Tak, tohle to se naučili za krátkou dobu! Pamatuje na staré Pardubice, které i při výrazném náskoku dokázaly udělat ze zápasu drama? Zdá se, že je to minulostí. První vlašťovkou koncentrovaného výkonu po celých čtyřicet minut se stalo krajské derby se Svitavami. Pardubický křídelník DAVID ŠKRANC mluví o tom, že jeho tým šel po evropském vzoru do všeho naplno. Zrodila se z toho jasná výhra 86:65.


Davide, střetly se celky, které v uplynulých dnech proslavily východočeský region. Těší vás, že momentálně tady má basketbal takové grády?
Jak výhra Svitav v Kolíně, tak náš triumf v Minsku jsou pro východočeský basketbal jen dobře. Potřebujeme mít v regionu dva kvalitní celky, které přilákají, co nejvíce fanoušků. Mam pocit, že basketbal v kraji lidi teď hodně zajímá, což se projevuje i na návštěvnosti. Atmosféra derby byla výborná. To se hned hraje líp.

Stal se nečekaný úspěch Svitav pro váš tým spuštěním červené kontrolky?
Určitě. S příchodem kouče Růžičky předvádějí daleko lepší basket. Řekl bych týmovější basket, i když v tomto utkání se mi zdálo, jako kdyby se jim nechtělo. A že jejich rozehrávači hráli dost sobecky. Ale jinak jsme se na soupeře připravovali jako na každý jiný zápas. Nechtěli jsme nic podcenit.

Nemyslím si, že by se jim nechtělo. Vy jste jim ale svým výkonem otrávili život na obranné i útočné polovině…
Asi nejsou zvyklí, aby je někdo takto presoval (úsměv). Náš kouč Ell Sanders nás nutí, abychom presovali hráče soupeře, že jim otrávíme hru. Pak už je to tolik nebaví.

Vy jste od první minuty na Svitavy nastoupili a tlačili je celý zápas. Co třeba nějaká únava z náročného listopadového programu?
Já osobně tento rytmus absolvuji poprvé a moc čerstvý rozhodně nejsem. Cestování po Evropě, zápasy, změny počasí. Na Kypru v šortkách a za týden v Minsku v zimních bundách. Únavu jistě cítíme, nicméně musíme se s tím vypořádat.

První poločas derby jste zvládli s přehledem. V obraně jste hráli sice tvrdě, ale čistě. Zkoušeli jste, kam až můžete zajít, směrem ke středečnímu duelu se Šiauliai?

Ne, to vůbec. Jdeme krok od kroku. Hráli jsme se Svitavami, tak jsme mysleli jen na ně. A teď už můžeme mít v hlavách jen Šiauliai. Takže jsme nic nezkoušeli, ale je fakt, že moc faulů jsme za první poločas nenasbírali.

V útoku to ale trochu drhlo. Mohla za to obrana Svitav, nebo vám to jednoduše nepadalo do koše?

Mám podobný pocit. Akorát neumím vysvětlit proč to vázlo. Nemyslím si, že by svitavská obrana byla tou pravou příčinou. Spíše jsme nevyužívali střelecké pozice a vytvořené šance.

V úvodu druhé půle jste připomínali Nymburk, kterému se nepovedl první poločas a potřebuje protivníku odskočit. Ještě více jste utáhli obranné šrouby. Dostali jste takový pokyn o přestávce?
V kabině jsme si jen řekli, že chceme omezit naše ztráty, kterých bylo za první poločas jedenáct. Jinak hrát stejný basketbal a nepolevit ani minutu.

Po výměně stran jste hráli v útoku tak rychle, že Tuři přes veškerou snahu nestíhali. Souhlasíte?

Takhle se hraje v evropských soutěžích. V nich se rychle přechází do protiútoku. Jsme na to zvyklí, tak proč to neuplatňovat i na domácí scéně.

Nespletli jste si soupeře?
To říct nechci (směje se), ale chceme předvádět evropský styl basketbalu. Tedy rychle běhat, půjčovat si balon. Myslím, že proti Svitavám se nám to dařilo.

Trenéři vždy volají po tom, aby jejich svěřenci podali koncentrovaný výkon po celých čtyřicet minut. A vám se snad poprvé v sezoně podařilo vyvarovat se byť jen jednoho hluchého místa…
Dříve jsme občas byli překvapení z toho, co se na palubovce děje. Přestože jsme slyšeli pokyny, že jim to či ono nesmíme dovolit, stejně se nám to někdy nepovedlo. V tomto utkání jsme ale měli takový ten zabijácký instinkt a do všeho šli naplno.

Aniž bych chtěl srovnávat českou ligu s evropskými poháry. V utkání s Minskem se vám jednou ztráta koncentrace vymstila a podruhé jste měli také nahnáno. Řekli jste si už dost hluchým místům?

V závěrech utkání s Minskem jsme polevili. V obou případech Tsmoki dotáhlo dvojcifernou ztrátu. Zatímco doma jsme si patrně nepřipouštěli, že bychom mohli slibný náskok ztratit, tak v odvetě jsme už byli připravenější. Nezamávalo s námi, že soupeř smazal čtrnáctibodové manko. Stále jsme byli v klidu, což se projevilo v samotné koncovce.