Největším tuzemským zimním vrhačským závodem je Velká cena města Pardubic v hodu břemenem. Letos se uskuteční její již 42. ročník. Na Městském atletickém stadionu se sejdou nejen silní muži i ženy, ale také mládež, žactvo a veteráni při soutěži, která má tradici po celém světě. V České republice je nejvýznamnějším závodem, v této netradiční disciplíně, právě Velká cena města Pardubic. Ocelová koule, ke které je krátkým řetězem připevněna ručka pro uchopení, se stala v průběhu let doplňkovou atletickou disciplínou a součástí celoročních tabulek Českého atletického svazu. Pardubičtí diváci byli v minulosti svědky celé řady českých a dokonce i šest světových rekordů.

V neděli 10. března 2019 od 11 hodin zahájí svoji soutěž kategorie žáků ve Velké ceně BARTH Reklamka a. s., kde je rekord 18,33 m 10 kg břemenem, současně se koná soutěž v kategorii dorostenců jako Velká cena společnosti VOLCHEM (břemeno 12 kg, rekord 21,42 m). Dalším závodem bude soutěž juniorů ve Velké ceně BAUSET CZ a.s. s břemenem o váze 14 kg, zde je rekord 22,20 m, společně s juniory se v 12 hodin uskuteční závod pro veterány ve Velké ceně Chládek a Tintěra a.s. v různých veteránských kategoriích.

Prvním vyvrcholením Velké ceny Pardubic bude ve 13 hodin soutěž žen, která se odehraje jako Velká cena STAFI FINALIZACE STAVEB s. r. o. (břemeno 10 kg) s rekordem 22,77 m. Ve 14 hodin se uskuteční hlavní závod, kde se představí nejsilnější muži ve Velké ceně společnosti AGROMETALL, s. r. o., v čele s předními českými kladiváři, v této kategorii je rekord 25,40 m.

„Tento závod je určen především pro silově zaměřené sportovce, proto předpokládáme účast okolo 50 závodníků. Tento počet je dán specifičností této disciplíny i tím, že sportovci házejí břemenem o hmotnosti 10 až 16 kg, což není úplně málo. Máme přislíbenou účast některých reprezentantů, především kladivářů a věřím, že i letošní ročník přinese řadu zajímavých výkonů. Již více než čtyřicetiletá historie závodu přivítala v Pardubicích okolo patnáctiset účastníků,“ informujea Jana Kárníková, ředitelka závodu a místopředseda Hvězdy Pardubice, a dodává: „Celá akce se koná na vedlejším travnatém sektoru Městského atletického stadiónu a koná se za podpory města Pardubice a celé řady partnerů akce. Zúčastnit se může kdokoli, i neregistrovaný sportovec či zájemci z jiných sportovních odvětví. Každý z účastníků si odnese za své snažení malý dárek a ti nejlepší i finanční odměnu.