Symbolika. Letošní mistrovství světa ve speed badmintonu hostil Berlín. Metropole země, kde tento sport vznikl. A v Německu nemohli chybět ani vyslanci z města, kde se uskutečnil první turnaj v naší republice. Pardubičtí hráči, lépe řečeno hráčky, prokázaly, že domov českých speedařů je právem v jejich klubu. Od berlínského medvěda si odvezly kompletní sbírku medailí. Tu nejcennější si na krk pověsila Eliška Andrlová. Její hodnotu znásobila tím, že se jedná o první titul ze světového šampionátu pro Českou republiku.


Na třetím mistrovství světa ve speed badmintonu, který je nejmladším raketovým sportem, se sešlo více než pět stovek borců ze čtyřiadvaceti zemí, včetně Japonska a Argentiny. Své místo na slunci si vybudovali zástupci pardubického klubu SK Speedminton. Jedná se o první oddíl v historii naší republiky. A jediného, kde se věnují i mládeži. Trenérka Jana Scholzová měla v Berlíně na starosti osm dětí.

„Říkala jsem si, že když se vše povede na jedničku, mohlo by nám to cinknout. Ale že nakonec přivezeme kompletní sbírku medailí a mistryni světa k tomu, tak to už je trochu z říše snů," rozplývá se Jana Scholzová.
Její svěřenci se představili celkem ve čtyřech kategoriích: ve dvouhře do 12, 14 a 18 let a ve čtyřhře v té nejstarší.

„Nejvíce se dařilo sestrám Andrlovým v kategorii U18. Eliška v nervy drásajícím finále proti obhájkyni titulu, o tři roky starší Knez ze Slovinska, otočila velice nepříznivý vývoj prvního setu a pak už svou šanci nepustila. A stala se vůbec první mistryní světa v historii našeho speed badmintonu! Stříbrný úspěch si připsala i ve čtyřhře se svou sestrou Aničkou. Kromě vítězek si poradily s ostatními páry. Anička navíc potvrdila svůj výkon z předchozího MS a opět vybojovala třetí místo. Nyní ve dvouhře do 18 let."
„Ještě teď mi to nedochází. Doufala jsem v medaili, ale že bude zlatá, tak to mě překvapilo. A navíc jsme s Aničkou vybojovali stříbro ve čtyřhře," září štěstím Eliška Andrlová.

Lepší pozvánka pro děti, co mají rády pohyb a ještě se nerozhodly, jakým směrem se budou ubírat, nemůže existovat… Stačí se podívat na stránky klubu www.speedminton-pardubice.cz a zkontaktovat trenérku Janu Scholzovou.

„Já si také ještě plně neuvědomuji, co jsme dokázali. Beru to jako krásnou tečku za čtyřmi roky tréninků s dětmi. Věřím, že úspěch nám pomůže získat další zájemce o náš sport. Ráda bych totiž začala s výchovou nástupců našich úspěšných reprezentantek," šibalsky mrkne Scholzová.

Seznamte se: Speed badminton
Speed badminton (nebo také speedminton) je rychlým raketovým sportem nového tisíciletí, původem z Německa. Kombinuje v sobě to nejlepší ze squashe, tenisu a badmintonu. Je přitažlivý jak pro rekreační, tak i závodní hráče. Hra je navenek podobná badmintonu, ale těžší míček zaručuje stabilitu ve větru a rychlejší tempo hry. V současné době hraje speed badminton více než dva miliony lidí po celém světě. Kromě Německa se nejvíce rozšířil na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Polsku. V České republice se začal speedminton rozvíjet v roce 2010, kdy byly uspořádány první turnaje v Pardubicích, v Hanušovicích a v Praze. Ke hře jsou potřeba jen rakety, košíky a kurty, přesněji řečeno dva čtverce o rozloze 5,5 x 5,5 metru a vzdálené 12,8 metru od sebe. Hra končí, když jeden z hráčů dosáhne 16 bodů. Pokud mají oba hráči shodně 15 bodů a více hra pokračuje, dokud jeden z hráčů nedosáhne dvoubodového rozdílu. Zápasy se hrají na tři vítězné sety.