Nasadit klobouky a jedeme… Ne z kopce, hezky po rovince, ale pozor, občas budete muset překonat záludnou překážku.
Kdyby na vás náhodou v Pardubicích vykoukl z trolejbusu kůň, nelekněte se. Přišel víkend plný dostihů, jenž vyvrcholí stodvacátou Velkou pardubickou.
Že se bude na co dívat, na to vezměte jed. A nepůjde jenom o maraton závodů.

Sobotní den začne slavnostním odhalením sochy Fantoma, koně, který dostih vyhrál jako první. V neděli se strhne opona z bronzového fantoma. Svoji sochu bude mít na závodišti i šestinásobný vítěz Josef Váňa. „Jsme přesvědčeni, že slavným koním a jezdcům dosud nebyla věnována taková pozornost, jakou by si zasloužili. Chceme tímto způsobem připomínat legendy Velké pardubické,“ uvedl Jiří Kunát, ředitel Dostihového spolku.
Váňa sice po svém protestoval: „Myslím, že sochy se mají dělat až in memoriam,“ ale nebylo mu to moc platné.

„Sochu si určitě zaslouží. Chceme tím vyjádřit, jak si ho vážíme. A chceme mu to dát najevo už za jeho života,“ opáčil Kunát.
V neděli se pak připomene i Zlatá přilba, jejíž prvních patnáct ročníků se konalo právě na závodišti. Na dobové plochodrážní motocykly usednou legendy Antonín Kasper starší, Milan Špinka a Jiří Štancl.

Ale to hlavní se bude pochopitelně točit kolem dostihů.

Nejsledovanější Velká pardubická je na programu v neděli.

Slavný Taxisův příkop už je přichystán, byť se mluví o jeho rekonstrukci. „Je složen z jedenadvaceti druhů dřevin, ale letos oprava ještě neproběhla,“ prozradil předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Zazáří znovu nesmrtelný Josef Váňa? Dočká se konečně Stromský cíle? Co ukáže Bremen Plan, který náročný dostih půjde poprvé?

Otázek jsou desítky, na odpovědi bude stačit čas kolem deseti minut. Za tak dlouho jezdci závod zvládnou. Na startu bude jediný kůň z ciziny.
Ve filmu s Jamesem Bondem Žít a nechat zemřít byl Mr Big ohavná stvůra, šel hrdinovi po krku. Devítiletý valach Charlieho Manna Mr Big však žádná zrůda není. Ovšem v jednom s padouchem zůstane za jedno. Ostatním půjde po krku. „Bylo by krásné, kdyby můj kůň zase vyhrál, ale uvidíme. Je to těžké, konkurence je velká,“ říkal po příletu jeho trenér Mann.

Před patnácti lety Velkou pardubickou v sedle koně It's A Snip vyhrál a následně ukončil jezdeckou kariéru. „Patnáct let, jo?“ divil se, že už je to tak dlouho. „Je to dávno, ale byl to můj velký den. Vzrušující. Moc jsem si to tenkrát užil,“ vybavil si okamžitě.

Mohutný skokan Mr Big by podle něho určitě měl dopadnout lépe než před rokem, kdy se v cíli objevil až jako šestnáctý. „Je ve výborné formě, běhá velmi dobře a vypadá skutečně nadějně,“ věří svému svěřenci, jehož osedlá Noel Fehily.

Ten z ostrovů přiletí až v neděli před desátou dopolední. Jen aby jeho spoj neměl zpozdění a s Váňou a spol. se nemusel utkat sám Charlie Mann…
„Když si ale vybavím loňský rok, nemyslím si, že by měl být Mr Big pro české koně nějakým významným konkurentem,“ přiznal žokej Josef Bartoš, jenž znovu usedne na bílou královnu Sixteen, s níž před dvěma lety vyhrál. Vedle něho, Kouska s nováčkem Bremen Plana Stromského s Amant Grisem a Váni s Tiumenem patří do okruhu favoritů i Jaroslav Myška na Mandarinovi.

Nebo vyhraje někdo jiný? Koní bude na startu dvacet a dokonce odstartují i dvě ženy.
Nezapomeňte nedělní odpoledne v diáři pětkrát podtrhnout!