Sezona bude výjimečná. A je tady ještě jedna věc. Český basketbal slaví v roce 2019 sto let své existence.

Lehce nový model

Nejvyšší soutěž mužů má stoupající úroveň. Z toho profituje národní tým, který čerpá z ligy polovinu hráčů. Ale také kluby na mezinárodní úrovni. Především zásluhou Nymburku je český koeficient na historickém maximu.
Ještě jedna meta je zdolána. Osm týmů zasáhne do evropských pohárů. Včetně minimálně dvou účastí v prestižní Lize mistrů. I tady došlo k přepsání českých basketbalových dějin.

Tucet účastníků Kooperativa NBL zůstává. Nepatrně se ale změnil model soutěže. Po základní části, kdy se spolu střetnou všechny týmy doma i venku, dojde k rozdělení pole na osm a čtyři. Oproti loňskému dělení šest a šest. Většina se zapojí do nadstavby A1, zbylé kvarteto bude nastupovat ve skupině A2. Vyřazovací boje se až do finále odehrají na čtyři vítězná utkání. Finále pak na tři, místo dvou zápasů pohárovým způsobem. Další novinkou je zavedení předkola play-off podle hokejového vzoru.

Nymburk a… Nymburk

Titul obhajuje Nymburk, což je evergreen posledních patnácti let. Po delší době se objevuje v lize nová tvář. Hradec Králové až napotřetí prolomil prokletí baráže. K radosti pokladníka i v sousedních Pardubicích. Ty by už chtěly překročit semifinálový stín a ve finále vyzvat českého giganta, kterého porazily ve třech po sobě jdoucích sezonách.

Podle soupisek by mohlo naskočit do hry 122 českých hráčů a 41 cizinců. Tři desítky z nich jsou Američané.

Domácí borci stojí před cílem poprat se o Čínu. A je tu další výzva pro všechny. Co zkusit překonat střelecký rekord Chavese (61 bodů)? Nebo rovnou Jiřího Zídka staršího z federální ligy, který je 68 bodů…

Všechny kluby se opět zapojí do Českého poháru. Divoká karta je zrušena, a tak se na finále do Nového Jičína dostane čtveřice.