Už zítra bude znám vítěz 67. ročníku plochodrážního závodu Zlatá přilba. Loňský ročník ovládl Australan Chris Holder.

Letos se slavný pardubický závod na svítkovském stadionu jede v nezvyklý termín. První říjnovou neděli nahradil předposlední víkend v září. Na prodej vstupenek to ale vliv nemá, a tak jsou organizátoři spokojeni. Očekává se opět velké množství návštěvníků z Německa.

„Každý rok jich dorazí kolem tří a půl tisíc. Učí se sem jezdit také Poláci," prozradil ředitel závodu Evžen Erban.

Pro návštěvníky tradičního závodu je i letos připravena kyvadlová doprava. Posilové spoje je zavezou na zastávku Svítkov, park.

K Zlaté přilbě již deset let patří také Cena pro nejmladšího českého plochodrážního jezdce. „Její držitel získá skleněný globus s výjevem plochodrážníka ve smyku. Na evropském kontinentu je pak vyznačen bod znázorňující místo závodu, tedy Pardubice," řekl vyhlašovatel této ceny Josef Vaníček mladší.

Držiteli této ceny jsou například Václav Milík mladší, Matěj Kůs, Hynek Štichauer či Eduard Krčmář.

Musí použít hlavu

„Plochou dráhu sleduji dlouhá léta," prohlásil jeden z tradičních podporovatelů Ceny pro nejmladšího českého plochodrážního jezdce František Drbout ze Starého Hradiště.

„Motorky mě odjakživa přitahovaly," podotkl celoživotní sportovec tělem i duší. „Při Zlaté přilbě musí plochodrážníci prokázat, že dokážou kromě svých dovedností používat také hlavu. To se mi na tomto závodě líbí," dodal František Drbout. Ten si od Josefa Vaníčka mladšího vysloužil za dlouholetou spolupráci repliku ceny, kterou letos získá nejmladší jezdec nejstaršího plochodrážního klání na světě.

(td, dub)