Jeho bedra musejí mít svaly kulturisty. Leží totiž na nich obrovská zodpovědnost. Odpovědnost za to, jak dopadne český basketbalový tým na letošním Euru. Tomáš Satoranský si situaci uvědomuje a mluví  o nejtěžším turnaji ve své reprezentační kariéře.

Za několik hodin nastoupíte k úvodnímu utkání na EuroBasketu 2017. Cítíte už lehké mrazení v zádech?
Je dobře, že už to vypukne. Měli jsme oficiální focení, což je moment, kdy si hráč uvědomí, že to doopravdy začíná. Ale pro mě ta správná nervozita přijde až těsně před zápasem.

Znamená to, že i vy býváte nervózní?
Jedná se o zdravou nervozitu, která mi pomáhá. Většinou bývám nervózní při hymnách. Je to ale pro mě signál, že jsem připravený na zápas. Před velkými zápasy či momenty to tak mívám vždy. Tak doufám, že budu nervózní.

Jinými slovy, když je Tomáš Satoranský nervózní…
(vypálí) Tak je připravený.

Jak vítáte skutečnost, že začínáte proti domácímu týmu?
Nemyslím si, že by to měla být jejich výhoda. První zápas doma bývá hodně těžký. To se nám potvrdilo i ve Slovinsku před čtyřmi lety, kdy jsme málem domácího favorita porazili. Budou se chtít doma ukázat a budou nervóznější. Samozřejmě ale i pro nás je to možná nejdůležitější utkání turnaje, protože rozhodne o tom, jak se pro nás bude vyvíjet. 

Co čekáte od haly plné fanoušků, kteří budou proti vám? 
Jsem na to sám zvědavý. Někdo říkal, že má být vyprodáno. Někdo, že zas ne. Uvidíme, jak bude domácí tým podporován. Pro mě je ale vždy velký zážitek hrát před plnou halou fandící domácímu týmu. Vždy mě to spíš nabudí. Bylo tomu tak před čtyřmi lety ve Slovinsku nebo pak v kvalifikaci v Maďarsku.

Cítíte větší zodpovědnost než v minulých letech?
Budu se snažit tu zodpovědnost rozhodit mezi víc kluků. Máme tu velice kvalitní hráče, kteří mohou být dost nebezpeční, když jsou agresivní. Chci, aby tlak zůstal na mně, ale zodpovědnost musí být na týmu. Jsem rád, že je s námi Jirka Welsch, který toho zažil nejvíce z nás všech. A v těch těžkých zápasech nám může hodně pomoct.

Ze své kariéry jste zvyklý na mnoho důležitých zápasů. Tenhle by pro vás mohl být nejtěžší. Souhlasíte?
To si nemyslím. Už na EuroBasketu v roce 2015 jsme patřili s Honzou Veselým k největším lídrům.

To máte pravdu, nicméně teď tu Jan Veselý s vámi není…
Pokud to berete takto, tak skutečně největší zodpovědnost leží na mně. Z tohoto pohledu je to pro mě nejtěžší turnaj. Bude hodně záležet na tom, jak se s tím vypořádám. Určitě budu muset hrát lépe než v přípravě. V ní jsem se do toho spíš dostával. Měl jsem tam různé momenty, kdy jsem to nebyl já. Přesto si myslím, že vyřazovací boje proti Chorvatsku a Srbsku na minulém mistrovství Evropy byly těžší. Jinými slovy, utkání s Rumunskem se úplně nebojím.

V závěru přípravy vás limitovalo zdraví. Už jsou všechny problémy zažehnány?
Jsem na sto procent připravený. Na dva dny byl za mnou fyzioterapeut s Washingtonu. Hodně mi pomohl, docházel jsem i na terapie. Bylo dobře, že jsem nejel do Lotyšska a raději se připravoval na tento turnaj, na kterém nám všem tolik záleží.

Ten člověk přijel pouze kvůli tomu až z dalekého Washingtonu?
Ne, to byla náhoda, že jeho příjezd byl naplánovaný zrovna na dobu, kdy jsem ho nejvíc potřeboval.

Zpátky ke vstupním utkání s Rumunskem. Co říct na adresu jeho národního týmu?
Hrají hodně zónu, na to si musíme připravit útok. Také mají vysoké hráče, takže to bude hodně o doskoku, který potřebujeme zlepšit. 

Je zrádné, když hráče soupeře neznáte ani podle jmen, protože nehrají ve sledovaných soutěžích?
Někdy ano. Bývá lepší, když už znáte jejich silné stránky a víte, na co se připravit. Neznat většinu týmu může být zrádné. Výjimkou je Vlad Moldoveanu.

Moldoveanu je modlou pořadatelské Kluže, nejen ale on je tady oslavován. Vnímáte ten zápal a obdiv, který je v Rumunsku projevován hvězdám, jakou jste vy a další hráči NBA?
Jsem tu vším pozitivně překvapen – jak výborně vypadá hala, jaký je hotel nebo strava. Už na letišti nás mile přijali a vypadá to, že EuroBasket je pro Rumunsko velkou věcí. Je hezké vidět, jak si tu lidé váží toho, že mohou hostit takovou akci. Sám jsem ještě nikdy nehrál proti Rumunsku, ani jsem tu nebyl. Ovšem rumunská legenda a bývalý hráč Washingtonu v NBA Gheorghe Muresan mi řekl, že Kluž je basketbalové město. Proto se na zápas s Rumunskem moc těším.

Vy jste o zápase mluvil s ambasadorem Wizards?
Ano, Gheorghe je stále v klubu činný. Mluvili jsme spolu po zápase se San Antoniem a Pauem Gasolem, kdy už bylo rozhodnuto, že se Španělskem i Rumunskem budeme v jedné skupině. Gheorghe nám tehdy řekl, že Kluž je basketu zaslíbená a fanoušci nás budou milovat. 

Mezi dva klíčové zápasy s Rumunskem a Maďarskem se vklínilo Španělsko, což je pro vás prestižní zápas.
Speciální bude kvůli tomu, že tam znám skoro všechny. Ale také víme, že to pro nás není ten hlavní protivník. My musíme věnovat všechnu koncentraci především těm dalším dvěma soupeřům. 

Je možné, že byste si před stěžejním zápasem s Maďarskem dali oraz?
Já si neplánuji orazit ani v jednom zápase. Utkání se Španělskem je svátek i pro nás, protože je to hlavní favorit na titul. Málokdy se poštěstí hrát proti týmu s osmi hráči z NBA.

Jak turnaj jako ME může pomoct vaší kariéře?
Já jsem ve Washingtonu letos nehrál tolik, kolik bych chtěl. Tohle je pro mě šance dostat se zpět do rytmu a mít velkou zodpovědnost za tým své země. V každém případě je EuroBasket skvělá zkušenost.