A zde jsou konečné výsledky:

CIC***: vítězství vybojoval rakouský olympionik Harald Ambros na koni O-Felitz

Na travnaté kolbiště nastoupil Harald Ambros s koněm O-Felitz jako poslední ze všech startujícíchpři mezinárodních závodech ve všestrannosti v Pardubicích. A předvedl skvělý výkon, který byl výtečnou tečkou za zdařilými závody.

Rakouský účastník posledních dvou olympijských her a někdejší mistr Evropy mladých jezdců absolvoval závěrečný parkur naprosto bezchybně. S přehledem si udržel první příčku v nejtěžší soutěži CIC*** a vybojoval celkové vítězství.

„Jel jsem si do Pardubic pro vítězství. A jsem moc spokojený, že se mi to povedlo,“ pronesl Harald Ambros, jenž je 65. jezdcem světového žebříčku ve všestrannosti a řadil se k hlavním favoritům. „O-Felitze mám teprve od března, ale má už za sebou několik výborných výsledků. Velmi dobrý výkon předvedl i tady v Pardubicích. Škoda, že jsem s mým druhým koněm Quickem 2 nemohl nastoupit do krosu, ale O-Felitz mi vše vynahradil.“

Ambros nevyhrál v Pardubicích poprvé. Z výhry se radoval už předloni v mezinárodní soutěži CICO***: „Pardubické závodiště mám moc. Velmi rád tady závodím, koneckonců to sem mám kousek. Doufám, že se mi tady v příštích letech povede vyhrát ještě potřetí,“ pronesl Harald Ambros.

Závěrečný parkur nezměnil ani další medailisty. Druhou příčku si udržela Italka Luisa Palli s koněm Axia II a třetí se umístila předloňská mistryně Evropy mladých jezdců Sabrine Mertens s koněm Divolo z Německa. Na konečné čtvrté místo se posunula její krajanka a 45. jezdkyně světového žebříčku Janet Wiesner s koněm Horstfeldes Libero, s nímž před čtyřmi lety vyhrála mistrovství světa šestiletých. Elitní pětku uzavřel nadějný Švéd Christoffer Forsberg s Grafmanem, jenž byl se svými sedmnácti lety nejstarším koněm ve startovním poli.

Z dvojice českých jezdců v konečném pořadí figuruje pouze Petr Veselovský s Monarchou, kteří skončili jedenáctí. „Jsem spokojen, takhle nějak jsem si to představoval. Otestoval jsem si formu Monarchy před mistrovstvím Evropy. Určitě musíme přidat v rychlostní a fyzické přípravě, ale skoková probíhá podle představ. Skákal dobře. Takže to jde podle plánu,“ řekl Petr Veselovský.

Druhý český reprezentant v nejtěžší soutěži Miloslav Příhoda s Oswaldem do parkuru po kondiční prověrce nenastoupil. Závod dokončilo 12 ze 24 startujících.

CCI**: vyhrála Švédka Maria Bredberg se Cinnamonem, stříbro bral Čech Martin Maivald

Sobotní kros vynesl nadějnou švédskou reprezentantku Marii Bredberg s koněm Cinnamon do čela průběžného pořadí mezinárodní soutěže CCI**. A v nedělním parkuru stříbrná medailistka z družstev z předloňského mistrovství Evropy juniorů své vítězství potvrdila.

„Jsem velice spokojená. Je to můj životní úspěch, poprvé v kariéře jsem vyhrála dvouhvězdičkovou soutěž. Dosud jsem byla nejlépe druhá u nás ve Švédsku, ovšem s jiným koněm. Především jsem však ráda, že jsem splnila kvalifikaci na mistrovství Evropy mladých jezdců,“ pronesla Maria Bredberg. „Během soutěže jsme neměli žádný problém. Kůň byl velice dobrý. Před dvěma týdny se lehce zranil, tak jsem byla zvědavá, jak mu to půjde. Šel výborně. Mám ho půjčeného od kamarádky, takže určitě i ona bude mít radost,“ dodala Švédka.

O vítězství ji nepřipravila ani jedna chyba v nedělním parkuru. „Paradoxně to bylo na překážce mého sponzora. Tak uvidíme, jak to bude dál,“ usmála se vítězná Seveřanka.

Výtečnou druhou příčku obsadil nejlepší z českých jezdců v této soutěži Martin Maivald s koněm Przedswit Harwy. Na stříbrný post poskočili v krosu a navzdory jednomu zaváhání ho udrželi i po parkuru.

„Jsem určitě moc spokojený. Vždyť je to sedmiletý kůň. Těch tady moc nebylo,“ pronesl Martin Maivald. „Před parkurem jsem čekal, že skončíme do pátého místa. Před týdnem na Slovensku skákal velmi dobře. A stejně tak vypadal už na opracovišti. Jsem moc rád, že se nám to povedlo. Teď bude veškeré naše úsilí směřovat k přípravě na mistrovství světa. Kvalifikaci už máme splněnu, takže se budeme snažit, aby kvalita vzrůstala,“ dodal nejlepší Čech v soutěži CCI**.

Bronz putoval do Polska zásluhou Lukasze Kazmierczaka a jeho koně Hromyho. Soutěž dokončilo 20 ze 27 startujících dvojic.

CIC*: parkur vynesl vítězství Poláku Arturu Gierliczovi s Katonem

Závěrečný parkur zamíchal pořadím na medailových příčkách v soutěži CIC*. Dosud vedoucí Rakušanka Charlotte Dobretsberger s koněm Excalibur MT na kolbišti dvakrát chybovala a přišla o celkové vítězství. Z něj se nakonec radoval polský jezdec Artur Gierlicz s Katonem.

Gierlicz byl po sobotním krosu třetí. Nedělní parkur však zajel bez chyby, pouze nasbíral jeden trestný bod za překročení časového limitu. Ovšem i tento výkon mu stačil k posunu na konečnou první příčku.

„Jsem hodně šťastný,“ prohlásil Gierlicz. „Můj kůň závodí ve všestrannosti teprve druhým rokem. Premiéru jsme měli vloni v Pardubicích, kdy jsme skončili čtrnáctí. Letos jsem věřil, že dopadneme mnohem lépe. A povedlo se nám to. Jsem opravdu hodně spokojený,“ dodal vítězný polský jezdec.

Stříbrnou příčku si udržel nadějný švédský reprezentant a dvojnásobný bronzový medailista z juniorského mistrovství Evropy Christoffer Forsberg s koněm Lehar A. Na třetí příčku se po parkuru propadla Rakušanka Charlotte Dobretsberger s koněm Excalibur MT.

Do elitní desítky se vešlo pět českých jezdců. Nejúspěšněji si vedl Tomáš Kocián s koněm Dar Chury, jenž obsadil čtvrté místo. Za ním skončil dvojnásobný účastník olympijských her Jaroslav Hatla se Second Supremem.

„Takhle vysoko jsem rozhodně nemířil. Konečné umístění předčilo moje očekávání. Jsem opravdu nadšený. Při troše štěstí jsme mohli skončit ještě výš, ale člověk nemůže chtít všechno,“ pronesl Tomáš Kocián, jenž se v parkuru posunul o jednu příčku výš. „Dar Chury mě doslova nadchnul. Jezdím ho po mém kamarádovi Jirkovi Ciprovi, jenž po těžkém zranění leží v nemocnici. Byl to jeho nejoblíbenější kůň. Doufám, že jsem svým výsledkem udělal Jirkovi radost,“ dodal Tomáš Kocián.

Mezinárodní soutěž CIC* byl nejpočetněji obsazená. Nastoupilo do ní 47 dvojic. Dokončilo ji 28 startujících.

Starším juniorům dominovala Kristýna Hájková s Widarem

Královnou mistrovství České republiky starších juniorů 17/18 let se stala Kristýna Hájková s koněm Widar. Vedla už po úvodní drezuře a první příčku až do konce soutěže neopustila. „Když máte tři dny udržet první místo, jsou to mnohem větší nervy, než když se posouváte nahoru,“ pronesla novopečená česká šampionka.

Zisk titulu potvrdila v závěrečném parkuru. Na kolbišti se sice nevyvarovala jedné chyby, ovšem o zlatou medaili nepřišla. „Jsem hrozně spokojená. Po dvou třech letech jsem se zase dočkala pořádného úspěchu. Jsem posledním rokem v juniorské kategorii, tak mě vítězství hodně potěšilo. A jsem ráda, že jsem ho získala právě v Pardubicích, které mám snad nejraději ze všech závodišť,“ radovala se Kristýna Hájková. „Nějaké ambice před závodem jsem si nedělala, já to takhle neprožívám. Prostě se snažít odvést dobrou práci od začátku až do konce a soutěži si užít,“ dodala vítězka.

Stříbrnou medaili vybojovala Veronika Příhodová na koni Dynamic. Bronzovou příčku obsadil Tomáš Konečný s koněm Najdy, jenž jako jediný zajel parkur čistě. Soutěž dokončilo šest dvojic z jedenácti.

Titul mezi mladšími juniory získala Kristýna Vávrová s Expertem 1

Závěrečný parkur změnil pořadí na prvním místě v mistrovství České republiky mladších juniorů 15/16 let. Po krosu vedoucí Dominika Kellerová s Corradem na travnatém kolbišti dvakrát chybovala a klesla na stříbrnou příčku. Předstihla ji Kristýna Vávrová s Expertem 1, která závěrečnou část soutěže absolvovala bez trestného bodu.

„Vítězství jsem rozhodně nečekala, neměla jsem tak vysoké ambice. Vždyť to byla moje teprve druhá všestrannost v životě a pro mého koně třetí. Hlavně jsem chtěla dokončit kros a dobře se svézt. To se mi povedlo. A díky vítězství jsem opravdu navýsost spokojená,“ pronesla nová mistryně Kristýna Vávrová.

Konečné pořadí

CIC***

1. Harald Ambros – O-Felitz (Rak.) 54,42

2. Luisa Palli – Axia II (It.) 59,52

3. Sabrina Mertens – Divolo (Něm.) 62,83

4. Janet Wiesner – Horstfeldes Libero (Něm.) 66,97

5. Christoffer Forsberg – Grafman (Švéd.) 69,42

6. Petr Veselovský – Monarcha (ČR) 113,75

CCI**

1. Maria Bredberg – Cinnamon (Švéd.) 60,59

2. Martin Maivald – Przedswit Harwy (ČR) 60,90

3. Lukasz Kazmierczak – Hromy (Pol.) 66,45

4. Miloslav Příhoda – Gomba 1 (ČR) 68,22

5. Mia Hastrup – Odin (Dán.) 68,50

6. Sabina Erbeková – Sunshine Cembrit (ČR) 69,68

7. Jiří Machovec – Alnaki (ČR) 70,78

CIC*

1. Artur Gierlicz – Katon (Pol.) 59,52

2. Christoffer Forsberg – Lehar A (Švéd.) 61,41

3. Charlotte Dobretsberger – Excalibur MT (Rak.) 61,88

4. Tomáš Kocián – Dar Chury (ČR) 63,91

5. Jaroslav Hatla – Second Supreme (ČR) 64,48

6. Petr Pejřil – Pastor 1 (ČR) 70,86

7. Andrea Lesáková – Seržant 1 (ČR) 72,01

8. Barbora Pospíšilová – Biba Classy (ČR) 73,78

MČR-C-J-starší (17/18 let)

1. Kristýna Hájková – Widar 66,65

2. Veronika Příhodová – Dynamic 71,26

3. Tomáš Konečný – Najdy 73,86

4. Anna Makovská – Goldie 1 92,84

5. Lucie Příhodová – Lada 13 94,89

MČR-C-J-mladší (15/16 let):

1. Kristýna Vávrová – Expert 1 (JK Beta Chrášťany) 63,33

2. Dominika Kellerová – Corrado (SK stáj Konwest) 65,86

3. Daniel Příhoda – Chanson 1 (JK PAM) 74,00

4. Nikola Ečerová – Harry 3 (Horse Academy) 80,62

5. Marianna Faladová – Numíd (JS Concordia) 83,66