Slavnou Velkou pardubickou si žokej JAROSLAV MYŠKA osahal už sedmkrát. Poosmé dostih může klidně vyhrát. S Mandarinem startoval už vloni a skončil čtvrtý. Ovšem teď je kůň ve špičkové formě. Získal rekordní třetí vítězství v Prvomájové steeplechase. První kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál a v srpnu dojel druhý. A ani v jednom případě přitom nezávodil na své silnější pevné trati. „Pokud nebude výrazně pršet, tak nebude extrémně měkká. Řekl bych, že je v ideálním stavu,“ myslí si žokej.

Trochu měkčí trať by Mandarinovi nakonec seděla?
Trenér Popelká říká, že pevnější půda je pro něho lepší. Shodou okolností šel obě letošní kvalifikace v měkké půdě, přičemž ta první byla docela těžká a stejně si s tím poradil. Myslím, že s přibývajícím věkem dovede ocenit měkčí dráhu. Navíc tam může ukázat svoji sílu.

Takže myslíte, že i kdyby trať hodně změkla, Mandarino nebude mít problémy?
Myslím, že by si s tím dokázal poradit, ale jestli bude pevnější, asi by to pro něho bylo přeci jen o něco lepší.

Mandarino skončil pátý ve Zlatém poháru. Neuškodil mu?
Absolvoval ho podle šablony trenéra Popelky a účastnil se ho i vloni. Letos se mu moc nevydařil, to je pravda. Můj názor je, že je to oproti minulému roku vynikající krosař. Silné skokanské stránky u něho začínají převládat. Dostihy Zlatého poháru jsou o rychlosti a koně, které se ho účastní, jsou pro něj speciálně trénovaní. Mandarino je trénovaný spíš na krosy. Myslím, že Zlatý pohár jít nemusel. Nijak mu to sice neublížilo, ale bude mít ve vizitce, že byl pátý, a to vedle druhých a prvních míst vypadá přece jen zvláštně (usmívá se).

Co si myslíte o Lirainovi, na kterém pojede Josef Váňa mladší?
Je to hodně zajímavý kůň. Má toho v Pardubicích docela dost naskákáno i pod bývalým trenérem. Sice neprokazoval nějaké zázračné výsledky, ale když si uvědomíme okolnosti, za jakých fungoval, mohl by i kvůli tomu, že se dostal do lepších rukou, něco ukázat.

Liraina berete jako vážného konkurenta?
Určitě je na místě se ho obávat. Zkušenosti na to má, je to velice dobrý kůň, navíc se dostal k Josefu Váňovi, mohl by se předvést.

Udělá s vámi něco, až se na start Velké pardubické postaví dvě ženy?
Kvůli tomu, že to jsou ženy, starosti mít nebudu, nevadí mi to. Považuji žokeje za vrcholového sportovce a jde spíš o to, jestli jsou na tom fyzicky tak dobře, aby dostih zvládly. Když dojdou síly, dělá člověk chyby a to se pak může projevit i v dostihu. Obě mají ale už nějaké zkušenosti, takže by to měly zvládnout.

Nepřipadá vám, že se začíná dost zásadně projevovat nedostatek mladých jezdců?
To jde s dobou. Dnes už má málokdo babičku nebo dědu s hospodářstvím na vesnici. Děti nemají ke zvířatům moc blízko. Navíc v konkurenci počítačů a internetu nemáme moc šance. Když se jim koně přeci jen zalíbí, tak zjistí, že je to i práce, k tomu dvakrát spadnou a máme po talentu jezdit dostihy.

Otázka také asi je, jak se k takovému koni dostat, nebo ne?
Je fakt, že k nim už děti nemají moc přístup. Když jsou někde jízdárny, tak za ně se musí platit. Rodiče do toho nechtějí tak často investovat, protože to zasáhne rodinný rozpočet. Když začnou u nějakého soukromníka, který je rád, že mu dítě pomůže, tak zase nedostane odborný výcvik. Je to dobou, ale je to určitě problém.