Pardubičtí i svitavští basketbalisté opět v Mattoni NBL prohráli. Zatímco Beksa třetím zaváháním v řadě, tentokrát v Kolíně 73:84, vyrovnala  po svých šesti zápasech bilanci výher a proher, tak Svitavy v Ústí nad Labem (81:87) prohrály ve svém osmém utkání pošesté.

Ach, ty začátky… Pardubice opět nezachytily úvod střetnutí a celkem brzy prohrávaly dvojciferným rozdílem. Trochu paradoxně se o výraznější vedení Kolína zasloužili podkošoví hráči, ovšem z trojkové vzdálenosti.
„Statistiky a videa z minulých zápasů Kolína nelhaly. Hlavně na pozici pivota velmi dobře střílí z větších vzdáleností. Hned nám to ukázal Jelínek třemi trojkami a přidávali se další," podotkl pardubický kouč Jan Slowiak.

Z této šlamastyky se ještě hosté dostali. V průběhu druhé čtvrtiny chvíli vedli (32:31) a zdálo se, že jsou v herní pohodě. Například Žabas si při rozehrání od koncové čáry drze narazil míč o záda Zuzáka a zavěsil. Jenže pak začali vyrábět ztráty jako na běžícím pásu a umožnili soupeři dvanáctibodovou šňůru. A jako by je tento nešvar provázel až do konce zápasu.
„V momentě, kdy jsme se nadechli k nějakému návratu do utkání, jsme udělali hloupou ztrátu. Byly to velice drahé ztráty, které zakládaly rychlý protiútok a následoval jednoduchý dvojtakt. To jsou momenty, které si v takhle těžkém utkání prostě nemůžeme  dovolit," má jasno Slowiak.

Třináct minut před koncem se jeho svěřenci přiblížili Kolínu na rozdíl čtyř bodů. Zbytek kvartálu však absolutně nezvládli a ve čtvrtém se již nezmohli na větší odpor.

„Nejen v této pasáži jsme nebyli dostatečně odolní v situacích jeden na jednoho. Nechali jsme se porážet hlavně oběma rozehrávači a z toho vznikaly otevřené střelecké pozice pro domácí. Navíc jsme měli problémy na obranném doskoku a odstavování hráčů. Všude jsme byli o krok později. Dovolili jsme Kolínu i ve větším počtu doskakovat, z čehož pramenily další lehké koše," postřehl Jan Slowiak.
Svitavští basketbalisté měli v Ústí nad Labem ještě dvě minuty před koncem reálnou naději na vítězství. V utkání několikrát vedli, v prvním poločase dokonce o dvouciferný počet bodů. Ještě po třech čtvrtinách to bylo 60:60 a necelé dvě minuty před koncem domácí vedli o jediný koš. Závěr ovšem zvládli lépe a dokráčeli k vítězství 87:81.

„Nevyhrálo družstvo, které bylo o tolik lepší, ale družstvo, které koncovku sehrálo chytřeji než my. Předčilo nás hlavně ve vymezeném území, kde nám chybějí kilogramy," řekl zklamaný svitavský kormidelník Lubomír Růžička.(rh)