Nohejbalový svátek. První velkou smeč nového roku vyhrály Karlovy Vary, když ve finále Pardubice Open porazily tým Českých Budějovic vedený skvělým smečařem Chalupou. Třetí místo získaly Modřice.

Do pardubické univerzitní haly opět po roce zavítala nohejbalová elita. Doba prvních ročníků, kdy se na turnaji objevili dva nebo tři extraligoví hráči, je již definitivně pryč. O reprezentanty a další hráče hrající extraligu nebyla nouze. Prognózy pořadatelů o nejkvalitnějším ročníku turnaje se tak do puntíku potvrdily.

Startovní pole čítající 36 trojic pořadatelé rozdělili do osmi základních skupin, z nichž vítězové postupovali do osmifinále. O zbývající vstupenky do play off se střetly umístěné na druhých a třetích místech. Ve většině základních skupin se hrálo podle papírových předpokladů, svůj den neměly pouze Čelákovice. Ve čtyřčlenné skupině porazily pouze Bělou B a v osmifinále pak nestačily na „okresní" Němčice A.

V dalších osmifinálových zápasech Čakovice A nedaly moc šancí Vavřinci, Český Brod udolal Čakovice B. V českobudějovickém derby Chalupovo áčko vyškolilo béčko, Karlovy Vary vyprovodily Vsetín, Dynamo Pardubice (Hezina, Kaplan, M. Kleandr) nestačilo na Holice. Mnichovo Hradiště po dramatickém průběhu nakonec přehrálo Žďár nad Sázavou a Zbečník B se musel sklonit před Modřicemi.

Čtvrtfinálové souboje přinesly vyrovnanější podívanou, přesto se našly výjimky. Karlovy Vary jasně ovládly zápas proti Holicím. Svého soupeře přehrávaly ve všech herních činnostech, což ve druhém setu rezultovalo v těžko uvěřitelný stav 10:3. V dalším čtvrtfinálovém zápase hráči Čakovic A těžili z razantního útoku Milana Kučery, a když navíc Radim Jeník párkrát bodově zablokoval Doubravu, nebylo o postupujícím pochybností. Odnesly to Němčice A. Místo v semifinále si vybojovali i hráči z Českých Budějovic, kteří setřásli svůj stín posledních ročníků, tedy Český Brod. V posledním čtvrtfinále si Modřice poradily s Mnichovým Hradištěm, v jehož dresu nastoupila slovenská posila Ján Kilík.

Semifinálové zápasy se odehrály již uprostřed haly na centrálním kurtu za velmi slušného zájmu diváků. V prvním semifinále skončila cesta za celkovým prvenstvím pro Čakovice A, které narazily na stále se zlepšující tým Českých Budějovic, v jejichž dresu dominoval Chalupa. Druhé semifinále nabídlo o poznání vyrovnanější a vyhecovanější souboj. V něm se jako koncový hráč předvedl karlovarský Vanke. První set ukončil úspěšným blokem, ve druhé sadě pomohl zkaženým útokem k vítězství Modřicím a v rozhodujícím třetím setu ukončil bitvu kraťasem.

Z utkání o třetí místo se po vlažném začátku vyklubalo slušné drama. Ztrátu prvního setu dokázali modřičtí hráči napravit finišem v sadě druhé a v rozhodujícím setu na rozdíl od svých soupeřů z Čakovic nezkazili jediný míč, což se ukázalo jako klíčové.

Zdálo se, že finále bude vyrovnaným soubojem do poslední možné výměny, ale realita byla z jiného soudku. Karlovy Vary si zkraje prvního setu vybudovaly tříbodový náskok, který se jim díky na útoku neomylnému Vankemu dařilo udržovat až do konce setu. Ve druhém setu se pak Chalupa přestal proti výborné obraně dua Rosenberk – Vedral prosazovat a Vanke neomylně trestal. Po setech 10:7 a 10:4 tak Vary mohly slavit druhé vítězství na turnaji.

K potěše organizátorů turnaj kromě nohejbalové kvality postupně nabývá i společenského rozměru. Adresu univerzitní haly začínají vyhledávat nejen kamarádi a rodinní příslušníci hráčů, ale i diváci z řad jiných sportů, což v nohejbale není obvyklé.
„Celý turnaj se opět vydařil. Hráči předvedli skvělé výkony a po organizační stránce snad všechno také klapalo," řekl ředitel turnaje Roman Kopáček.

Konečné pořadí 8. ročníku Pardubice Open: 1. Karlovy Vary (Rosenberk, Vanke, Vedral), 2. České Budějovice (Chalupa, Janík, Musil), 3. Modřice (Bíbr, Pospíšil, Topinka), 4. Čakovice A (T. Chadim, Jeník, Kučera), 5. Holice (Adamec, Kop, Mrákava), 6. Český Brod A (Ešner, Flekač, Mareček), 7. Mnichovo Hradiště (Holas, Kilík, Šimáně), 8. Němčice A (Doubrava, Hoffmann, Vít).

Hlasy finálových bomberůJan Vanke, smečař Karlových Varů: „Forma jednotlivých hráčů je na začátku sezony vždy velkou neznámou. Také my jsme se ze začátku trochu hledali a dělali laciné chyby. Nastartoval nás zápas ve skupině proti výborně hrajícímu Zbečníku, který jsme urvali o jediný míč. Od tohoto střetnutí jsme se výrazně zlepšili. Ve čtvrtfinále jsme se střetli s nohejbalovou silou v podání Pavla Kopa a Jakuba Mrákavy a po kvalitním výkonu jsme postoupili dál. Nejtěžší zápas jsme absolvovali v semifinále proti sehrané trojici Pospíšila s Topinkou a Bíbrem. Šťastnější koncovka třetího setu pro nás znamenala postup do finále. V něm nás čekala skvěle hrající trojka Českých Budějovic. Když se nám podařilo odskočit o tři body, dokázali jsme vedení udržet a ve druhém setu jsme výhru i vítězství v celém turnaji potvrdili.
„Jsem moc rád, že se nám podařilo vítězství v Pardubicích obhájit. Turnaj je zajímavý především tím, že se zde sejde celá nohejbalová obec, nejen hráči z extraligy. Ale i z nižších soutěží, kteří se z výkonnostních důvodů nemohou zúčastňovat turnajů jako je třeba Poslední smeč nebo Austin Cup. Tady mají o motivaci postaráno, často předvádí skvělé výkony a i pro nás to je zajímavé zpestření. O to těžší to je pro organizátory, kteří zde mají na starosti pět kurtů a necelých čtyřicet týmů. Patří jim obrovský dík."
Jan Chalupa smečař Českých Budějovic: „V osmifinále jsme narazili na naše béčko, kluci působili trochu odevzdaně a moc nás nepotrápili. Ve čtvrtfinále nás čekal Český Brod neboli David Ešner. To byl pro mě osobně velmi těžký zápas, protože při mých předchozích dvou účastí na tomto turnaji mě David ve čtvrtfinále vždy vyřadil. Teď se to konečně obrátilo. V semifinále jsme hráli proti klukům z Čakovic, které znám z juniorské reprezentace. Tady se nám dařilo jak na útoku, tak i mně na bloku, kde jsem Milanovi pár míčů zavřel. Nejtěžší zápas přišel ve finále, soupeř nám hned na začátku o pár míčů utekl, a to se pak hraje úplně jinak. Vzhledem ke konkurenci beru druhé místo určitě jako úspěch."