Je jasné, že se na východě Čech představí velká světová konkurence. A to i v případě, že rozmary počasí si pohrávají s organizátory slavného podniku i v letošním roce. Komplikací je neplánovaná kolize se závodem polské ligy.

„O víkendu se neodjel závod o třetí místo v polské lize, který je přeložen na tuto neděli. Jezdci tam mají celoroční kontrakty, z tohoto důvodu musí jet Patryk Dudek s Martinem Vaculíkem závod v Polsku,“ říká Petr Moravec, tiskový mluvčí Zlaté přilby.

V polské nejvyšší soutěži jezdí celou sezonu ta největší světová esa. „Je to každý rok. Letos jsme kolizi s nejlepšími čtyřmi celky polské ligy měli utéct, bohužel počasí bylo proti v utkání o třetí místo,“ doplnil Moravec.

Naopak finále polské ligy se mohlo uskutečnit v plánovaném termínu. Pořadatelé ve Wroclawi byli připraveni. „Dráha byla přikrytá a tím pádem výborně připravená. Pro všechny české příznivce je dobrou zprávou to, že Václav Milík jako nejlepší český jezdec posledních let v Pardubicích pojede,“ hlásí Moravec.

Právě závodník Zlaté přilby jel finále v barvách Wroclawi. Odveta skončila remízou, náskok z prvního duelu tak uhájil tým Leszna. K jeho triumfu přispěl i ruský jezdec Emil Sajfutdinov, loňský vítěz Zlaté přilby, jenž nebude chybět v Pardubicích ani letos.
Na koho se dále mohou zaplněné tribuny těšit? Na listině figurují i ve výborné formě jezdící Slovinec Matej Žagar, který vyhrál poslední dva závody Grand Prix.

Z účastníků seriálu o mistra světa přijedou do Pardubic kromě jmenovaných i Švédové Antonio Lindbäck a Fredrik Lindgren. „Snažíme se dojednat další jezdce, v tuto chvíli jsou ještě někteří ve Švédsku, kde se jede liga,“ dodal za pořadatele Moravec.

Ze závodníků, kteří nemusí jet o víkendu v Polsku, se pardubickým organizátorům naopak omluvil pouze Tai Woffinden. Pro zranění, kvůli kterému již ukončili sezonu, vůbec nemohli přijet třeba ostřílení Greg Hancock a Nicki Pedersen.

Oproti první zveřejněné startovní listině přibyli Australan Rohan Tungate a Patrik Hougard z Dánska. Dále budou letos o Zlatou přilbu bojovat Jurica Pavlic, Hans Andersen, Rune Holta a další jezdci ze zahraničí.

To je velká konkurence pro Václava Milíka a dalších šest domácích zástupců (Josef Franc, Eduard Krčmář, Matěj Kůs, Patrik Mikel, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer). Posledním českým zástupcem, který získal Zlatou přilbu, byl v roce 1996 Tomáš Topinka.

Plochodrážní supervíkend - program:
Pátek 29. září od 19.00:
Finále Mistrovství světa jezdců do 21 let

Sobota 30. září od 14.00:
43. Zlatá stuha juniorů, 4. Jawa Cup (250 ccm)

Neděle 1. října od 12.00:
69. Zlatá přilba města Pardubic