Připravte šachovnice, zkontrolujte hodiny a pak jen tiše našlapujte, přicházejí totiž velmistři… V pátek úderem patnácté hodiny vypuknou bitvy na velmistrovském turnaji Czech Open. V letošním roce nese název Pardubice Open a tradičně se bude hrát švýcarským systémem na devět kol.

„U šachů může nastat problém, že partie trvá dlouho. Proto je nemožné při větším počtu hráčů, aby hrál každý s každým nebo naopak k.o. systémem, který přináší množství remíz. Švýcarský systém je nejspravedlivější. Dám příklad se dvaceti hráči. Před prvním kolem se seřadí podle žebříčku a pak hraje první s desátým, druhý s jedenáctým atd. V dalších kolech se pak spolu střetávají hráči, kteří mají stejně nebo přibližně stejně bodů. Výhodou švýcarského systému je ta, že odpadá hodně partií, kdy je předem znám vítěz,“ vysvětluje Jan Mazuch, ředitel Czech Open.

Esa startovat nemíní

Velmistrovský turnaj je stejně jako v minulých ročnících výkladní skříní Mezinárodního festivalu šachu a her. Esa velikosti Sergeje Movsesjana či Davida Navary mu však dávají vale. „Oba dva hráči se už prakticky otevřených turnajů neúčastní. Hrají jen uzavřené. Ty jsou pro ně atraktivnější. Navíc tady je velké riziko. Hráči podobného kalibru nemohou ve velmistrovském turnaji Czech Open nic získat, mohou jen zratit,“ podotkl Mazuch.

Šachoví příznivci je tak mohli spatřit jen při Fischerových šachách a rapidu. V turnaji v rapid šachu se představilo také několik účastníků velmistrovského klání. „Je to tím, že se královskou hrou baví. Nevynechají jednu příležitost zahrát si šachy. A že je to těsně před velmistrovským turnajem? To jim nevadí. V prvních kolech totiž nemají tak náročné soupeře, takže si prakticky odpočinou,“ přidal zajímavý postřeh ředitel největší akce svého druhu na světě.

Návraty zkušených

Nejvýše nasazeným hráčem je Rauf Mamedov (ELO 2645) z Ázerbájdžánu. „Ten již ve velmistrovském startoval v minulosti, naposledy v předloňském roce. Loni hrál pouze turnaj v rapid šachu. Od roku 2007 se ale prudce zvedl jeho rating,“ objasňuje Mazuch.

Turnajová dvojka připadla na Antona Korobova (ELO 2623) z Ukrajiny. Pro fajnšmekra pardubického šachu to není neznámé jméno. „Anton na Czech Open již několikrát hrál a navíc hájil barvy Infinity Pardubice v extralize. Bylo to době, kdy ještě neměl ani titul mezinárodního mistra,“ popisuje starého známého Mazuch.

Třetím nasazeným je další známá tvář, Viktor Láznička (ELO 2617). V roce 2007 obsadil druhou říčku, loni ho ale do Pardubic nepustily reprezentační povinnosti. „Za toto jméno jsem velmi rád. Viktor sice mometálně hraje za Nový Bor, ale stále ho bereme jako Pardubáka,“ neskrývá radost z účasti velmistra Lázničky ředitel Czech Open.

Otazníkem je naopak start Sanana Šugirova (ELO 2590) z Ruska. Pokud by dorazil, prý bude, jako ročník 1993, jedním z nejmladších ze špičce.

Další dva šachisté z první nasazené desítky patří již k inventáři Czech Open. Jsou to Jiří Štoček (ELO 2584) a Vlastimil Babula (ELO 2566). Štoček byl na stupních vítězů v loňském roce a Babula drží jeden velký primát velmistrovského turnaje. Jako jediný se více než jednou (2×) radoval z celkového prvenství.

Po krátké odmlce se do Pardubic vrací také Phillip Schlosser (ELO 2560) z Německa. „Také se s ním se musí počítat. V minulosti zatopil nejednomu favoritu a rovněž on již stál na stupních vítězů,“ vzpomíná Jan Mazuch.

Z dalších zajímavých jmen dopuručil zmínit Igora Štola (ELO 2549) ze Slovenska. „Na našem festivalu startoval před více než deseti lety. Sám jsem zvědavý, jak se mu bude dařit. Svojí účast po tak dlouhé přestávce zdůvodnil slovy, že by si chtěl zase Czech Open zkusit,“ tlumočí velmistrova slova ředitel festivalu.

Mezi smetánkou nechybí ani jméno loňského, trochu překvapivého vítěze Eldara Gasanova (ELO 2536) z Ukrajiny. Poslední jméno, na kterém si dává ředitel Czech Open záležet je Nils Grandelius (ELO 2515) ze Švédska. „Jedná se o šestnáctilého hráče, který v posledním roce zaznamenal velký výkonnostní růst. Je to můj tajný tip na přední příčky,“ poznamenal Jan Mazuch.

Pardubická želízka

Velmistrovského turnaje se zúčastní kolem tři sta hráčů. Ve startovním poli nechybějí ani šachisté z Pardubic. Z těch Pardubic, které mají nově v extralize dva týmy. K Rapidu totiž přibyly Polabiny. Doma se tak předvedou Martin Petr, Jan Bernášek, Luboš Roško. Martin Červený, Michal Novotný a Aleš Jedlička.