Šachisté z celého světa se již po jednadvacáté sjedou do Pardubic. Ve čtvrtek totiž začíná další ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open 2010. A hráčů bude letos více než loni, kdy i pardubický turnaj ovlivnila celosvětová ekonomická krize.

„Očekáváme rovněž hráče z exotických zemí. Po roční odmlce se například vrací hráči z Kataru. Přijedou i hráči z celého Ruska, Jihoafrické republiky, Jižní Koreje, Indie a rekordní účast bude mít delegace z Izraele. Hojně zastoupený bude také Ázerbajdžán, kde účast zvýšil fakt, že má nyní Česká republika zastoupení v Baku. To usnadnilo vyřizování víz,“ pravil ředitel festivalu Jan Mazuch.

Na každou zemi dopadla krize jinak

Naopak například hráči z Kyrgyzstánu kvůli situaci ve své vlasti na letošní turnaj nedorazí.
„Na každou zemi dopadla krize jinak. Větší pokles počtu účastníků byl u těch zemí, odkud jsou vysoké náklady na dopravu do Pardubic. Účastníci ze zemí, odkud je doprava levná, dokáží peníze ušetřit jinak. Mohou se třeba ubytovat v levnějším hotelu nebo zde utratí méně peněz za stravování a další věci,“ vysvětlil Mazuch.

Celkový počet účastníků je dle pořadatelů těžké odhadnout. Hlavních turnajů se zúčastní přibližně 1400 hráčů.
Ve všech turnajích pak je přihlášeno šest tisíc lidí, ovšem někteří mohou být přihlášeni do více soutěží. Kolem Czech Openu se ale pohybuje i hodně lidí okolo, kteří se účastní třeba jen doprovodného programu.

„Největší novinkou letošního doprovodného programu je party stan, který bude stát před ČEZ Arenou. Lidé se zde budou moci zúčastnit turnaje v mariáši nebo si zahrát stolní fotbálek. Bude to taková oáza klidu, kde bude k dispozici i občerstvení a kde bude rovněž probíhat rozbor jednotlivých šachových partií,“ konstatoval zástupce ředitele festivalu Petr Laušman.

Chystají výlety i sportovní turnaje

Mezinárodní festival bude letos bohatým turnajem i pro ty, kteří se nezajímají jen o šachy.
„Chystáme opět výlety, třeba do ZOO ve Dvoře Králové. Uspořádáme také fotbalový turnaj i turnaje v dalších sportech,“ podotkl Laušman.
Na letošní ročník organizátoři přichystali také částečnou změnu hracích prostor. Hlavní turnaje se opět budou konat v ČEZ Areně. Některé další turnaje se ovšem z Ideonu přesunou do Kulturního domu Hronovická.

Loňský ročník Czech Openu navštívil i prezident ČR Václav Klaus. Pořadatelé doufají, že by se v Pardubicích mohl zastavit i letos. A měl by k tomu dobrý důvod. Jednoho ze šachových turnajů se totiž bude účastnit i jeho syn Václav, který je ředitelem prestižního pražského soukromého gymnázia.

Lukáš Dubský