Tak tohle jí nevyšlo… Roztroušená skleróza si u nás ročně zasedne na desítky lidí. Stalo se tak i v případě pardubického basketbalisty. Pavel Miloš však s touto nevyléčitelnou nemocí zatím velmi zdatně bojuje. Po svém návratu na palubovky odehrál proti Ostravě (90:84) nejlepší zápas, když za necelých devět minut nastřílel třináct bodů. Devět z nich padlo z jeho parádní disciplíny, kterou je trojková střelba.

Bylo pro hráče dobře, že jste první domácí utkání nadstavbové části hráli proti soupeři, se kterým jste naopak neúspěšně uzavřeli základní část před vlastním publikem?
Určitě to bylo lepší. Motivace je v podobném zápase vždy mnohonásobně větší. Každý z hráčů chce dokázat, že to byla jen náhoda a v odvětě touží vrátit vše tam, jak má z jeho pohledu být.

Pardubický tým je protkán zkušenými basketbalisty. Mohla být i pro ostřílené borce prohra s Ostravou ponaučením v tom, že jste vstupovali do utkání s větší obezřetností?
To ani nebylo potřeba. Ostravský tým se totiž v letošní sezoně musí brát s plnou vážností v každém utkání. V základní sestavě nastupují čtyři cizinci, což svědčí o její síle. Už to není ta Ostrava před čtyřmi nebo pěti lety, kdy si favorit mohl říct, že ji smázne.

První čtvrtina skončila na pardubické poměry divokým skóre, a to 25:25. Znamená to, že útoky zcela předčily obrany?
Neviděl bych to nějak dramaticky. V úvodu zápasu vždy mají oba soupeři hodně sil. Někdy se podaří střelce zastavit podruhé ne. O tom rozhodují v basketbale detaily. Stačilo pár centimetrů a mohlo to být klidně 20:20. Ale přiznávám, že se nám některé věci v obraně nepovedly.

Zato ve druhém kvartále byly obrany na výši, alespoň ta pardubická. Dostali jste pouze třináct bodů…
Ono je to také o tom, že člověk za první čtvrtinu vypozoruje systémy. Když je jedou pořád dokola, tak se dají naučit. Stačí zjistit, kudy protihráči chodí, a tam si na ně počkat. No a když se soupeři podobně jako Ostravě nedaří z dálky, je to o něco snadnější.

Ve druhé čtvrtině jste se na sedm minut dostali do minusu, ovšem v těch posledních třech jste dovolili Ostravě jediný bod. V tu chvíli bylo na vás vidět, že si nepřipouštíte nějaký obrat jako v posledním domácím utkání, souhlasíte?
Souhlasím a říkám, že takto by to mělo vypadat. Žádné pochybnosti, nýbrž stále věřit ve své schopnosti. Nepolevovat v nasazení a hlavně nad nepříznivým stavem nepřemýšlet. Opak toho, co se nám stalo minule proti Ostravě.

A naposledy k druhému dějství. Ověřili jste si, že se dá uhlídat obr Trybanski, který vám v minulém utkání napáchal velkou škodu. V této části si ale připsal jediný bod. Povězte, co jste na něho vymysleli?
Přebírali jsme si výborně hráče soupeře a oni nedokázali na Trybanského protlačit míč. Také jsem měl pocit, že už nehrál s takovým elánem jako v úvodní čtvrtině. Mohlo to být zapříčiněno i tím, že v prvním poločase vůbec nestřídal a docházely mu síly.

Po přestávce jste na chvíli vypadli ze střelecké role. Asi to byl klid před bouří. Vaše série 16:0 zlomila zápas. A hlavní roli v tom hrály trojky…
Soupeř zvolil pro druhý poločas taktiku ucpat bednu a nikoho z nás nepouštět pod vlastní koš. Uhlídat co nejvíce nájezdů a vytlačovat nás ke střelbě z venku. To je podstata zónové obrany. Asi tři minuty mu tento záměr vycházel, dali jsme jen jeden koš. Pak se rozstřílel Squeaky (pozn. red. – Maurice Hampton) a my šli do trháku.

A byl tady ještě jeden rozdíl oproti minulému zápasu s Ostravou. Nebáli jste se chodit do mlýnice pod koš soupeře, je tomu tak?
Přesně tak. Člověk se nesmí bát kontaktních soubojů. Hlavně musí být zpevněný a vlétnout do nich natvrdo. Pak se ukáže jestli má větší sílu a co pod košem umí.

Přestože se jednalo o útočný basket, zápas vám vyhrály obranné doskoky. Sedmadvacet je úctyhodný počet, co říkáte?
Jo, to už je velká porce. Pokud tým získává obranné doskoky a přidá k nim několik úspěšných útočných doskoků, je to jeden z klíčů, jak vyhrávat zápasy.

Hráč, který vstřelí více bodů než má odehraných minut, musí být pro trenéra terno…
Samozřejmě, že jsem se střelbou spokojený, ale je to jen jedna z věcí. Potřebuji ale zapracovat na dalších, jako třeba více se dostat do zápasu. Úspěšná střelba je můj standard, ta se ode mne očekává.

Kromě vás se dařilo z trojkové vzdálenosti i Hamptonovi, ale při vašich úspěšných pokusech obecenstvo více aplaudovalo. Vnímal jste to?
Určitě a bylo to strašně milé. Fanouškům za to moc děkuji. Je to takové ocenění toho, že s nemocí bojuji a jak jsem se sní vyrovnal.

S každou vaší proměněnou trojkou rostlo nadšení diváků. Naštěstí utkání skončilo, protože fanoušci mohli zbourat halu…
(rozesměje se) S jejich potleskem rostla moje motivaci ty koše dávat. Opakuji, je to velmi příjemný pocit.