Opět se při něm sejde zajímavá a početná mezinárodní konkurence. Mezi startujícími se objeví i několik olympioniků či bývalá mistryně světa. Obsazení mezinárodní soutěže v jezdecké všestrannosti, která je už tradičním letním vrcholem na závodišti v Pardubicích je opravdu špičkové. Dveře závodiště jsou návštěvníkům otevřeny již dnes, ale po celý také zítra i v neděli.

„Jde o nejvýznamnější závod ve všestrannosti v ČR. Tomu odpovídá i obsazení, které bude opět velmi kvalitní,“ pronesl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku.

Na přihláškách do mezinárodních soutěží CIC***, CCI** a CIC* se sešlo celkem 125 koní z dvanácti zemí. Největší zastoupení má pochopitelně Česko s 52 koňmi. Nejpočetnějšími zahraniční ekipu tvoří Poláci (19 koní), Němci (15) a Rakušané (14). „Jsou to hodně početné ekipy. Je vidět, že jezdci ze sousedních zemí se k nám za osm let, co zde pořádáme mezinárodní závody, naučili jezdit,“ poznamenal Jaroslav Grodl.

Na pardubickém závodišti se objeví i dvojice ze Slovenska, Nizozemí, Belgie, Dánska, Švédska, Francie, Velké Británie a Itálie. „Belgičani, Dánové a Francouzi budou u nás v seniorské kategorii startovat vůbec poprvé,“ uvedl Grodl.

Na světovém žebříčku je nejvýše Němka Wiesner. Dva jezdci z elitní stovky světového žebříčku ve všestrannosti a celkem sedm jmen, která patří do první dvoustovky. Takové obsazení bude mít soutěž CCI***, která bude vrcholem nadcházejícího mezinárodního závodu v Pardubicích.

„Je to velmi dobré číslo. Účast je super,“ pochvaloval si Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku Pardubice. „Kdo je v první stovce, to je opravdu top jezdec a světová špička.“

Nejvyšším postavením se pyšní jednatřicetiletá německá reprezentantka Janet Wiesner. V aktuálním rankingu jí patří 45. příčka. Jejím dosavadním největším úspěchem je zisk titulu mistryně světa šestiletých koní, který vybojovala s koněm Horstfeldes Libero v roce 2005 ve francouzském Lion d´Angers. Do Pardubic jezdí v posledních letech pravidelně. Vloni se zúčastnila soutěže CICO***, v níž skončila třetí. I tehdy startovala s koněm Horstfeldes Libero, se kterým se na východě Čech představí i letos. A budou patřit k hlavním aspirantům na vítězství.

“V soutěži CIC*** se představí dva čeští jezdci – Miloslav Příhoda s Oswaldem a Petr Veselovský s Monarchou. „Oba mohou spíše překvapit, i když Veselovský je zkušeným jezdcem, už startoval ve třech hvězdách. Příhoda s Oswaldem ale půjde takovou soutěž poprvé,“ řekl Jaroslav Grodl.

V soutěži CCI** by se mělo objevit 29 dvojic. Více než třetinu z nich tvoří Poláci. „Patří ke špičce, určitě se budou řadit k favoritům,“ uvedl Grodl.

Ve druhé nejtěžší soutěži budou mít Češi početnější zastoupení. Přihlásilo se do ní sedm dvojic. „K favoritům by měl patřit Miloslav Příhoda s Gombou.

Nejpočetněji bude obsazena soutěž CIC*. Na startu by se mělo objevit 62 dvojic, mezi nimiž mají jasnou převahu čeští koně a jezdci. Bude mezi nimi i Jaroslav Hatla, který startoval na olympijských hrách v Aténách v roce 2004 a vloni v Pekingu. Tentokrát půjde do soutěže se Second Supremem, s nímž v polovině dubna v Pardubicích vyhrál kvalifikaci Stříbrné podkovy.

Součástí mezinárodního závodu bude i MČR juniorů. Premiérově budou rozděleni do kategorií – 15 až 16 let a 17 až 18 let.

Diváci mají na mezinárodní závody v jezdecké všestrannosti v Pardubicích vstup zdarma.

Páteční program začíná v 8 hodin prvními starty druzurních zkoušek, zítra je na pořadu cross–country (9) a v neděli kondiční zkouška (8) a parkur (10 a 14 hod.).