V posledních měsících měla v hlavě především maturitu. Tu má za sebou, ale ještě při přípravách se dozvěděla, že pojede na Evropské hry. Členkou české výpravy, která se vydá v pátek do Minsku, bude i Michaela Fuchsová, badmintonistka z Pardubic.

Čtyřnásobné mistryně České republiky v ženské čtyřhře budou u toho. Fuchsová hraje společně s Alžbětou Bášovou, která pochází z Hradce Králové. „Bětka už Evropské hry zažila a šlo o její největší sportovní zážitek,“ těší se na svou premiéru devatenáctiletá Fuchsová.

 

Původně jste byly jako první náhradnice. Co rozhodlo o tom, že na Evropské hry taky pojedete?

Odhlásil se nejlepší bulharský pár, pak oslovili nás. Obratem jsme to potvrdily, a tak se zúčastníme.

 Jaká byla vaše první reakce na dodatečnou nominaci?

Bylo dost překvapivé, protože jsme měly už naplánované celkem volno. Já jsem navíc maturovala, s účastí na Evropských hrách jsme tolik nepočítaly. Když to přišlo dodatečně, tak jsme hned věděly, že pojedeme. To jsme řekly obě, a stejně to vnímal i trenér.

 Debl hrajete s Alžbětou Bášovou, už čtyřikrát jste vyhrály mistrovství republiky. Jak často spolu hrajete zápasy?

Dá se říct, že pořád. Scházíme se i třikrát v týdnu na tréninku. Jinak Alžběta žije v Praze, kde trénuje s Jakubem Bitmanem, s nímž bude hrát soutěž v mixu.

 Bášová už Evropské hry poznala, před čtyřmi let hrála v Baku. Připravuje vás na to, co vás na této akci čeká?

Alžběta o tom mluví tak, že šlo o její největší sportovní zážitek. Atmosféra tam byla báječná, přirovnávalo se to k takové menší olympiádě. Všem se tam líbilo, čeští sportovci navíc získali medaile.

 I pro vás to bude podobné?

Myslím, že ano. Už teď to tak celkem beru, a to jsem tam ještě nebyla. Evropské hry byly naším hlavním cílem sezony, jsem ráda, že můžu být jejich součástí. Nyní to beru jako krásné zakončení sezony a odměnu za veškerou odvedenou práci během celého roku a poslední měsíc sezení u stolu.

 Nyní jedete na Evropské hry. Díváte se do budoucna i směrem k olympiádě?

Díváme, ale je to opravdu těžké. V badmintonu jsou navíc celkem malé kvóty pro hráče, postupuje tam asi nejlepších šestnáct párů světa. Když se tam dostane evropský pár, tak už musí být hodně dobrý.

 Co konkurence? Jaká bude na Evropských hrách?

Člověk už si vybírat nemůže, jsou tam samozřejmě ti nejlepší. Skupinu nemáme vůbec jednoduchou.  Jsou tam dva páry, které favorizují na celkové vítězství. Postupují dva, ve skupině jsme čtyři. Už jsme s nimi dvakrát prohrály, vždy v koncovkách, nic není ztraceno, ale bude to hodně těžké. Ty páry jsou třeba v první desítce nebo patnáctce na světě. My se pohybujeme kolem padesátého místa, to je výkonnostně jinde. Samozřejmě se budeme snažit podat co nejlepší výkon.

 Vaši spoluhráčku navíc na Evropských hrách čeká i soutěž v mixu…

Ano, ve skupině mají manžele Adcockovi, kteří vyhráli mistrovství Evropy a hráli na olympiádě. To bude velký zážitek i zkušenost.

 Jak probíhaly poslední dny přípravy?

Je toho dost, i vzhledem k tomu, že jsme se kvalifikovaly na poslední chvíli. Někdy dvakrát až třikrát denně. Hlavně jsme hrály, převažuje herní trénink nad kondičním. Připravuji se pod vedením Petra Báši, společně s tréninkovou skupinou.

 Evropské hry jsou přehlídkou řady sportů. Půjdete se podívat na další odvětví?

Minimálně poslední den, kdy máme volno, bych se chtěla jít na něco podívat. Třeba na basket nebo atletické disciplíny, lákavé jsou skoky na trampolíně. Samozřejmě budeme fandit Čechům, kteří budou bojovat o to nejlepší umístění.

 Znáte se více s někým z české výpravy?

Bavíme se s Alžbětou Levínskou, basketbalistkou z Pardubic, kterou znám přes jednu moji kamarádku. Četla jsem o ní, že je jednou z nejlepších juniorských basketbalistek. Na její zápas bych se šla ráda podívat.

 Evropské hry:

V pořadí druhé Evropské hry se uskuteční od 21. do 30. června 2019 v běloruském Minsku. Premiérové hry se poprvé konaly v Baku v roce 2015. Další mají následovat v pravidelných čtyřletých intervalech. V Bělorusku se účastníci představí v 15 sportech a 23 disciplínách. Českou republiku bude reprezentovat celkem 120 sportovců.