Třetí výjezd ve FIBA Europe Cupu, třetí výprask… Pardubičtí basketbalisté zakončili letošní pouť po Evropě drtivou prohrou (91:129) na půdě ruského Saratova.

Buď se musí střela proměnit, doskočit, nebo se musí vrátit všichni do obrany. Varianta nedat, nedoskočit a potom nestíhat je smrtící.

„Kvalita hráčů Saratova je velká, to je neoddiskutovatelné. Na druhou stranu je potřeba říct, že z naší strany byla ve hře trošku naivita. Nechali jsme se vtáhnout do jejich způsobu hry. Možná pod dojmem domácího zápasu, kdy oba týmy daly kolem sta bodů, jsme chtěli hrát rychle dopředu. Jenže v momentě, kdy se nám nedařilo střelecky, jsme nebyli schopni je zastavit v obraně. Chodili jsme sice za útočnými doskoky, jenže oni i ve třech hráčích doskočili míč a posílali ho na útočnou polovinu na zbývající dva hráče, kteří už valili dopředu. Nestíhali jsme se vracet,“ přiznal kapitán Radek Nečas.

V první půli jeho tým dokázal držet se silným protivníkem krok. Zatímco Avtodor si však mušku udržel, když v každé čtvrtině dal minimálně třicet bodů, tak Beksa po přestávce střelecky uvadla. „V posledních zápasech si více půjčujeme míč, tudíž více hráčů boduje, máme i více asistencí. Nicméně teď bych to nepřeceňoval, protože Saratov se nesoustředí na obranu. Sází na to, že soupeře přestřílí. V obou zápasech s námi se mu to podařilo. V odvetě navíc hrozitánským rozdílem,“ pokrčil rameny Nečas.

Kooperativa NBL
Nejvyšší basketbalová soutěž mužů pokračuje o víkendu dalšími zápasy. Tahákem tohoto kola bude střet medailistů z uplynulého ročníku a účastníků evropských pohárů – pardubická Beksa vyzve v sobotu od 17 hodin soupeře z Opavy. V mezinárodním měřítku se však ani jednomu týmu nedaří konkurovat silnějším a zkušenějším týmům. Celek ze Slezska si v pěti utkáních připsal jediné vítězství a Východočeši dokonce nevyhráli ani jednou. Nicméně pardubičtí čahouni mají obrovskou chuť Opavu porazit. Nejen kvůli pokoření v semifinále ale hlavně proto, že jí Slezané vyfoukli přímý postup do Ligy mistrů.

„Během zápasu v Saratově i po něm to bylo hodně frustrující. Ať jsme dělali, co jsme mohli, valil se na nás jeden koš za druhým. Naše evropská anabáze je sice nepovedená, ale před reprezentační pauzou máme před sebou důležitá utkání v domácí soutěži, která budeme chtít zvládnout co nejlépe,“ burcuje tým pardubický kapitán Radek Nečas.

Svitavští Tuři pojedou o svoji šestou výhru bojovat ve stejný den do Ostravy proti Nové huti, tedy velice nevyzpytatelnému týmu, který se dokáže vytáhnout na jakéhokoli rivala, ale také s kýmkoli „vybouchnout“. Začíná se o půl hodiny později než v Pardubicích.