Týden a půl bez práce a pak to sfouknout za čtyři dny. Pardubičtí basketbalisté po dlouhé pauze nezvládli druhý střet s Nymburkem (67:84) a dnes je od 18.30 na půdě soupeře čeká s největší pravděpodobností poslední semifinálová lekce… Pardubický pivot RADEK NEČAS ale podobně předčasné závěry odmítá. Rozhodně nebere utkání jako formalitu a šetření se na bitvy o bronz.

Radku, zatímco váš tým deset dní pouze trénoval, tak si Nymburk střihl čtvrtfinálovou sérii v play off VTB ligy s CSKA Moskva. Co je lepší?
Basketbalisté mají zažitý stereotyp, kdy se hraje středa – sobota. Je výhoda, že ty týdny už jsou tak rozložené. Po utkání následuje nějaký ten trénink a jde se na další. Jsme ale profesionálové a museli jsme se s tím vyrovnat. Na druhou stranu pro český basketbal je skvělé, že se Nymburk konečně probojoval do play off VTB ligy. Podle mě jeho vyšší herní vytížení nemělo vliv na tento zápas.

Na chvíli trochu odlehčíme. Rychlost hráčů vašeho soka byla závratná. Nechcete podat protest, že nymburští borci mají v trenýrkách zabudovaný motorek ?
(usměje se) Jejich zahraniční hráči na perimetru fakt snad mají v nohou dynama. Vykazují obrovské zrychlení, což nám dělá problémy. Je to asi největší nymburská zbraň. Okamžité přenesení míče a tryskomyši vepředu hrají jeden na jednoho nebo střílejí za tři body. Pokud dávají, těžko se s tím něco dělá. Otázkou je, když jim to tam nepadá. Přesně to se stalo v základní části, kdy jejich hra byla statičtější a my je porazili.

Rychlost prokazoval Nymburk i při bránění. Kolikrát jste si nestačili ani přihrát, natož abyste vystřelili…
To je přesně to, s čím se normálně v naší lize nesetkáte. Měli jsme delší časový úsek mezi prvním a druhým utkáním. A říkali jsme si, že musíme hrát stejně jako Nymburk. Tedy agresivně, nepouštět od míče, nepouštět k míči. Na tréninku fungovalo, bohužel to ještě neumíme přenést do zápasu. Nedaří se nám číst hru, jak by bylo potřeba. Protihráči nás berou od míče, protože nechtějí, abychom si přihráli. My místo, abychom se trhli pod koš, tak se snažíme furt jít k tomu míči. A z toho pramení ztráty, což je voda na mlýn soupeře.

V úvodu střetnutí se zdálo, že trpíte přehnaným respektem. Co vy na to?
Respekt? Spíše bych zmínil slovo obava. Obecně v basketbalu platí, když to nejde v útoku, může se to nahradit v obraně. Jenže naše celosezonní trápení je takové, že, když se nám od začátku nedaří v útoku, pak máme v obraně velké rezervy. Místo, abychom byli agresivnější, sundáme nohu z plynu. Odstupujeme a to proti Nymburku nemá šanci na úspěch. Na to jaké máme možnosti, jsme v tomto utkání hráli agresivně dost krátkou dobu.

V úvodu utkání nastal nejhorší možný scénář. Jistě jste si nemalovali, že po pěti minutách budete prohrávat 2:14. Bylo tomu tak?
Pochopitelně.. Myslím si, že to bylo takové déjà vu z Nymburka. Nebyli jsme schopni dát koš. Nicméně na to, jak zápas pro nás hrůzostrašně začal, bylo poločasové skóre milosrdné. Bohužel se nám nepovedl ani vstup do druhé půle. Místo, abychom jejich třináctibodový náskok snížili, unikli nám na dvacet. Přestože jsme zagresivnili obranu, už bylo těžké pomýšlet na nějaký zvrat.

V prvním duelu tři čtvrtiny, ve druhém dvě. Každý vidí, že lze s Nymburkem držet krok…
Jenomže s Nymburkem musíte držet krok celých čtyřicet minut. Má tak kvalitní hráče a zkušené hráče, že každé hluché místo využije. Pokud mu dáte k dobru patnáct a více bodů je hodně těžké vývoj otáčet.

Oproti vstupnímu střetnutí jste výrazně ubrali ve ztrátách. V první půli jste zaznamenali pouhé tři. Takže spokojenost?

Poučili jsme se z předchozího duelu. Na druhou stranu jsme volili špatné střely. Sice to nebyly ztráty, ale v podstatě se jednalo o bloky. Takže ten míč jsme stejně neměli.

Dnes v podvečer vás čeká třetí duel na palubovce Nymburka. Formalita, nebo do něj dáte úplně všechno?
Není se na co se šetřit! Chceme proti Nymburku uspět. V našich možnostech je soupeře porazit a my se o to dnes určitě pokusíme.