Od pátku do neděle se v podolském padesátimetrovém bazénu uskutečnilo Letní mistrovství ČR dospělých v plavání. V tropickém počasí bojovaly téměř tři stovky plavců o poslední šanci, jak splnit limity na Mistrovství Evropy, které se koná v srpnu v Budapešti. Na startu se objevila i čtveřice plavců z SCPA Pardubice.

David Jehlička, pro kterého byl tento závod vrcholem letní sezony, příliš důvodů k radosti neměl. V pátečním dopoledni zaplaval na 50 m prsa čas, který zdaleka nestačilo na postup do semifinále. Stejně se mu „vedlo“ i v závodě na 200 m polohový závod. Čas 2:27,49 byl o téměř sedm sekund za nejlepším osobní maximem letošního roku. V sobotním závodě na 100 m prsa těsně proklouzl do „B“ finále, kde časem 1:10,54 (v rozpl. 1:1:10,48) skončil na 16. místě. Ve své hlavní nedělní disciplíně 200 m prsa zvládl dopoledne čas 2:31,58, což stačilo jen na 11. místo. V „B“ finále pak s časem 2:32,35 a obsadil konečné 13. místo. „David v letošním roce úspěšně odmaturoval na sportovním gymnáziu, a tak přednost dostala příprava na maturitu a tréninkové manko se naplno projevilo právě na mistrovství ČR,“ vysvětloval pardubický trenér Tomáš Neterda.

Příjemným překvapením letošní sezony je naopak Šárka Stachová. „Vrchol měla již na mistrovství ČR dorostu před dvěma týdny v Plzni, kde postoupila do finále na 100 a 200 metrů volným způsobem,“ upozorňoval Neterda. Stachová měla splněné ale limity i na mistrovství dospělých, a tak byl její start už jen třešničkou na dortu. Bohužel i ona si vybrala slabší chvilku v pátek a za svým nejlepším časem na 400 m volným způsobem zaostala. Sobotních „dvoustovka“ už byla o mnoho lepší, ale pořád ještě čas z Plzně odolával, její 2:21,20 stačilo na 27. místo. Ale v neděli si vše vynahradila v královské disciplíně na 100 m volným způsobem. Vylepšila si svůj nejlepší letošní čas na 1:03,95 a z pozice první náhradnice si vybojovala 24. místo.

Pouze na trati 800 m volným způsobem startovala v Praze Lenka Štěrbová. Zaplavala čas 9:41,75, skončila celkově desátá a za svým nejlepším letošním výkonem zaostala o čtyři sekundy. Hned si pak odskočila do Vltavy, kde v rámci Českého poháru vyhrála závod na 5 km žen. Pardubický trenér Tomáš Neterda prozradil, že Štěrbová má v letošním roce ještě jeden velký cíl: „V polovině srpna má v plánu úspěšně zdolat úžinu mezi Anglií a Francií a jako nejmladší Češka se zapsat mezi úspěšné přemožitele kanálu La Manche. A k tomu směřuje i příprava.“

Lucie Tauchenová startovala pouze na trati 50 m prsa a skončila na 20. místě časem 38,52. V březnu letošního roku se po třech letech pauzy vrátila k plavání a za čtyři měsíce stihla splnit limity nejen na mistrovství dorostu, ale i na mistrovství dospělých.

Pardubické plavání teď prochází generační výměnou a na medaile si bude muset nejspíš nějaký ten pátek počkat. „Před sezonou skončili s plaváním Martin Sedlák, Roman Lang a Jan Petráň. Hanka Paloušková má dlouhodobé zdravotní problémy stejně jako Tereza Sejpková a od září loňského roku obě netrénují. V květnu skončil Roman Machytka, který úspěšně dokončil studium na ČVUT Praha, Jiří Jedlička je v půlročním oddílovém trestu, Jana Klusáčková je na stáži v Kanadě a Lenka Korchňáková se více věnuje trenérské činnosti,“ vypočítával pardubický trenér Neterda.

DAVID JEHLIČKA
50 metrů prsa – nepostoupil do semifinále
200 m polohový závod – nepostoupil do semifinále
100 m prsa – 16. místo
200 m prsa – 13. místo

ŠÁRKA STACHOVÁ
400 m volný způsob – 25. místo
200 m volný způsob – 27. místo
100 m volný způsob – 24. místo

LENKA ŠTĚRBOVÁ
800 m volný způsob – 10. místo

LUCIE TAUCHENOVÁ
50 m prsa – 20. místo

(ry, net)