Počítejte s Deníkem: 3 + 1 = 4 a 20 x 0 = 0. Celkově vychází 4 + 0 =4. Ne, nebojte se matematiku opravdu nezařazujeme do dlouhého seznamu sportovních odvětví na Pardubicku. Výše uvedené počty se týkají florbalistů Sokola. V prvních dvou zápasech základní získali čtyři body, ovšem pak za dalších dvacet ani jeden. A přesto žijí.

Před play down jsou totiž všechny čtyři celky postaveny na stejnou startovní čáru. Pardubice se v první sérii střetnou s pražskou Spartou. Trenér Jan Felsenberg přemítá o tom, že psychická výhoda je na straně jeho týmu.

Bez ohledu na to, jak jste si vedli v letošní sezoně v základní části, považujete systém play down Fortuna extraligy za spravedlivý?
No (zamyslí se), úplně spravedlivý není. Ale my už na něj jednou šeredně doplatili. Před třemi roky jsme po základní části skončili devátí a do play off nám tehdy chyběl pověstný krůček. V play down jsme šli na suverénně nejhorší tým a sérii jsme nezvládli. Z vlastní zkušenosti tak víme, že je těžké přeštelovat se a najednou hrát o všechno. Zatímco ostatní si užívají play off. Když to uzavřu. Letos bychom naopak chtěli z tohoto systému těžit.

Tento model je asi zajímavější pro diváky, než kdyby sestupoval poslední tým…
A nejen pro diváky. Pro samotné hráče jsou zápasy, ve kterých se hraje o všechno záživnější. Pak na ně celý život vzpomínají. Troufám si tvrdit, že na základní část si nikdo nevzpomene.

Co říkáte faktu, že na vás vyšla zrovna Sparta?
Z těch čtyřech týmů, které jsou namočeni v sestupových vodách, je Sparta nejsilnější. Na druhou stranu se nejedná o soupeře, se kterým by se nedalo hrát. Sice s ní většinou prohráváme, ale po těch zápasech jsme naštvaní na sebe, protože se vždy přizpůsobíme hře Sparty. To znamená vlažnějšímu tempu. Toho se musíme pro play down vyvarovat. Měli bychom být velmi aktivní a udávat tempo hry.

Spartě uniklo play off v posledním kole, když překvapivě nedokázala zvítězit na Kladně…
Podle mě už delší dobu nehraje v optimální formě. Prohra na půdě celku, který měl jistou účast v horší skupině, byla jen vyústěním situace.

Výhodou Sparty by mohla být ta, že má zkušenější kádr. Vy jste před sezonou výrazně omladili a v základní části to bylo velmi znát. Co soudíte o šancích obou týmů?
Nepopírám, že máme mladý kádr, nicméně je v něm několik hráčů, kteří již mají spoustu zkušeností se záchranářskými boji. Vždyť v posledních šesti letech se neustále zachraňujeme. Takže už dvacetiletí kluci mají v tomto ohledu něco za sebou. A ty úplní nováčci jsou zase takové povahy, že se z toho nesesypou. Oproti Spartě budeme mít čistější hlavu, a to by zase mohla být výhoda naše.

Pro play down jsou velmi důležité vstupy do utkání. Pravě ty se vám v zápasech základní části nedařily…
Hm. To je pravda, někdy byly hrůzostrašné. V této fázi sezony jsou dvojnásobně důležité. Nemyslím si, ale že Sparta patří k týmům, které na soupeře vlétnou a chtějí ho rozhodit hned od první minuty. To by nám mohlo pomoci, ale nesmíme na to spoléhat. Naopak musíme být obezřetní od úvodního buly. A když budeme inkasovat jako první, nesmíme se složit. Florbal je velmi dynamická hra, dá se to rychle napravit.

Pardubičtí florbalisté nastoupí proti Spartě
Pardubičtí florbalisté byli v základní části extraligy všem pro smích. Teď chtějí rozplakat své soupeře v play down. Jejich pouhé čtyři body z dvaceti dvou kol jsou zapomenuty. V zápasech o udržení se totiž začíná od nuly.

„Neříkám, že je tento systém nejspravedlivější, ale v letošní sezoně nám to nevadí. Jednou už jsme na něj doplatili. Těsně jsme nepostoupili do play off a pak propadli s nejhorším týmem základní části Třincem. Pak jsme nezvládli ani následující sérii a sestoupili jsme do první ligy,“ podotkl pardubický trenér Jan Felsenberg.

A jaký je systém play down. Vítězové prvního kola jsou zachráněni. „Stačí“ tedy vyhrát tři zápasy a sezona může ještě skončit úspěchem. Poražení se spolu střetnou o poslední šanci. Vítěz se potká se druhým z první ligy. Neúspěšný z dua sestupuje o úroveň níže.

Program play down Sparta – Pardubice
1. zápas: sobota 12. března v 16.30, Aréna Sparta Praha
2. zápas: neděle 13. března v 16.30, Aréna Sparta Praha
3. zápas: sobota 19. března, nafukovací hala na Dukle, čas bude upřesněn
4. zápas: neděle 20. března, nafukovací hala na Dukle, čas bude upřesněn
5. zápas: středa 23. března, Aréna Sparta Praha, čas bude upřesněn
Druhou dvojici 1. kola tvoří Kladno a Bohemians Praha.