Vizitka sportovce

Jméno: Jiří Welsch (Holice)

Narozen: 27. ledna 1980, Pardubice. Sportovní odvětví: basketbal.

Pozice: rozehrávač/vyšší křídlo.

Míry: výška: 200 cm, váha: 90 kg.

Studium: SG Pardubice, FTVS Praha.

Kariéra: BVK Holice (1990 1994), Ostacolor Pardubice (1994 1998), BC Sparta Praha (1998 2000), Olimpija Lublaň (2000 2001), Golden State Warriors (2001 2003), Dallas Mavericks (2003), Boston Celtics (2003 2004), Milwaukee Bucks (2005 2006), Unicaja Málaga (2006 2010), Estudiantes Madrid (2010 2011), Spirou Charleroi (2011 ????).

Reprezentace: od mládežnických let.

Basketbalový pozdrav ze země čokoládových pralinek od slavného rodáka z našeho okresu… Když se řekne basketbal a jeho současní naši význační hráči v kategorii mužů, na světelné tabuli se bezesporu objeví jméno jednoho předního z nich: JIŘÍ WELSCH. Několik let už působí v zahraničním angažmá. Nyní jsme jej zastihli v Belgii, kde hraje za mistrovský celek Spirou Charleroi. Holický odchovanec poskytl Deníku tento rozhovor.

Jiří, váš pomyslný přístav, odkud jste jako nadějný basketbalista vyplouval do světa, se nalézá v Holicích. Co vám dala do vínku rodná hrouda?

Holice jsou malé město a basketbal tam před více než pětadvaceti lety prakticky začínal ve skromných podmínkách. Můj otec klub vybudoval téměř z ničeho. Myslím, že mi to dalo pocit pokory a vědomí, že pro úspěch je třeba tvrdě pracovat.

Jaké byly vaše další sportovní cesty včetně reprezentace?

Z Holic jsem po několika letech přesel do Pardubic, kde jsem zároveň studoval i sportovní gymnázium. V patnácti letech jsem dostal první pozvánku do mládežnické reprezentace, v šestnácti jsem již patřil do ligového mužského týmu Pardubic. V osmnácti letech jsem odešel do Prahy, kde jsem studoval vysokou školu FTVS UK a hrál za Spartu Praha. V mé úvodní sezóně v dresu Sparty jsem také dostal první pozvánku do mužské reprezentace.

Váš um nemohl uniknout pozorovatelům z basketbalově vyspělejších zemí než je Česká republika, viďte?

Ano. Proto následoval přestup do zahraničí. Ve dvaceti letech jsem zamířil do Olimpije Lublaň. Po dvou letech ve Slovinsku jsem odešel do Ameriky, do NBA. Tam jsem odehrál čtyři sezony a vrátil se do Evropy. Následoval pětiletý pobyt ve Španělsku, čtyři roky jsem hrál v Malaze a jeden rok v Madridu. No, a teď sem zakotvil v Belgii.

Co považujete za největší úspěchy v dosavadní kariéře?

Uvedu tři, které považuji za hlavní. Jako druhý Čech v historii jsem se dostal do NBA. Dále jsem se zúčastnil ME v roce 1999 ve Francii a v roce 2007 ve Španělsku. A ten třetí je účast ve Final Four Euroligy 2007 s Malagou. To v podstatě znamená patřit mezi čtyři nejlepší týmy evropského kontinentu.

Jak splácíte „výchovné“ rodným Holicím či republice?

Holický basketbalový klub podporuji od té doby, co jsem odešel do zahraničí. Za prvé finančně, což umožnilo BVK Holice během posledních deseti let rozvíjet se a rozrůstat se hlavně v oblasti mládežnických týmů. Také se aktivně účastním a spoluorganizuji každoročně červnový turnaj dětí, na který jsou zvány kluby z celé naší republiky i ze zahraničí.

Co byste vzkázal začínajícím sportovcům, basketbalistům zvláště?

Řekl bych těm mladým například z Holicka či Jevíčska, aby měly svůj sen a nebáli se za ním jít. Jasně, je to dlouhá cesta, plná tvrdé práce a odříkání. Ale pokud dojdou na konec svého cíle a svého snu dosáhnou, ten pocit je opravdu nepopsatelný. To mi můžete věřit… Pavel Kyselák