Druhé v republice, jsou ty naše Pardubice! Podobný pokřik mohl zaznít z tábora dálkoplavců. A jeden z nich se stal žijící legendou… Na posledním republikovém šampionátu letošní sezony opět potvrdilo svoji příslušnost k absolutní české špičce. Kompletní sedmička statečných – Lenka Štěrbová, Pavlína Kubátová, Pavla Avramová, Renata Nováková, Josef Jurica, Daniel Čaban a Aleš Rucký – dokončila mistrovský dvacetikilometrový maratón a tím definitivně pojistila SC PAP druhé místo v soutěži oddílů.

Pardubičtí vytrvalci nejprve na sobotním MČR štafet na 4 x 2 km z račického veslařského kanálu vylovili dvakrát bronz, v nedělním individuálním závodě na 20 km pak přidali dalších pět třpytivých kovů. Ten nejcennější, za absolutní vítězství v kategorii žen, podle očekávání vybojovala patnáctá plavkyně z letošního mistrovství světa v Kazani Lenka Štěrbová. S pěti zlatými a dvěma stříbrnými medailemi získanými během sedmi let své kariéry mezi „dospělými" se tak stala historicky nejúspěšnější českou dálkovou plavkyní na nejdelší mistrovské trati.

Do závodu smíšených štafet (dvě ženy, dva muži), nastoupilo 21 týmů. Včetně dvou pardubických želízek v ohni. Štafeta SC PAP s označením A ve složení L. Štěrbová, Kubátová, Lukáš Balcar a Štěrba, zle potrápila favorizované sestavy Komety Brno, nabité seniorskými reprezentanty. Ještě kilometr před cílem Pardubice vedly, ale závěr brněnských finišmsnů Ingedulda (Kometa A) a Tobiáše (Kometa B), byl drtivý. Bronz v kategorii Open je i tak skvělým úspěchem. Navíc podtrhnutým výsledkem štafety béčka v sestavě Čaban, P. Avramová, Michaela Štěrbová a Jurica. Skončila pátá v absolutním pořadí. Navíc vybojovala bronz mezi dorostenci.

Na start společné dvacítky se postavilo čtrnáct žen a sedmnáct mužů. Trojice českých reprezentantů Kozubek z pořádajících Bohemians, Baloun a Ingeduld (oba Kometa Brno) se oddělila hned na začátku. A s velkým náskokem v tomto pořadí i doplavala do cíle. O další pozice se tvrdě bojovalo doslova až do posledního metru.

Hlavní sedmnáctičlennou skupinu, která se vytvořila v prvním kole a v níž nechyběl nikdo z aspirantů na medaile v kategorii žen, dorostenek a dorostenců, po většinu závodu táhla na špici L. Štěrbová. Ze skupiny postupně odpadávali jednotliví závodníci nebo i skupinky, kilometr před cílem zůstala už jen Lenka a s ní překvapivě i Čaban a Jurica. Pardubická trojka si ve finiši nic nedarovala, L. Štěrbová nakonec dohmátla o pár desetinek sekundy dříve než její oddíloví kolegové.

Pro ty ale bylo hlavní skvělé umístění mezi muži. Jurica dosáhl čtvrtým místem v absolutním pořadí a ziskem zlaté medaile v kategorii staršího dorostu největšího úspěchu své dosavadní sportovní kariéry. Dvacet kilometrů na totožné trati zvládl o třináct minut rychleji než v loňském roce. Čaban se po měsících matných výkonů neuvěřitelně vzchopil a vybojoval páté místo v absolutním pořadí a stříbrnou medaili mezi staršími dorostenci.

Rucký stále ještě plně nezregeneroval po náročné přeplavbě kanálu La Manche a račickou dvacítkou se vyloženě protrápil na třináctém místě. V posledním kole si musel sáhnout až na dno sil, aby stihl dvouhodinový časový limit na vítězného Kozubka.

Pavla Avramová byla až do předposledního okruhu ve hře o velkou seniorskou medaili, nakonec doplavala ve výtečném čase 4:43,14 hod (o 17 minut lepší než vloni) na pátém místě mezi ženami. Z Račic si ještě veze bronz v kategorii mladších dorostenek. Kubátová měla dlouhý tréninkový výpadek, dlouho se rozhodovala, zda dvacítku vůbec poplave. Většinu tratě bojovala osaměle s předlouhými kilometry. Prokázala však obrovskou odhodlanost a závod dokončila na sedmém místě. Devátá celkově doplavala Renata Nováková a na stupních vítězů se radovala ze stříbra mezi staršími dorostenkami.

V doplňkovém závodě Českého poháru na deset kilometrů obsadil Jan Knotek třinácté místo. Tři kilometry vyhrál mezi dorostenci Lukáš Balcar. Na stejné trati mezi staršími žáky zvítězil Štěrba, zatímco Josef Knotek dohmátl pro třetí místo. Výčet pardubických výsledků zakončil na tři kilometry třetím místem mezi veterány nad čtyřicet let Zbyněk Melichar.