Basketbalová hala na Dukle v neděli v podvečer ožila. Po dlouhé letní přestávce zde měl sraz účastník Mattoni NBL – BK Synthesia Pardubice.

V novém kolektivu chyběli tři hráči – Petr Bohačík, Zbyněk Pospíšil a mladičký talent Martin Kříž. Všichni tři totiž plní reprezentační povinnosti. V důvěrně známém prostředí zde byli jen pardubičtí mladíci a Martin Sýkora, jediný hráč ze základu minulé sezony. Někteří se znali jen jako soupeři, jiní se teprve budou poznávat. Podali si ruku a vyčkali dalších pokynů vedení klubu.
V týmu nebudou chybět tři černé tváře – Američané Derek Wright (23 let), Maurice Hampton a Marcus Arnold (oba 25 let).
Do služeb klubu se však hráči nehlásili s prázdnou. Trenéru Janu Slowiakovi odevzdali sporttestery s počtem naběhaných kilometrů, křivkami tepových frekvencí a další specifické údaje vyplývající z dohodnuté individuální přípravy.
V pondělí dopoledne třináct hráčů A–týmu absolvovalo vstupní lékařskou prohlídku na soukromé sportovní klinice v Hradci Králové. Tím však jejich pondělní program zdaleka nekončil…'

Nalačno, tedy bez snídaně, odcestovali pardubičtí basketbalisté k zátěžovým testům. Jak je zvládli?
„Spolupráce s nimi byla výborná,“ pochvaloval si přístup všech hráčů doktor Jiří Neumann.
„Bylo to lehčí, než jsem si myslel. Docela pohoda,“ usmíval se pivot Martin Marek (206 cm) – loni ještě hráč Kondorů Liberec.
Účelem nebylo hráče strhat, jak by se mohl někdo domnívat. „Absolvovali základní preventivní prohlídku, která byla rozšířena o laboratorní vyšetření krve,“ vysvětloval Jiří Neumann.

„Přeměřili jsme jim výšku, zvážili, změřili jim tlak, natočili klidovou EKG křivku.“
Nakonec se každý posadil na rotoped. „Všichni našlapali zátěžový test, při kterém se pozoruje srdeční frekvence a srdeční aktivita,“ pokračoval muž, jenž měl celé vyšetření na povel. „Z testů se dá vyčíst stav dobré či průměrné trénovanosti a další.“
Jakmile hráči měli vše úspěšně za sebou, mohli se konečně najíst. Snídani měli připravenou přímo v příjemném prostředí královéhradeckého Sportkliniku.

Po návratu do Pardubic měli hráči několikahodinové volno. Znovu se sešli před pátou hodinou odpolední v hale na Dukle, kde je čekalo fotografování a především další, tentokrát už mnohem náročnější test.
„Šlo o test na principu člunkového běhu – hráči běhali opakované rychlé úseky zhruba v minutovém zatížení, poté následoval dvouminutový interval odpočinku a druhé opakování,“ přiblížil náplň podvečerního hodinového tréninku kouč Synthesie Jan Slowiak.
„Hlavně při druhém opakování se pozná, jak je kdo vytrvalostně připraven. Hodně záleží na kvalitě času a rozdílu mezi prvním a druhým opakováním.“

Jak byl Jan Slowiak spokojen s výsledky? „Hráči k testu přistoupili zodpovědně, nikdo nic neošidil. Při tomto testu je ovšem hodně důležité, co kdo dělal a jak se připravil v průběhu minulých týdnů.“
Včera ráno odcestovali basketbalisté BK Synthesia na jedenáctidenní kondiční soustředění do Harrachova. Mezi nimi nešlo přehlédnout sympatické tváře tři hráčů černé pleti Z loňského základního kádru by fanoušci poznali jen Martina Sýkoru.