Na mezinárodní festival šachu a her Czech Open zavítala podobně jako v minulých letech česká šachová špička. Současná česká jednička DAVID NAVARA zde ovládl otevřené republikové mistrovství ve Fischerových šachách. Zároveň se stal nejlepším českým šachistou na otevřeném mistrovství České republiky v rapid šachu.

Davide, vy se již několik let neúčastníte velmistrovského turnaje Pardubice Open, ale i přesto se každoročně do Pardubic vracíte. Co vás sem láká?
Pravidelně se zde účastním mistrovství České republiky ve Fischerových šachách a rapid turnaje.

Fischerovy šachy jsou velmi specifická disciplína. Je to vaše oblíbená šachová varianta?

Určitě je to moje oblíbená disciplína. Ale jestli ji hraji rád, to už je otázka. Když Fischerovy šachy hraji, hraji je rád, ale v poslední době je to tak, že jen jeden den v roce, což není příliš mnoho.

Letos se vám již potřetí v řadě povedlo získat titul mistra republiky. Jak moc to bylo tentokrát náročné?

Náročné je to svým způsobem vždycky. Asi nejzajímavější byla partie s Limontasem ve 4. kole. Několikrát jsem stál tak, že jsem mohl rychle prohrát, ale naštěstí se mi podařilo vždy uniknout. Soupeř je výborný šachový univerzál, takže to snadné jistě nebylo. Vážím si toho, že jsem opět tento titul získal.

Turnaje Vlastimil Louček Open, který je hraný jako MČR v rapid šachu, se pravidelně účastní i Sergei Movsesian a další silní soupeři. Jak si užíváte tento turnaj?

My se tu na turnaji se Sergeiem moc nepotkáváme, stalo se to asi tak třikrát, ale partie s ním jsou vždy zajímavé. Je tu spousta silných šachistů a tak je ten turnaj i trochu jako příprava na další akce. Pokud bych se měl letos se Sergeiem Movsesianem při partii potkat, asi bych z toho byl trochu rozpačitý, protože je možné, že bychom se případně potkali i ve druhém kole Světového poháru v Norsku. Nerad bych tady ukázal něco ze své přípravy nebo tréninku.

Co vás dále čeká po letošním festivalu Czech Open 2013?

Nejvýznamnější bude určitě již zmíněný Světový pohár, který se bude konat od 10. srpna v Norsku. To je velmi významný turnaj. A od září mě potom čeká několik ligových soutěží v různých zemích Evropy.

Na Světovém poháru budete jediný Čech?

Ještě tam bude  Zbyněk Hráček, který se na rozdíl ode mě kvalifikoval z mistrovství Evropy. Já jsem se tam dostal pouze díky divoké kartě.

Jak moc si té účasti ceníte, zvlášť když jste se tam dostal až na divokou kartu?

Samozřejmě bych byl rád, kdybych postoupil z mistrovství Evropy, takhle je to takové komplikované, ale samozřejmě si ten turnaj rád zahraji, je to velmi zajímavá akce. Chtěl jsem postoupit normálně, a když se mi to nepovedlo, byl jsem trochu rozpačitý z té divoké karty. Nakonec jsem ji ale přijal, tak uvidíme.

Vy jste dokonce odmítl to, aby za vás svaz požádal o udělení té divoké karty. Je to pravda?
Ano, to je pravda. Nakonec se ta karta ke mně dostala, o čemž já nerozhoduji. Patřil jsem sice mezi několik hráčů, kteří měli dlouhodobě nejlepší výsledky z těch, kteří se letos na Světový pohár nekvalifikovali. I na minulém poháru jsem skončil dobře, takže byly důvody k tomu, proč mi tu kartu udělit. Na druhou stranu také ale byly důvody, proč mi ji neudělit a dát ji někomu jinému se srovnatelnými výsledky.

S jakými ambicemi tam budete odjíždět?

To přesně nevím. Chtěl bych hrát dobře, rád bych postoupil třeba do třetího nebo dalšího kola, ale bude to těžké, protože ten turnaj bude velice silně obsazený a už v prvním kole mě nečeká snadný soupeř, ale argentinský velmistr, který hraje poměrně solidně.

Kolika ligových soutěží se vlastně účastníte?

Hraji v několika jednorázových a dalších průběžných soutěžích. K těm průběžným patří například česká extraliga, německá bundesliga a možná i první česká liga. Ty další pak zahrnují španělskou ligu, polskou ligu, před dvěma týdny jsem hrál v Řecku. Někdy hraji i ve Francii, ale nevím, zda tam budu i příští sezonu.

Máte nějakou soutěž, na kterou se vyloženě těšíte?

Já se těším na různé soutěže, nejvíc samo sebou na ty, ve kterých se mi daří.

Prvenství si v turnaji, který se hrál jako otevřené mistrovství ČR v rapid šachu, připsal SERGEI MOVSESIAN. Ten prošel turnajem bez jediné prohry, ale v posledním kole musel podstoupit souboj s Nabatym na první šachovnici o celkový triumf.

Na Mistrovství Evropy v Polsku jste se dělil o první místo. To je další úspěch do vaší sbírky, že?
Musím se přiznat, že ten výsledek vypadá celkově lépe, než jsem hrál. Pro mě bylo hlavním cílem postoupit na Světový pohár a tomu jsem také podřídil strategii na polském turnaji. Nakonec i díky tomu, že suverénně vedoucí hráč v posledním kole prohrál, jsem se dostal do velké skupiny, která dělila první místo. Pro mě byl ale podstatnější ten postup, a to se podařilo splnit, za což jsem rád.

Jak vypadá vaše příprava na srpnový pohár?

Byl jsem na čtrnáctidenním soustředění s Arménií. Spojili jsme to trochu s tím, že jeden z mých reprezentačních kolegů se ženil, tak jsme se zúčastnili svatby. I ten turnaj tady v Pardubicích beru jako přípravu, protože partie v rapid šachu, i když jsou jiné, se budou hodit. Tu hlavní část přípravy si ale nechávám na poslední období, částečně proto, že se čekalo na rozlosování, které už je hotové. V prvním kole se setkám se silným velmistrem Hammerem z Norska, který bude turnajovou jedničkou, protože Magnus Carlsen nehraje. Není to nejpříjemnější soupeř pro první kolo, ale co se dá dělat.

S jakým cílem jedete na světový pohár?
Postoupit co nejdál, hrát co nejlíp. To spolu tak trochu souvisí. Já už jsem takových vyřazovacích turnajů sehrál spoustu a vím, že první kolo může být hodně zákeřné. Budu to brát kolo od kola a uvidíme. Extra cíle si nekladu.

Co osobně byste považoval za úspěch?

To je těžké říct. Já jsem toho pavouka ani pořádně ještě nestudoval. Můj nejlepší výsledek je čtvrtfinále z roku 1999. To kdyby se mi podařilo zopakovat i letos, bylo by to skvělé.

Jaké jsou plány arménské reprezentace pro nejbližší dobu?

Máme letos v plánu dvě soutěže družstev, tedy mistrovství Evropy a mistrovství světa. Evropu neobhajujeme, protože tu jsme zrovna bohužel kvůli mě nevyhráli, ale chtěli bychom ji samozřejmě vyhrát. A koncem roku pak obhajujeme zlato z mistrovství světa.

Nyní trochu odbočíme. Vy se účastníte na Slovensku akce Živé šachy. Jak byste tento projekt představil?
To je hodně zábavná a specifická věc. Pro mě už je to taková malá tradice. Organizátoři spočítali, že už jsem tam byl poosmé. Je to spíše exhibice, ale moc hezky udělaná. Ve městě Banská Štiavnica, které je známé svým středověkým jarmarkem, uspořádalo město s hlavním organizátorem Milanem Marošem akci živý šach. Já tam vlastně odehraji se soupeřem partii naslepo na hlavním náměstí se zavázanýma očima. A tu partii odehrají živé figury, lidé v dobových kostýmech. Nejzajímavější asi je to, že když se mají figurky brát během partie, tak se absolvují šermířské souboje, krásně připravené. Pro lidi skutečný zážitek. Dokonce se této akci již několikrát podařilo vyhrát nejoblíbenější akci ve městě.

Čekají vás ještě mimo šachy nějaké odpočinkové příjemné momenty, na které se těšíte?

Jedna z věcí po Czech Open bude takové vyloženě odpočinkové volno. Samo sebou se budu trochu připravovat na turnaj v Norsku, ale chtěl bych odpočívat. Přítelkyně bude hrát Mistrovství Evropy žen v Bělehradě a já se tentokrát svezu jako doprovod, protože v Srbsku jsem pořádně nebyl.