Není začátek jako začátek. Oficiální zahájení přípravy basketbalistů BK JIP Pardubice na novou sezonu je sice stanoveno až na pondělí, ovšem v hale na Dukle se se tento týden schází početná skupina dlouhánů ke společnému tréninku. Stejně jako na konci minulého, bronzového, ročníku jí šéfuje DUŠAN BOHUNICKÝ. Slovenský trenér v pardubických službách se na přípravné období nesmírně těší…

Trenére, několika vašim svěřencům začal společný tréninkový program. Kteří hráči se zapojili do přípravy a jaká je náplň tohoto týdenního bloku?
První týdenní blok je určen pro hráče, kteří se v tomto období nacházejí v Pardubicích.  Postupně se v tomto týdnu dostávají do zátěže, aby to v pondělí na oficiálním začátku přípravy nebyl pro jejich organismus úplný šok (úsměv). Do tréninku se zapojila skupina mladých hráčů Tomáš Šoukal, Viktor Půlpán, David Škranc, Josef Příhonský  a také mazáci Zbyněk Pospíšil, Petr Bohačík a Lukáš Kotas.

Jaká je situace ohledně Martina Peterky a Jiřího Šouly, kteří se v létě rozhodně nenudí?

Oba hráči absolvovali dva vrcholy reprezentační sezony: domácí mistrovství světa U19 a následně mistrovství Evropy U18, které končilo až na konci července. Z tohoto důvodu dostali o týden delší volno. Hlavně proto, aby se uvolnili z psychického vypětí z basketbalu.

Můžete prozradit, jak jsou na tom hráči po zdravotní stránce?
Všichni jsou v pořádku. Pouze Lukáš Kotas, který v létě absolvoval operaci kolena, se prvních čtrnáct dní bude připravovat individuálně. Pod dohledem kondičního trenéra a fyzioterapeutky.

Již víme, že oficiální start přípravy je naplánován na 19. srpna. Zapojí se do ní i zbývající hráči, včetně Čarneckého, který již nepokračuje u reprezentace?

Michal Čarnecký ukončil svoji pouť u reprezentace a bude nyní připravený na telefonu, kdyby se někdo z hráčů zranil. Z vlastní iniciativy se zapojil do přípravy už ve středu. Zbývající hráči, včetně těch zahraničních dorazí na sraz v pondělí.

Hráči se na start letního drilu nepochybně „těší". A co vy?

Po osobním kontaktu s hráči v minulém týdnu jsem z nich cítil nadšení a chuť do tréninkového procesu. Po  první fázi zkraje tohoto týdne jsem ale tenhle dojem ztratil (směje se). Třeba dvojice starších hráčů Zí (Pospíšil) a Bohy (Bohačík) odcházela z tréninku bez úsměvu na tváři. Pokud jde o mě, já se vždy na toto období nesmírně těším, protože tahle část sezony přináší pro trenéra viditelné změny ve výkonnosti hráčů i týmu.

Každou přípravu ukončí herní období. Zkuste pozvat příznivce na utkání vašeho družstva…

V plánu máme osm přípravných zápasů. Jména šesti soupeřů už jsou známa, o zbývajících dvou se ještě stále jedná. První utkání sehrajeme poslední srpnový den od 17.30 na Dukle se slovenskou Prievidzou. Následovat bude zápas s německým Karlsruhe, a to 11. září v Přelouči, v rámci  v rámci projektu Východočeský basketbal. Od 20. do 22. září zamíříme na mezinárodní turnaj do Polska. Postupně se střetneme s Energií Czarni, domácím Turow Zhořelec a izraelským Gilboa Galil. Dalším naším protivníkem bude 28. září v Litomyšli slovenský Inter Bratislava. Poslední dva přípravné mače jsou naplánovány na začátek října. O soupeři se ale ještě jedná.