Mají vše ve svých rukou, dalo by se zvolat… Stačí vyhrát poslední zápas nadstavbové části basketbalové Mattoni NBL a skončí na minimálně třetí příčce. Jenže před zápasem s Nymburkem, navíc v jeho prostředí, se to lehce řekne. Síla mistra je obrovská a pokud si nebude chtít vybírat soupeře pro semifinálové boje, je jeho výhra nad Pardubicemi jen otázkou skóre.

Svitavští nevstoupili do série předkola play off proti Levicím podle svých představ. Před dvěma tisícovkami diváků v aréně loňského slovenského mistra drželi krok pouze 25 minut. Pak jim soupeř, dirigovaný výborným Američanem Grantem, utekl až na konečný dvacetibodový rozdíl. Tuři budou v sobotu doma odvracet konec sezony. Nyní už si chybu nemohou dovolit.

SKUPINA A1

PÁ 18.00: ČEZ Basketball Nymburk (1. místo, 66 bodů) – BK JIP Pardubice (2. místo, 59 bodů).
Předposlední krok, který předcházel dnešnímu střetnutí učinili pardubičtí basketbalisté ve středu, kdy na své palubovce rozprášili nevyzpytatelný USK Praha v poměru 92:56. Zatímco v předchozích zápasech se s tímto soupeřem hodně trápili, tentokrát i bez opor Arnolda, Muirheada a Kotase spustili od prvních minut útočný koncert. Dirigentem se stal Hampton, který zatížil konto soupeře hned 31 body. Zaznamenal například pět trojek ze sedmi pokusů. První  housle sladěného orchestru hrál Pospíšil, který z deseti střeleckých pokusů desetkrát zamířil přesně!

„Zápas bych mohl zhodnotit dvěma slovy: pohyb míče. Nám míč výborně putoval z ruky a díky tomu jsme měli hodně dobré střelecké pozice. Většinou jsme byli při střelbě sami a své střely jsme proměňovali. Zkrátka nic dalšího nebylo potřeba vymýšlet. Hráli jsme jednoduchý a účelný basket, a proto se zrodil takový výsledek,“ má jasno kapitán Zbyněk Pospíšil.

Pardubičtí hráči si proti „vysokoškolákům“ odpustili tradiční selhání ve druhém poločase. To už je stálo domácí body s Děčínem či přivodilo dramatickou zápletku s Kolínem v posledním domácím střetnutí.

„Po celý zápas jsme ukazovali týmový výkon s řadou pohledných akcí. Míč nám dobře šel  z ruky do ruky, čímž se nám otevíraly dobré střelecké možnosti. Týmově jsme hráli nejen v útoku, ale i v obraně. Byť jsme se dopustili několika zbytečných ztrát, asi jsme chvílemi podléhali pocitu, že vše jde samo, celkově mohu říci, že jsme zahráli velmi dobře. Utkání bylo velmi dobrou přípravou na blížící se play off,“ podotkl pardubický kouč Jan Slowiak.

Ještě před vyřazovacími boji podstoupí jeho svěřenci neméně atraktivní duel v Nymburku. Situace před posledním kolem se vyvinula, jako kdyby scénář psal slavný britský dramatik Shakespeare. Vždyť Pardubice, Prostějov i Děčín mají shodně 59 bodů. Pardubice zatím mají při úplné shodě vzájemných zápasů (na body získané i jejich rozdíl ve skóre) lepší celkové skóre než Prostějov. Jenže s Děčínem jsou v tomto ohledu na tom špatně. Zatímco Východočeši hrají na palubovce suveréna nejen této sezony, tak oba jejich rivalové mají lehčí rozlosování. Prostějov hostí doma Kolín a Děčín míří na USK Praha.

„Osobně si přeji, abychom se v Nymburce prezentovali podobně týmovým výkonem, jako ve středečním utkání proti USK. I když očekávám, že proti agresivní nymburské obraně bude spousta situací zcela nepochybně daleko těžších. Naši hráči určitě musejí věřit, že podceňování sebe sama by jim neudělalo dobrou službu, a že naděje na lepší než čtvrtou pozici před play off umírá poslední,“ burcuje tým na dálku Jan Slowiak.

Suma sumárum na lepší než čtvrtou příčku vedou dvě cesty: buďto prohra jednoho z dvojice Prostějov – Děčín, nebo senzační výhra na nymburské palubovce…

PŘEDKOLO PLAY OFF

SO 18:00: Tuři Svitavy – Astrum Levice (stav série: 0:1).
Vítězství a vynucení si třetího utkání v pondělí 9. dubna, nebo konec sezony. Jinou variantu Tuři už nemají.
Na vině je středeční porážka v Levicích rozdílem dvaceti bodů –  65:85. Až do 25. minuty a stavu 47:47 tak vysoké prohře nic nenapovídalo ale pak se duel začal svitavským hráčům sypat pod rukama.

„Neměli jsme co ztratit, ale utkání se nám příliš nepovedlo,“ musel uznat svitavský kormidelník Tomáš Pětivlas a hned také našel herní činnost, která se pod výsledek výraznou měrou podepsala.
„Prohrávali jsme na obranném doskoku, kde nás trápili Waleskowski a Bernard. V celém průběhu utkání bylo bránění podkošových hráčů soupeře největším problémem.“

Je pravdou, že Levice byly ve skóre těsně napřed od začátku zápasu a s jedinou kratičkou výjimkou na konci první čtvrtiny vedli po celou dobu, ale Tuři se až do zmíněné 25. minuty dokázali vracet na kontakt. Když však měli šance otočit kormidlem na svoji stranu, a takových situací bylo několik, tak selhali střelecky, případně se topili ve vlastních ztrátách (celkem 16).

V domácím dresu se o rozhodující nástup postaraly výrazné individuality, tedy Grant,  Waleskowski a zejména v závěru pod oběma koši dominující Bernard. Za Tury se jim snažil sekundovat Deloach, ostatní střídali lepší momenty s horšími. „Vůbec nám tentokrát nezahráli hráči z lavičky a trápili jsme se střelecky. Jedinou naši trojku dal pivot, což o tom vypovídá nejlépe,“ vyjádřil se Pětivlas. Ano, Tuři, pro které bývá trojková střelba jednou z nejsilnějších zbraní, se zpoza oblouku trefili jedinkrát, a to byl další z limitujících faktorů jejich hry.
Turům ublížilo i zranění kapitána Pavla Miloše, který z palubovky odkulhal v průběhu druhé čtvrtiny a týmu citelně chyběl. „Je to náš nejzkušenější hráč a jeho absence sehrála v takto náročném utkání také roli,“ řekl trenér.

Před svitavskými hráči je nyní odveta, ve které se budou moci spolehnout na podporu svých fanoušků ve sportovní hale Na Střelnici. Ale jen ta sama o sobě jim výhru a tedy prodloužení série do pondělí rozhodně nepřinese. Zapracovat je potřeba hlavně na defenzivní fázi. „Nesmíme si nechat dát od Levic tolik bodů,“ zdůrazňuje Tomáš Pětivlas. Klíčový úkol pro jeho svěřence bude stanoven jasně. „Musíme zlepšit obranu podkošových hráčů soupeře.“