BEKSA DĚTEM
Basketbal proti drogám
Propagace zdravého životního stylu – pohyb jako životní styl, instalace basketbalových košů u vybraných subjektů.

BasketMalování
Výtvarná soutěž na zadané téma Basketbal mýma očima, pro děti hospitalizované na dětském oddělení a na dětské chirurgii pardubické nemocnice, výstava obrázků v AFI Palace a v ČEZ Areně, dražba oceněných obrázků, jejíž výtěžek bude věnován na charitativní účely.

Fandíme Bekse
Soutěž pro děti z mateřských škol v Pardubicích, když záštitu převzala primátorka města Pardubic, spolupráce s Dětským domovem Pardubice (Den basketbalu v tomto zařízení, vánoční setkání s hráči A týmu, společné tréninky, dále spolupráce s Pardubickou krajskou nemocnicí a se základními školami.

Kdo šetří, má za tři. Jistě znáte toto rčení. V tomto případě ho můžeme ještě rozšířit: Kdo navíc dává šanci mládí, má za čtyři… Přesně to je filozofie vedení BK JIP Pardubice. Vždyť polovina týmu hrajícího nejvyšší basketbalovou soutěž nepřesáhla věkovou hranici dvaceti let. Tato investice do mládeže se klubu musí v budoucnu vyplatit. V podobném duchu mluví také Martin Marek, pardubický generální manažer.

V době ekonomické recese nikde nerostou peníze na stromech. Takže i basketbaloví obři, kteří jsou jako udělaní pro jejich utrhnutí, mají v tomto ohledu smůlu…
„Po sezoně 2011/12  jsme zaznamenali trochu propad a skončili jsme ve ztrátě. Proto stejně jako před loňskou sezonou jsme i letos byli nuceni radikálně snížit rozpočet. Stále se totiž vypořádáváme se závazky z minulosti, a také s nižšími výnosy z reklam v posledním období. Přestože vkládáme velké úsilí do shánění peněz, situace není jednoduchá. Momentálně se nacházíme ve druhém po sobě jdoucím stabilizačním roce," vysvětluje Martin Marek generální manažer BK JIP Pardubice a k tomuto tématu ještě dodává:
„Podařilo se nám udělat spoustu stabilizačních opatření. Tím hlavním bylo to, že jsme během loňské sezony, za účasti všech akcionářů, navýšili základní kapitál naší společnosti o 1,2 milionů korun. Proto si myslím, že jsme se vydali správnou cestou."
Snižování rozpočtu jednotlivého klubu, se musí logicky dotknout hráčských platů.

„Po loňské sezoně většině hráčů končily smlouvy. Museli jsme s nimi jednat a oznámit jim, že se budou podepisovat kontrakty za úplně jiných podmínek. V současné době jsou hráčské smlouvy na  65 procentech toho, jak byly nastaveny v minulosti. A celý sportovní úsek je výdajově na 51 procent toho, co bylo před dvěma roky, kdy jsme hráli Eurochallenge Cup. Chtěl bych velice ocenit přístup všech hráčů. Vnímáme jako velký úspěch, že se nám podařilo zachovat sportovní kvalitu týmu i při výrazné redukci nákladů," konstatuje potěšeně Martin Marek.

Sportovní úsek je jedním ze samozřejmých  pilířů každého klubu. Ale nejen sportem jest živ český basketbalista…
„Hodně energie věnujeme ve prospěch společensko-charitativních projektů. Vnímáme totiž, jak nás pardubická komunita podporuje. Jak komerční subjekty, tak municipality, různá zájmová sdružení či fanoušci. A my cítíme morální povinnost toto veřejnosti vracet. Proto neustále přicházíme s novými projekty. Mám na mysli Basketbal proti drogám, BasketMalování ve spolupráci s Pardubickou krajskou nemocnicí nebo spolupráci se základními i mateřskými školami. Je to pro nás velmi důležité. Chceme být kvalitním partnerem pro celou pardubickou komunitu," podotýká pardubický GM.

Ale zpět k tomu hlavnímu. Mattoni NBL už je za dveřmi a v letošní sezoně dojde k jedné změně. K důležité změně. Nejvyšší česká soutěž mužů se bude hrát čtyřkolově každý s každým, vyjma Nymburku, ten se střetne s každým pouze dvakrát. Pro všechny týmy to znamená nárůst zápasů. V základní části jich bude dvaačtyřicet a pak rovnou následuje play off. Odpadne nadstavbová část. Jak v horní, tak v dolní polovině tabulky.
„Za náš klub říkám, že tento systém vítáme. V minulosti byl oblíbený i u fanoušků. Vítají ho i hráči, protože se dostanou do pravidelného herního rytmu. Kvitujeme také skutečnost, že vedení soutěže zafixovalo tento model na dva roky. V minulosti se systém hodně měnil, což basketbalu nepřidalo," tlumočí slova hráčů jejich přímý nadřízený.

Pardubický klub je známý příkladnou prací s mládeží. V žákovských a juniorských kategoriích vyhrává, co se dá. Takže pochopitelně vychovává kvalitní hráče pro tým dospělých. V posledních letech chrlí jeden talent za druhým.
„Pokud jde o náš tým, budeme pokračovat v nastolené dlouholeté koncepci. Jedná se o zapojování pardubických odchovanců skrze projekt Golden Talents do A týmu. V nové sezoně bychom opět rádi hráli o medaile. A to s ještě aktivnějším zapojením mladých hráčů. V přípravě se velmi dobře jevil Martin Peterka, dobré minuty odehráli i Josef Příhonský s Jiřím Šoulou. V této souvislosti bych rád zmínil, že na soupisce máme třináct hráčů a šest z nich nepřesáhlo dvaceti let," upozorňuje Marek.
A jak tedy vypadá pro nadcházející sezonu složení pardubického kádru?

„Máme sedm zkušených, velmi dobrých basketbalistů, z toho tři velice kvalitní zahraniční hráče a čtyři velice kvalitní české hráče. Podle mého názoru bude X-faktorem nové sezony právě to, jakým způsobem se herně posunou mladí hráči. Do projektu Golden Talents dáváme spoustu energie, je to dlouhá a těžká cesta. Nicméně nastoupili jsme ji, věříme ji a chceme se na ní držet," slibuje Marek.

Družstvo, které na svých dresech nosí hlavu koně se oproti loňské sezoně moc nezměnilo. Došlo ke dvěma odchodům a v týmu se objevil nový hráč. Spíše staronový hráč.
„Neprodloužili jsme smlouvu s Evaldasem Žabasem. Jeho účinkování v pardubickém dresu ale vnímáme jednoznačně jako přínos. Určitě byly zápasy, které bychom bez něj nevyhráli. Přesto jsme se i po konzultaci s trenérem Dušanem Bohunickým rozhodli na pozici rozehrávače hledat typologicky jiného hráče. Hráče, který dokáže více distribuovat míč a hrát více pro tým. Na jeho pozici tak přichází zkušený Levell Sanders.  Prioritně jsme s ním jednali o roli asistenta. Chtěli jsme ho přivést jako trenéra, právě díky jeho zkušenostem. On však v průběhu jednání vyslovil přání ještě pokračovat v aktivní hráčské kariéře," objasňuje Martin Marek, který se zastaví ještě u jednoho hráče:

„Odešel také Ondřej Peterka. My jsme ho  chtěli udržet v týmu, dostal nabídku, ale neakceptoval ji. Podle vlastních slov cítil, že by neměl takovou minutáž, jakou by si představoval. Pořád by byl v pozici třetího, čtvrtého na svém postu. Rozešli jsme se v dobrém. Cestu do pardubického týmu má jako odchovanec jednou otevřenou. Je to ještě mladý perspektivní hráč do budoucna. Ještě bych zmínil jméno – Viktor Půlpán. Jedná se o velice talentovaného rozehrávače, který ještě v loňské sezoně působil v kategoriích U17 a U19. Letos bude absolvovat všechny kontaktní tréninky mládeže Golden Talents s A týmem a bude dopsán na jeho soupisku. Trenér Bohunický by pro něj měl najít nějaké minuty, aby postupně dostával příležitost. Jinak všichni mladí hráči budou hostovat v první lize. Buďto v Hradci Králové nebo Olomouci."