Citlivé téma… Psát o tělesně postižených lidech je vždy trochu ožehavé a člověk si u toho uvědomí, jak nádherný dar je zdraví. Přesto najdou se tací, kteří místo vzlyků a zalézání do kouta, se svým handicapem bojují. A to sportem. Na svá trápení na chvíli zapomenou a posilují si psychiku. To je případ atletů z Hvězdy SKP Pardubice. Nedávno hodnotili výsledky uplynulého období.

Dvacítka sportovců vyslechla zprávu o činnosti v uplynulém dvouletém období. Co se týče výsledků, to byla bilance více než radostná. Pardubická Hvězda se pravděpodobně může pyšnit jednou z nejsilnějších členských základen v České republice. Počet jejich sportovců přesáhl v loňském roce číslo sto.

„Zvládnout tak velkou členskou základnu s tím, aby se každý mohl připravovat a vůbec sportovat podle své potřeby, není snadné," poznamenala předsedkyně oddílu Eva Hrdinová.
Hvězda umožňuje nejen sportovní činnost, ale je aktivní v pořádání různých sportovních akcí pro tělesně postižené. Počínaje otevřenými závody při Atletických středách, ale především velmi oblíbeným Školním atletickým parapohárem.

„Jedná se o závod pro handicapované děti ze školských zařízení celého Pardubického kraje," vysvětluje Hrdinová.
Největší akcí je tradičně jedno kolo Českého poháru vozíčkářů. V roce 2012 Hvězda dokonce uspořádala kola dvě.
„Prezentovat se výsledky a svými reprezentanty má oddíl možnost při Pardubického atletického mítinku, jehož součástí jsou vždy Velké ceny handicapovaných ve vrhačských disciplínách," uvedla  předsedkyně oddílu TPS.

Oddíl handicapovaných se může pochlubit vynikajícími výsledky svých členů. Vězte, že za poslední dva roky nechyběl na žádné světové akci zástupce Hvězdy. Mezi ty největší akce patřily mistrovství světa na Novém Zélandu 2011, mistrovství Evropy v Nizozemsku a paralympiáda v Londýně v letošním roce.

„Konkrétně na Novém Zélandu nás reprezentovali Martin Němec, který byl čtvrtý ve vrhu koulí a šestý v hodu diskem. Honza Vaněk obsadil páté místo v hodu kuželkou. Odjel tam i Jarda Petrouš, který ale nebyl nakonec připuštěn k závodu, protože neprošel klasifikací," vypočítala Hrdinová, která se ještě zastavila u Petrouše:
„Na konci roku 2011 mu na základě vleklých zdravotních problémů musela být amputována levá noha nad kolenem. Ale během několika měsíců se vrátil do sportovního dění. Svojí zarputilost předvedl na loňském mistrovství Evropy získal dvě bronzové medaile v hodu diskem a oštěpem. Započítal si i nový evropský rekord."
Na evropském šampionátu reprezentovali i další zástupci pardubického oddílu.

„Českou republiku reprezentovali Vendula Písaříková, která získala třetí místo v hodu kuželkou a byla čtvrtá ve vrhu koulí. Třetím želízkem v ohni byl na Viktor Uřidil. Obsadil páté místo v hodu diskem a deváté ve vrhu koulí. Jinak ještě můžeme letmo připomenout závod v chorvatském Záhřebu, kam si Jarda a Viktor jeli pro A limity na paralympiádu. Petrouš ho přivezl, Viktor potvrdil B limit," objasňuje Hrdinová.

Největší akcí posledních čtyřech let byla londýnská paralympiáda. Z pardubické Hvězdy splnilo celkem pět sportovců splnilo náročný kvalifikační limit.
„Bohužel, kvůli přidělené nízké kvótě od pořadatele mohli v Londýně reprezentovat pouze dva z nich," pokrčila  rameny Eva Hrdinová.
A tak slávu Hvězdy šířili pod londýnským nebem jen Jan Vaněk a Martin Němec.

„Oba opět doplatili na nesmyslné slučování kategorií. Honza byl ve skvělém výkonu v hodu kuželkou čtvrtý, Martinovi nestačila na medaili ani loňská maxima. Podle hodnocení skončil šestý v disku a desátý v kouli. Směrem k výsledkům českých barev na paralympijských hrách musím podotknout jednu věc. Jestli se v naší republice nezmění systém podpory sportu handicapovaných, ujede nám svět ne o vagon, nýbrž o celý vlak," varuje Hrdinová.

Nejen vrcholovými akcemi jest tělesně postižený sportovec  Hvězdy živ… Pardubičtí atleti se účastnili i mistrovství republiky handicapovaných i spastiků, závodu Czech Open, jarní a podzimní atletiky v Bílině, Školního atletického parapoháru nebo Pardubického mítinku.

„Ne všech zmíněných akcích sbírali naši atleti přední umístění, medaile a v neposlední řadě i skvělé výkony a osobní zlepšení," upozornila předsedkyně, která se vrátila k některým úspěchům:
„Určitě je třeba zmínit se o výsledcích Českého poháru vozíčkářů. V roce 2011 se ho zúčastnilo celkem devět našich členů. Na druhém místě skončily Vendula Písaříková v kategorii mužů Martin Němec. Třetí byl Jan Vaněk. V loňském roce nastoupilo k jednotlivým kolům poháru dvanáct našich členů. Písaříková i Němec obhájili své pozice. Vaněk skončil čtvrtý a Petrouš pátý."
Je chválihodné, že mezi členy Hvězdy jsou také žáci ze Základní a Praktické školy Svítání a také Základní školy praktické a Mateřské školy Artura Krause.

„Musím jim gratulovat  k výborným výkonům na Školním parapoháru. Žáci ze školy A. Krause skončili druzí a ti ze Svítání byli šestí," dodala Eva Hrdinová.