Domácí klub BK Synthesia Pardubice poprvé v historii nakoukl do prestižní Evropské basketbalové ligy.

V Pardubicích se kromě domácích představili další zahraniční týmy: Spanish Basketball Academy (Šp.), Porsche-basketball Akademie (Něm.), KK Flash Beograd (Srb.), LPS Bihorul - Oradea (Rum.), SBK Junior Levice (Sloven.), Danube Future Stars (Rak.), Eurobasket Rome, Novipiu Campus Torino (oba It.).

Systém turnaje je dvoukolový. Na východě Čech se tak sehrála polovina plánovaných zápasů. Ta druhá bude odehrána v únoru v italské metropoli Římě. Mladá Beksa vyzvala v domácím prostředí rumunský tým Oradea, ambiciózní celek z Turína, omlazený tým rakouské akademie Danube Future Stars a známé německé tréninkové centrum Porsche-basketball.

Hráči kategorie U16, pro které byl turnaj určen, si nevedli při svém prvním střetnutí s Evropou vůbec špatně. BK Synthesia Pardubice zakončila domácí kolo se dvěma výhrami a dvěma prohrami.

„Každá mezinárodní zkušenost, pro jakoukoliv kategorii je výborná. Jsme rádi, že se klub po dlouhém snažení do Evropské ligy mládeže dostal. Kluci mohli zažít zápasy v tempu a pod tlakem, který v české lize není úplně běžný. Dokázali si, že mohou hrát s jakýmkoliv týmem a to je pro jejich rozvoj nejdůležitější. Technickými dovednostmi jsme určitě nezaostávali. Pokud budeme hrát v takovéto konkurenci častěji, zvedne se nám i sebevědomí, které nám občas schází v rozhodujících fázích utkání,“ míní manažer mládeže pardubického klubu Tomáš Urban.

Výsledky Pardubic BK Synthesia Pardubice - Novipiu Campus Torino 69:95, - Porsche-basketball Akademie 60:62, - Danube Future Stars 127:52, - LPS Bihorul - Oradea 90:73.