Tento závod se koná na památku nadějného motokrosaře, který ve svých osmnácti letech tragicky zemřel na následky nehody při mistrovství republiky družstev na trati v Lokti nad Ohří. Za pár dnů tomu bude deset roků…

Kromě samotných soubojů na dráze si diváci vychutnali i doprovodný program včetně představení týmu manažera Ervína Krajčoviče pro Rallye Dakar, autogramiády motokrosových legend či předvedení autokrosových speciálů.

První částí Memoriálu byl Classic Motocross a byla jen škoda, že zápolení historických závodních strojů pokazilo nepříznivé deštivé počasí.

To se umoudřilo až druhý den, kdy do Holic zavítaly přední motokrosaři nejenom z Česka, ale také ze Slovenska, Německa, Itálie, Slovinska a Španělska. V hlavní kubatuře MX1, který se jela na tři osmnáctiminutové rundy, se představilo šestadvacet pilotů a nikomu ze soupeřů nedal naději německý reprezentant Tom Koch na KTM. Druhý skončil několikanásobný mistr republiky Martin Michek (KTM) a třetí skončil další Němec Mike Stender (KTM). Za ním pak dojeli známí čeští motokrosaři Petr Bartoš (KTM) a Petr Michalec (Honda).

„Zajímavostí bylo, že každý jezdec musel během rozjížďky jednou projet zpomalovací úsek, takzvanou Joker Line, což pochopitelně někdy i výrazně zamíchalo pořadím,“ uvedl bývalý vynikající závodník a současný manažer Orion Racing Teamu Litomyšl Petr Kovář, který má na Holice příjemnou osobní vzpomínku, v osmdesátých letech zde dojel na stupních vítězů v závodu světového šampionátu.

V kategorii MX2 se mezi pětadvaceti startujícími překvapivě objevil zkušený harcovník Filip Neugebauer na KTM, mj. letošní český vicemistr v silnější třídě. Jeho celkové vítězství bylo zasloužené, byť se ho snažil prohánět nakonec druhý Martin Krč (KTM). Bronzový stupínek zaujal Slovák Šimon Jošt na motorce téže značky.