Odborná komise z osmdesáti nominovaných vybrala 30 jednotlivců a pět kolektivů z celkového počtu 24 sportovních odvětví.

Předseda Sportovní komise Rady města Pardubice Petr Klimpl již prožil pěknou  řádku ocenění nejlepších sportovců. Však také má o výsledcích jednotlivých sportovců dokonalý přehled.

„Pardubičtí sportovci dosáhli v roce 2009 velmi dobrých výsledků. Je však  těžké porovnávat jednotlivé sportovní výsledky mezi sebou, proto vyhlašujeme nejlepší sportovce bez určení pořadí. Osobně za rok 2009 oceňuji výsledky kanoistů na divoké vodě, Uncajtíka, Rolence a Valíkovou. Jejich výtečné výsledky se zrodily v těžké mezinárodní konkurenci. Mezi výkony mládeže bych také ocenil celkovou výbornou práci BK Synthesia Pardubice. Tento basketbalový klub v šesti věkových kategoriích žactva a dorostu dokázal získat na Mistrovství ČR čtyři zlaté mistrovské tituly, jedno druhé a jedno čtvrté místo. To je v historii českého basketbalu věc naprosto nevídaná,“ uvedl Klimpl.

⋌Nejúspěšnější sportovci Pardubicka to nemají lehké, žijí ve velké konkurenci sportovců, medailové umístění v MČR leckdy nestačí na ocenění. K tomu uvádí ředitel SG Pardubice Martin Kubrycht.

„Je to jiné mezi mládeží, jiné mezi dospělými. U mládeže je zisk  mistrovského titulu mnohem jednodušší. Proto, kdo se chce prosadit mezi nejlepší, musí jednoznačně přidat výsledek z vrcholné světové či evropské soutěže. Mezi dospělými, zejména v olympijských sportech, odcházejí většinou ti nejlepší do resortních center, v drtivé většině do Prahy. Pokud dosáhne člen některého místního klubu titulu MČR mezi dospělými, je to skutečný borec. V neolympijských sportech to je to výrazně jednodušší…“