Běh na dlouhou trať a ještě přes překážky… Pořadatelé gigantu, který nemá ve své oblasti obdoby, museli začínat prakticky od píky. Zaběhlá sportovní firma se vinou covidu dostala s počtem účastníků o dvacet let zpět. Aby toho nebylo málo, záhadnou nemoc vystřídala ruská agrese na Ukrajině. Pro šachy další obrovská rána, protože Rusko je v tomto odvětví stále velmocí.Czech open PardubiceZdroj: Archiv

„Covid měl na nás poměrně významný vliv, ostatně jako na všechny sportovní soutěže. Vývoj pokračuje pozitivním směrem. Zatímco v roce 2020 jsme v hlavních turnajích registrovali něco přes dvě stovky účastníků. O rok později okolo čtyři sta a vloni se jejich počet přehoupl přes šest set. V letošním roce evidujeme kolem devíti stovek přihlášek,“ konstatuje potěšeně Jan Mazuch, ředitel Czech Open.

Není divu, že se nejdříve po oddálení nemoci a pak po jejím totálním ústupu lidé do České republiky nehrnuli. Komu by se chtělo hrát v rouškách a věčně si umývat ruce dezinfekcí. Navíc v každé zemi platila tvrdá bezpečnostní opatření. Logicky tedy nastal úbytek hráčů a startovním listinám vládli domácí. Tato mini éra ale končí.

„Z České republiky je v hlavních turnajích třetina účastníků. To znamená, že se dostáváme na předcovidová procenta, kdy byla vysoká účast zahraničních šachistů. Suma sumárum, Čechů je přihlášeno kolem tří stovek. Následují je Němci se dvěma stovkami. Početná ekipa dorazí z Polska, kdy se nám ozvalo asi sto zájemců,“ přibližuje dlouholetý organizátor Czech Open.

A pak je tu ještě jedna malá, možná velká senzace.

„Na čtvrtém místě jsou jihokorejští šachisté. Přihlásilo se jich rovných šedesát. Jedná se o absolutní účast této země z Dálného východu. Tuto trochu záhadu si vysvětlujeme tak, že se obnovily přímé lety ze Soulu do Prahy,“ vysvětluje Mazuch a k účasti dodává: „Stejně jako v letech před covidem přijede početná indická skupina. A zhruba dvacet hráčů dorazí z Ukrajiny. Pozadu nezůstávají ani Lotyši a Izraelci. Pomalu se nám vrací také hráči ze Spojených arabských emirátů. Bude zastoupeno všech pět kontinentů. Například se k nám chystá devět hráčů z Jihoafrické republiky.“

Zákusky à la šach

Pardubice Open – otevřený velmistrovský turnaj, normy GM a IM (21. – 29.7.) 
Pardubický kraj Open – otevřené mistrovství České republiky v rapidu (19. a 20.7.) 
Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev – Memoriál Svatoslava Záhorovského (13. – 16.7.) 
Otevřené MČR v bleskovém čtyřiadvacetihodinovém maratonu (17. a 18.7.) 
Otevřené MČR ve Fischerových šachách – Memoriál Vladimíra Nováka (18.7.) 
Otevřené mistrovství České republiky v bughouse (22.7.)30+ otevřený ratingový turnaj pro hráče narození v roce 1993 a starší(21. – 29.7.)
Otevřený ratingový turnaj pro hráče s ELO FIDE 1500 až 2199 (22. – 29.7.)
Otevřený ratingový turnaj pro hráče s ELO FIDE pod 1700 (22.7. – 29.7.)

Hvězdný Movsesjan

Czech Open nemá v této podobě ve světovém porovnání konkurenci. A jako každý festival má svá nej.

„Největším šachovým turnajem, bude jako již tradičně, klání čtyřčlenných družstev, které je bráno jako mistrovství České republiky. A stejně jako v minulých letech bude náš festival otevírat. Zapsali jsme kolem sto třiceti týmů. Mohl by tedy padnout účastnický rekord. Už v loňském roce jsme se vrátili na předcovidovou úroveň,“ pochvaluje si ředitel.

Jan Mazuch a Petr LaušmanJan Mazuch (vlevo) a Petr LaušmanZdroj: Bedřich PráchenskýKvantita ale neznamená jen kvalitu. A tak nejvýznamnějším šachovým turnajem je ten velmistrovský. Jedná se o otevřený turnaj, kde na sebe mohou narazit amatéři a profesionálové.

„Jeho hlavní hvězdou je Sergej Movsesjan, který se pokusí získat čtvrté prvenství. To se ještě nikomu jinému nepodařilo. Dalším z vítězů je Jiří Štoček, který zde bude startovat již po osmadvacáté. Celkově se sejde na startů dvacet velmistrů a velmistryň, zhruba sedmdesát mezinárodních mistrů, mistryň. Druhým nejvýznamnějším kláním je Pardubický kraj Open, který v sobě skrývá atraktivní souboje v rapid šachu. Zároveň má punc mistrovství České republiky. Bude v něm startovat řada hráčů jako v pozdějším velmistrovském turnaji. Včetně Sergeje Movsesjana,“ přibližuje Mazuch.

Při pohledu do festivalového programu lze zjistit, že skladba hlavních turnajů je podobná té v loňském roce.

„Kromě velmistrovského turnaje jsme přichystali další dva otevřené, které jsou limitovány ratingem. Budeme ale pokračovat v turnaji, který jsme rozjeli při třicátém ročníku festivalu. Jedná se o soutěž hráčů nad třicet let. Vychází tím vstříc šachistům, kteří se z nějakého důvodu nechtějí konfrontovat s mladšími. Nechtějí zkrátka prohrávat s malými dětmi a raději hrají mezi sebou. Normálně jsou seniorské turnaje plus padesát a plus šedesát pět,“ usmívá se pamětník všech ročníků.

Součástí šachové části Czech Open bývají také doprovodné turnaje.

„I tady se dostáváme do doby před covidem. Postupně se všechny vracejí. Letos budou k vidění Fischerovy šachy, holanďany, turnaje v bleskovém šachu i šachový maraton, který trvá dvacet čtyři hodin."

Rubikovka je v kurzu

Pro někoho jsou šachy nuda… Ale ani na ně není v Pardubicích zapomenuto. Lépe řečeno, myslí se na ně. Pořadatelé někdy od roku 2002 rozšířili festivalové menu o další hry.

„Drtivá většina se jejich uskuteční tradičně o prvním víkendu festivalu. Jsou vyhledávané veřejností, protože ne všichni ovládají šachy. Také proto, že je lidé znají. I když u nás se konají na profesionálnější úrovni. Nejsilnějším by měl být turnaj v go, kterého se znovu účastní hráči z absolutní, když ne světové, tak evropské špičky určitě. Protože ta asijská je ještě trochu jinde,“ přibližuje zástupce ředitele festivalu Petr Laušman.Petr Laušman je zástupce ředitele Czech Open.Petr Laušman je zástupce ředitele Czech Open.Zdroj: pořadatel

Poprask vždy způsobí barevná kostka. Nejen u hráčů ale především u příchozích. Vidět někoho, jak skládá Rubikovku poslepu, jednou rukou nebo nohama… Navíc v nadpozemských časech…

„Velký nárůst registrujeme u Rubikovy kostky. Žadatelé naplnili maximální možnou kapacitu sto dvaceti hráčů. Takže jsme už museli odmítat. Polovina přijede z Maďarska, kde tento, možná nejslavnější hlavolam, vznikl. Rubikovka byla v osmdesátých letech velkým hitem. Potom na několik let upadla v zapomnění a v novém tisíciletí zažívá opětovný boom. Zájem o skládání kostky, ať už na amatérské či profesionální úrovni se zvedl. Z toho plyne i zmíněná rekordní účast,“ vysvětluje Laušman, který přidává k dobru jednu zajímavost.

„V této disciplíně jsou seniorské kategorie nad osmnáct let. Nejlepší výkony podávají teenageři mezi patnácti a osmnácti. Bylo mi řečeno, že mají lepší ohebnost prstů, což je při té rychlosti skládání rozhodující.“

Tím ale není program zdaleka vyčerpán. Nedílnou součástí festivalu jsou turnaje v bridži. Rovněž v tomto případě se dá hovořit o mezinárodní účasti. Dorazí karetní mistři z Polska, Slovenska, Maďarska, Německa. Na své si přijdou i milovníci činností, kde se musí namáhat mozkové závity jako u sudoku či scrabblu. Novinkou jsou folky, tedy česká varianta šachu. Přestože se jedná o takový festival duševních sportů, organizátoři pamatují i na ty, kteří se chtějí hýbat. Na ty, kteří si chtějí po namáhavém přemýšlení u stolku se šachovnicí vyčistit hlavu.

„Vždy byl oblíbený turnaj v malém fotbale, přicházíme s bowlingem a do programu nešachových aktivit vracíme také stolní tenis,“ vypočítává Laušman, který dodává: „Nezapomínáme ani společenské večery. I v případě aktivit, které zdánlivě nezapadají do skládačky deskových a karetních her, se snažíme vrátit na dobu před tím nešťastným covidem.“