Manažeři prázdniny nemají… Česká basketbalová reprezentace mužů se intenzivně připravuje na kvalifikaci pro OH v Riu, ale to neznamená, že pod tuzemskými bezednými koši je klid. Naopak, ke slovu se dostává tradiční letní hra nazvaná škatulata hejbejte se. Je tedy jisté, že do nové sezony se týmy Kooperativa NBL představí s novými přírůstky.

Aktuální Beksa
Rozehrávači
Lamb Autrey (USA), Viktor Půlpán, Josef Potoček
Křídla
Dušan Pandula (SR), Lukáš Kotas, David Škranc, Josef Příhonský
Pivoti
Radek Nečas, Kamil Švrdlík, Ondřej Kohout, Tomáš Šoukal, Martin Roub, Karel Formánek
Trenéři
Levell Sanders (USA) a Tomáš Bartošek

Začneme na východě Čech. BK JIP Pardubice již dříve oznámil, že stávající kádr příliš měnit nebude. Jedinými otazníky nad sestavou jsou, zda bude pokračovat Joseph Jobi Wall se kterým stále jedná generální manažer Martin Marek. Ten má již vyhlédnutou další zahraniční akvizici a k dohodě by mohlo dojít v nejbližších dnech.

Svitavy se v nové sezoně budou muset obejít Kennetha Bakera, který se upsal maďarskému týmu Jaszebereny. Za lepším zamíří i další svitavští krajánci, ale jejich nové angažmá není ještě potvrzené. Trenér Stanislav Petr by si určitě přál, kdyby se vedení klubu domluvilo na jejich dalším působení.

Obhájce titulu, Nymburk, zatím hlásí prodloužení spolupráce s Petrem Bendou, Jiřím Welschem a Martinem Křížem. Nejčerstvější informací z basketbalových luhů a hájů jsou zaječí úmysly amerického rozehrávače Michaela Dicksona, který je před podpisem smlouvy s řeckým AEK Atény. Od mužstva odchází také asistent trenéra Luboš Růžička, který si vybral za nové působiště slovenskou Handlovou. Pardubický „odchovanec" už bude v tomto báňském městě hlavním koučem.

Hodně pouští žilou Prostějov, kterému dali vale Radovan Kouřil (do Opavy), David Šteffel (návrat do Ústí nad Labem) a Brett Evan Roseboro (do uruguayské metropole Montevidea). Dál budou pokračovat Roman Marko, Pavel Slezák i Michal Norwa.
V Opavě hlásí konec kariéry podkošový hráč Radim Kramný, ale trenér Petr Czudek bude mít příchodem Kouřila k Jakubu Šiřinovi silnou rozehrávku.

Kolín získal Garetta Kerra z Ostravy. Dál počítá se službami Bojana Bakiče a patrně i Jimmie Hunta.

Ostrava zatím ztratila Kerra, ale usiluje o udržení Luky Igrutinoviče a poohlíží se po dalších posilách.

Ambiciozní USK Praha se dohodl na pokračování Mirsada Aliloviče na trenérském postu. První posilou je šestadvacetiletý Chorvat Mladen Primorac, který nahradí Igora Josipoviče. Sovy z Folimanky by rády ještě tým posílily o jednoho kvalitního hráče.

Na severu Čech je zaznamenán pohyb v Ústí nad Labem, kterému už nebude na lavičce šéfovat Martin Stavěl. Nahradí ho Antonín Pištecký, bývalý hráč Slunety. Tomu bude vedle Michala Čarneckého (konec kariéry) chybět i stávající cizinecká legie. Nicméně už bude mít k dispozici Davida Šteffela a Filipa Šmída, který přichází z Brna.

Zatím klid je v Děčíně. Ale může to být klid před bouří, protože se objevily informace, že by se vicemistr mohl postarat o „přestupy léta".

Nejvíce změn hlásí Jindřichův Hradec. Ten se rozloučil nejen s trojicí Američanů: Brison Jaron White, Stephon Jarod Lamar, Jayon Washan James, ale i s Tomášem Vošlajerem a Jakuby Kašou a Hanušem. Všichni tři si hledají angažmá. Aktivní kariéru ukončil Adrian Melski. Zatím jediným příchozím je americký hráč Malcom Brooks.

Naopak v Brně si užívají prázdnin. Kromě odchodu Filipa Šmída pátrači po změnách nic nezjistili.

Výčet změn není samozřejmě konečný, ale už teď lze říci, basketbalové léto budiž pochváleno.