Josef Macháček, legenda dakarské soutěže, se v celkovém hodnocení kategorie čtyřkolek umístil na dvanácté pozici. Jeho týmový kolega Zdeněk Tůma dojel patnáctý. A mezi motocyklisty dokončil Dakar David Pabiška na 42. místě.

„V letošním roce to není nejlepší desítka, ale i tak to není špatné. Klíčová byla bohužel dvouhodinová penalizace z první etapy. Od té doby jsem na výsledek nebyl zase tak soustředěný,“ ohlížel se šedesátiletý nestor Macháček.

I pětinásobný vítěz Dakaru vnímal náročné podmínky, které organizátoři letos připravili. „Pořadatel se to snažil udělat těžké po předchozích výtkách, že se z dakarské rallye stává automobilová WRC. A to se mu podařilo,“ potvrdil závodník, který již před startem mluvil o tom, že letos pojede Dakar naposledy. A podobně mluvil i v cíli v Argentině.

O tři příčky za Macháčkem se v celkové klasifikaci umístil Zdeněk Tůma. „Je určitě skvělé, že jsem se dostal do cíle přes technické problémy a náročnou trať,“ prohlásil spokojeně.

Tůma byl dlouho nejlepším Čechem na čtyřkolce, ztrátu nabral v 11. etapě kvůli problému s vybitou baterkou. „Tam jsem ztratil dvě hodiny času,“ litoval.

Již pojedenácté dokončil Rallye Dakar motocyklista David Pabiška. Celkově obsadil 42. pozici, v maratonské třídě byl třetí nejlepší.

„Tohle byl opravdu nejnáročnější ročník v Jižní Americe. V některých letech bylo třeba více dun a písku, ale tak komplikovaná navigace nebyla snad nikdy,“ vysvětlil Pabiška, jenž se v cíli s Dakarem loučil. Alespoň v roli závodníka.

„Asi už nadešel čas, abych předával zkušenosti, kterých mám z Dakaru dostatek. Uvidíme, jak to bude dál.“
Kvůli zranění po pádu v 5. etapě nedokončil Dakar Rudolf Lhotský na motorce, osmá etapa pak z důvodu havárie vystavila stop automobilové posádce Boris Vaculík a Martin Plechatý.

„To vypadnutí nás mrzí. Jeli na Dakaru poprvé, dostali se i tak relativně daleko a mají náš obdiv. Stejně tak jsme byli smutní ze zranění Lhotského,“ řekl Michal Burkoň, šéf týmu Barth Racing, a tvrdil: „Myslím, že Dakar našel místo v Jižní Americe a těžko se bude přesouvat jinam.“

Klymčiw se stále zotavuje v PeruPro nejlepšího českého motocyklistu na loňském Dakaru Ondřeje Klymčiwa z Řečan nad Labem skončil ročník 2018 již ve 3. etapě. Po vážném pádu podstoupil operaci zlomených obratlů, do plic mu byl zaveden drén. Od té doby zůstává v nemocnici v peruánské Limě.

Pod týmem Klymčiw Racing startovala poprvé i Gabriela Novotná, která si během 10. etapy zlomila klíční kost a skončila předčasně. „Mrzí mě, že jsem nemohla dojet, ale vím, co se mám ještě naučit. Musí to klapnout příští rok,“ uvedla po příletu. V barvách týmu Klymčiw Racing závod dokončili Petr Vlček na 47. místě a Američan Bill Conger, který dojel na 66. pozici.