Měsíční přestávka skončila a volejbalové soutěže vstupují do druhé poloviny sezony 2008/09. Jediná pardubická jednota, Sokol I. je zastoupena volejbalovými družstvy od okresních po celostátní ligové soutěže.

Vyrovnaná bilance

Výkladní skříní oddílu je v současné době druholigové družstvo žen. Po podzimu tým figuruje na vcelku solidní páté příčce s bilancí devíti vítězství a devíti proher.

„Naším problémem je úzký kádr, který se po třech na podzim odehraných dvojzápasech ještě zúžil na osm hráček,“ sděluje hrající trenérka Kateřina Straková. Kromě ní ještě nastupovaly: Andrlová, Karanská, Vanžurová, Špeldová, Němečková, Kloudová a Malinová. Posledně jmenovaná však kvůli zdravotním problémům příliš nehrála.

„Přesto nebo možná právě proto držíme pohromadě, každá umí a musí umět zastat minimálně dva posty,“ přemítá pardubická srdcařka.
V lednu družstvo pojalo jako přípravu na druhou část soutěže republikové finále ČOS, kde skončilo čtvrté, a to díky jediné prohře s extraligovým Frýdkem-Mískem.

„Cílem pro jaro je uhájit střed tabulky. Tuším, že to bude o něco těžší než na podzim. Rozlosování totiž předepisuje více výjezdů k soupeřům než domácích zápasů. Už teď vím, že z pracovních, studijních a případně zdravotních důvodů nám bude zhruba na polovinu zápasů vždy jedna z hráček chybět. Pomoc musíme hledat u bývalého béčka a v mládežnické základně,“ má jasno Straková.

Zlepšení projevu

U mužů, hrajících krajský přebor, převládá v hodnocení podzimu spokojenost.
„Nejdůležitější je fakt, že kluci vůbec mají možnost k mistrovským zápasům se utrhnout. Oproti minulé sezoně se zlepšil herní projev družstva. Nebýt některých smolných zápasů, tak mohlo mít ještě o nějakou tu výhru víc,“ říká hrající kouč Radek Flos.
Takhle jeho ovečky okupují šestou příčku, když zaznamenaly sedm výher a jedenáct proher.

„V jarní části bychom chtěli současné umístění přinejmenším udržet. Pomoci by nám měl blokař Záveský, který se vrací po dlouhodobém zranění. Nadále však bude chybět druhý plnokrevný nahrávač,“ poznamenal Flos.
Ten může počítat s J. Strakou, Charvátem, Slabým, Jozífem, O. Němečkem, Záveským, Patlevičem, Marklem, Sejkorou a Noháčkem.

Jen tři juniorky

Předpokládaný boj o záchranu čeká v lize juniorky. „Družstvo tvoří tři podle věku skutečné juniorky – Laštůvková, Žulevičová, Šimková, čtyři kadetky – Zemanová, Žouželková, Sodomková, N. Smolná a šest žákyní – M. Smolná, Plášilová, Pikhartová, Missottenová, Kravalová, Farkašová. Holky mají za úkol v konkurenci starších soupeřek se otřískat a přitom se pokusit zachránit ligu i pro příští rok,“ stanovil cíle trenér Zdeněk Němeček.

Výchozí pozice jeho svěřenkyň není beznadějná. V osmičlenné skupině mají tři vítězství a sdílí s Jičínem páté až šesté místo. Páté může znamenat záchranu. „Problémy ale může přinést blížící se chřipková hrozba, plnění školních povinností a účast na lyžařských kurzech,“ obává se rovněž předseda oddílu.

Jeho dvě děvčata (Missottenová a Kravalová) jsou také zařazeny v širším výběru Pardubického kraje žákyň. Jedním z jeho trenérů je kouč Sokola Martin Forman. Missottenová přispěla ke čtvrtému místu na Kafkově memoriálu, tedy celostátním přeboru krajských výběrů. Navíc byla vyhlášena nejlepší blokařkou turnaje.