Program sobotního dostihového odpoledne
13.00 Cena Dostihového spolku
– doprovodný program – dostih poníků
13.35 Cena pivovarů Staropramen – Cena Libentíny
– doprovodný program
14.05 Cena Dostihového klubu
14.35 Cena společnosti Stafi finalizace staveb, s.r.o.
15.10 Cena podporovaná firmou Karel Hainz
15.45 Cena Chovservis a.s. Hradec Králové (4068)
16.20 Cross country Peruána
17.00 Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. – III. kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou
- doprovodný program – vyhlášení soutěže AUTO IN
17.35 Cross country Quirinuse

Třetí kvalifikace na 124. ročník Velké pardubické startuje v sobotu od 17 hodin. Velké dostihové odpoledne začíná na závodišti už od 13 hodin.

Hlavní lákadlo? Josef Váňa definitivně zahodil papuče pro důchodce a pokusí se kvalifikovat do říjnové Velké pardubické. Osmkrát ji vyhrál, vloni spadl a nedokončil. Následně rezolutně oznámil, že končí a víckrát nepřijede.

Rozmyslel si to. Naštěstí! Jedenašedesátiletý žokej se tak znovu bude rvát s o 40 let mladšími soky. Hlavní úkol zní: s Tiumenem prosvištět cílem, jenom tak si dostihová legenda zajistí vstupenku na nejslavnější český překážkový souboj…

Na programu sobotního odpoledne s přívlastkem „Slovenský den" bude celkem devět překážkových dostihů, zajímavě obsazené jsou už úvodní proutěné překážky pro tříleté koně.

Kvalifikační dostih, vrchol sobotního odpoledne, bude hodně otevřený, favorité by měli být tři, ale překvapit mohou i další, startovní pole je plné zkušených překážkářů.
Pouze Nikas a Kasim jsou již do Velké pardubické kvalifikovaní, pro ostatní je to jedna z posledních příležitostí.

Zajímavostí dostihu bude start otce a syna Váňových, další pokus o případný start ve Velké pardubické Martiny Růžičkové a dvou francouzských žokejů, u nás působícího Thomase Boyera a z Francie cestujícího Kevina Guignona.

Sedmnáctihlavé pole startujících slibuje zajímavý průběh dostihu a napínavý boj o vítězství. Čekejte „malou Velkou pardubickou".

Za favority můžeme považovat minimálně třetinu koní, těmi největšími ale zřejmě budou vítěz květnové kvalifikace a v loňské Velké pardubické druhý Nikas (ž. Andrés), trojnásobný vítěz Velké pardubické z předchozích let Tiumen (ž. Váňa) a snad také stále ještě nadějný Cherwick (ž. Myška), předloňský vítěz Ceny Labe, pokud si ovšem zase neudělá z Irské lavice pouhou „rozhlednu" a nebude snažení svých „kolegů" jen přihlížet.

Dále jsou zde loni čtvrtý ve Velké pardubické Kasim (ž. Novák), loňský vítěz zářijové kvalifikace Silver Regent (ž. Korpas), který se ovšem od tohoto úspěchu zatím marně hledal, na loňských klasických steeplechase skvělý Soros (ž. Váňa, ml.) a poslední vítěz Ceny Vltavy Renard Argenté (Velek).

Do závěrečného účtování by mohli zasáhnout i na jaře se po odmlce vracející Belmont (ž. Stromský), nadějný Moula (Petr Tůma), loni v Ceně Labe druhý Rubín (Růžičková), Zulejka (ž. Bartoš), polokrevný Templář (ž. Boyer) nebo Tropic de Brion (ž. Guignon), který loni podal skvělý výkon ve Velké pardubické, byť v závěru odpadl.

Slovenský den? Folklor i gastronomické dobroty

Dostihovým závodištěm bude v sobotu znít slovenština. Atraktivní dostihový mítink na sklonku léta bude totiž laděn do tónů kultury našich východních sousedů. Doprovodný program nabídne folklorní skupinu, ochutnávky vín a slovenské gastronomie i prezentaci Slovenska jako turistické destinace.

V rámci Slovenského dne bude pro diváky připraven tematický program. Pro děti i pro dospělé jej připravují Slovenská agentura pro cestovní ruch, Destinační společnost Východní Čechy a také Europe Direct. Kromě her, soutěží a kvízů se návštěvníci závodiště mohou během odpoledne těšit i na vystoupení folklorní skupina Šmykňa.

Tento soubor založený před více než dvaceti lety hraje, zpívá a tančí lidové písně z regionů jako je např. Terchová, Liptov, Myjava, Šariš, Spiš, Zemplín a další. Součástí programu Slovenského dne budou také ochutnávky slovenských vín a regionální gastronomie. „Velmi nás potěšilo, že pozvání na Slovenský den přijal i velvyslanec Slovenska pan Peter Weiss s manželkou," přidává ještě ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Slovenský den patří k tradičním součástem programu pardubické sezony. Letos jeho konání připadlo na atraktivní dostihový mítink, jehož vyvrcholením je třetí kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.
Tato předposlední kvalifikace bývá někdy označována za „malou Velkou", protože se na jejím startu scházejí špičky českého turfu a možná i budoucí vítězové Velké pardubické.

Do letošního ročníku tohoto legendárního dostihu je přihlášeno celkem jednašedesát koní, včetně dvou ze Slovenska.

Srpnové souboje před 50 lety
Dne 23. srpna se na pardubické dráze běhalo i před padesáti lety v roce 1964, byla to ale pro změnu neděle.
„Výběráky", jak se tehdy říkalo těmto výběrovým dostihům před říjnovým mítinkem, měly napovědět o formě a výkonnosti jednotlivých koní a scházívala se zde většinou kompletní špička našich překážkářů. Na programu bylo sedm překážkových dostihů, dva přes proutěné překážky a pět steeplechase, dnes nazývanými steeplechase cross country. Čtyři dostihy byly vyhrazeny polokrevným koním, což bylo tehdy běžné, většina překážkářů v té době byla polokrevníky.
Pro zajímavost, tři dostihy pro polokrevníky vyhráli potomci tehdy zvláště v polokrevném chovu preferovaného německého hřebce Lotos, v proutkách v poli pěti koní byli dokonce čtyři „Lotosové".
Poprvé se toho dne v Pardubicích představil jako startér Ing. Jiří Šindler, který později odstartoval 33x Velkou pardubickou.