Když nemůžeš, tak přidej víc. Refrén současného hudebního hitu pasuje na pardubické basketbalisty. A šel by rozšířit o větu: Když tě zatlačí do kouta, podávej ty nejlepší výkony… Ano, Beksa po jednom z nejlepších vystoupení v letošním play off zválcovala (84:59) v rozhodujícím duelu o bronz krajského rivala ze Svitav.

Funguje nůž na krku…

Od úvodního rozskoku bylo patrné, že na palubovce se objevily úplně jiné Pardubice. Žádný strach, žádná nervozita. Naopak vysoké sebevědomí a snad až výjimečná koncentrace.

„My jsme byli v play-off týmem, který když nebyl přitlačený ke zdi, neměl stoprocentní koncentraci, nehrál na svoje možnosti. Teprve když jsme se dostali pod tlak a měli nůž na krku, dokázali jsme ze sebe vymačkat maximum. Jako v sedmém utkání s Ústím, nebo pátém s Opavou, který jsme sice prohráli, ale předvedli jsme nejlepší výkon. A ve stejném duchu se vyvíjel třetí zápas o bronz,“ vysvětluje hladkou výhru nad Tury pardubická hrající legenda Jiří Welsch.

Jeho trenér Levell Sanders ještě vyzdvihl jeden bod:

„Hlavní důvod vítězství byla naše obrana. Do zápasu jsme vstoupili s velkou agresivitou, vytvářeli jsme velký tlak na hráče s míčem. Co se týče útoku, ten vždycky vychází z obrany. Dobře jsme pohybovali míčem, hráli jsme sebevědomě,“ podotýká Sanders.

V časové tísni

Svitavské naděje plápolaly prvních pět minut. Kameníci opět střelecky vyhořeli.

„Beksa hrála výtečně v obraně a v útoku výborně pohybovala míčem. Výsledek je dílem hlavně její obrany. Většina našich střel byla dobře pokrytá, ocitávali jsme se v časové tísni. Situace na útočné polovině jsme řešili špatně. Bohužel v první čtvrtině jsme dobré střelecké pozice neproměnili a pak jsme bycha pozdě honili. Domácí se uklidnili, a jakmile jsou v klidu tak hrají opravdu výborný basketbal. Za to jim je potřeba sportovně pogratulovat,“ oceňuje svitavský kouč Lubomír Růžička.

Násobné číslovky pod děravými koši
Šestkrát bronzoví… Pardubičtí basketbalisté se stále nemohou posunout z doby bronzové do doby stříbrné. V posledních deseti letech si v šesti případech pověsili na krk šest bronzových medailí. Na druhou stranu je to lepší než doba ledová.

Sedmnáctkrát nasuchu… Svitavy od vstupu mezi basketbalovou smetánku nedokáží najít recept na premiérové dobytí pardubické palubovky. V letošní sezoně prohrály v hale Dašická ve čtyřech duelech. Navíc se jim vůbec nedařilo střelecky. Postupně zaznamenaly 64, 55, 65 a naposledy 59 bodů.

Patnáctkrát na plac… Beksa vytvořila rekord Kooperativa NBL v počtu sehraných utkání v jednom play off. Sedmizápasovou sérii s Ústím podpořila pěti duely s Opavou a třemi se Svitavami.