana. Přesto jsme nezpanikařili a šli jsme cílevědomě za výhrou. Poslední čtvrtina byla jednoznačně v naší režii. Na konečném úspěchu se pozitivně podepsal fakt, že jsme měli v rotaci více dravých hráčů.“

Pavel Budínský, trenér Děčína: „Gratuluji Pardubicím k výhře. Byla zasloužená, od začátku utkání z nich čišel entuziasmus a agresivita. Než jsme se rozkoukali, ztratili jsme půdu pod nohama. Domácí byli u každého míče dříve, měli tři útočné doskoky v řadě a my si v tu chvíli připadali jak Alenka v říši divů. Následně jsme se vrátili do hry, protože jsme přestali hrát špatně. V poločase jsme prohrávali pouze o několik bodů. V kabině jsme si řekli věci, které bychom změnit, ovšem to se nám nepovadlo. V druhé půli byla za naší strany na palubovce k vidění kombinace našeho zmaru trefit koš a proměňování trestných hodů. Navíc jsme špatně četli hru a nebyli jsme schopni dopravit míč tam, kam jsme potřebovali v době, kdy nás soupeř přebíral v kombinacích. Přes prohru je pro nás utkání poučné. Hráči, kteří za normálních okolnosti tolik nehrají a teď dostávají více prostoru, si alespoň osahají kvalitu soupeřů. Každý zápas se hraje v tempu, agresivně, pod tlakem, a to obzvlášť, když hrajete venku.“