Českou republiku v nejmladší kategorii od 10 do 12 let a na motocyklech do 65 ccm reprezentovali čtyři jezdci. Ti byli nominováni podle výsledků v mezinárodním MČR. A plná polovina se rekrutovala z Pardubic – Roman Maliha a Jiří Klejch.

V konkurenci téměř sedmdesáti jezdců (startovalo 28 zemí) nejdříve oba dva bojovali o postup mezi čtyřicítku nejlepších do hlavního závodu. Maliha se kvalifikoval přímo, Klejch musel o postup bojovat v závodě tzv. poslední šance. A to se mu podařilo.

Finálový závod se skládal ze dvou rozjížděk, konečné pořadí určil součet bodů z obou jízd. Bodovalo se pouze prvních dvacet jezdců.

V první rozjížďce se povedlo Klejchovi odstartovat na sedmém místě, ale v náporu konkurence se propadl až na devatenáctou příčku, což znamenalo jeden bod. To Malihovi se start nepodařil, ovšem svojí dravou jízdou se propracoval na šestnáctou pozici, kde získal pět bodů.

Ve druhé rozjížďce měl Klejch start horší, což ho stálo lepší umístění než 21. příčka.

Svůj díl smůly si vybral i Maliha. Měl vynikající start, když první zatáčku projížděl na druhé pozici. Pak dokonce chvíli vedl. Soupeři ho pak obklíčili a on se držel na pátém místě. Jenže pak zapracovaly nervy a on v jedné zatáčce upadl. Než stihl motorku zvednout a nastartovat, propadl se na 25. místo. Závod však nezabalil a prodral se na sedmnácté místo. Takže zaknihoval další čtyři body.

„Je to nádhera. Možná se to nezdá, ale i malé motorky jsou velice výkonné. Musíme zvládnout nejenom řízení jako takové, včetně šesti kvaltů, ale také výjezdy a sjezdy z krkolomných kopců po rozbité trati, zatáčky či nebezpečné skoky,“ uvedl Roman Maliha.

Motokrosový potěr

ROMAN MALIHA je absolventem páté třídy na ZŠ Studánka. Je mu dvanáct a motokros jezdí od sedmi let. V roce 2009 vyhrál přebor Pardubického kraje. Rok 2010 měl rozjetý slibně, ale na MS ve Francii si zlomil palec na ruce a sezona skončila. Letos má za sebou tři závody ME. Nejlépe se umístil v Itálii, v jedné jízdě byl sedmý. Vyhrál dva závody mistrovství Rakouska. V průběžném pořadí mezinárodního MČR figuruje na páté příčce.

JIŘÍ KLEJCH je absolventem páté třídy na ZŠ Benešova. Je mu jedenáct a motokros jezdí od šesti let. V roce 2007 obsadil celkově čtvrté místo na
mezinárodním MČR. V roce 2010 skončil v seriálu krajského přeboru Pardubic na třetí příčce. Ve druhém závodu letošního roku mezinárodního MČR byl třetí. Vede průběžné pořadí krajského přeboru Pardubicka.