Play down – 1. kolo

1. zápas: Sparta Praha – Sokol Pardubice 5:6 po prodl.
2. zápas: Sparta Praha – Sokol Pardubice 4:1.
3. zápas:
Sokol Pardubice – Sparta Praha; od 19 hodin.
4. zápas:
Sokol Pardubice – Sparta Praha; od 12 hodin, obafukovací hale na Dukle.
5. zápas: Sparta Praha – Sokol Pardubice; středa 23. března, Aréna Sparta Praha, čas bude ještě upřesněn.

Vzpoura na florbalové lodi Fortuna… M&M reality Sokol Pardubice, suverénně nejhorší tým základní části extraligy vystrkuje v zápasech o udržení drápky. Na půdě favorita jednou sekl a jak naznačuje jeho trenér JAN FELSENBERG, chce vyprášit kožich pražské Spartě i v domácích zápasech.

Stav série je po venkovní misi nerozhodný. Jste spokojeni?
Před minulým víkendem bychom byli se stavem 1:1 na zápasy stoprocentně spokojeni. Po prvním vyhraném utkání jsme si věřili, že bychom mohli uspět i ve druhém. Ten jsme však prohráli. Přitom se nedá říci, že bychom byli horším týmem, spíše naopak. Měli jsme více brankových příležitostí, ale jelikož jsme je nevyužili, prohráli jsme zaslouženě.

Mohla být vaše zlepšená výkonnost ve druhém utkání dílem nadšení z výhry po velmi dlouhé době?
Určitě. Když to srovnám ze vstupním zápasem, tak v něm jsme zrovna sebevědomím nepřekypovali. Hráli jsme ustrašeně a naše výhra patřila do kategorie šťastných. Za to ve druhém nám narostla křídla a našemu výkonu chyběly pouze branky.

V zápasech play off nebo ve vašem případě play down se už nehraje na krásu ale na efekt. Přesto, jak se vám zamlouvá hra vašeho týmu?
Ano. V této fázi soutěže se hraje už jen na výsledek. V prvním utkání jsme se hrou nebyli moc spokojeni a ve druhém jsem už naznačil, že to bylo o dost lepší.

Dá se říci, že jste umřeli na krásu?
Ne, to ne. Druhý zápas nebyl o tom, že bychom naše šance překombinovali, že bychom to hráli jak se říká do prázdné. Zkrátka a dobře jsme neproměňovali střely. Koncovka byla nepřesná.

Takže chyběla vašemu týmu pohotovost při zakončení?
To se nedá takhle říci. Záleží na hráčské kvalitě. Týmy z horní poloviny tabulky z podobných šancí skórují. My ne a proto hrajeme o záchranu a nejsme v play off.

Před sezonou jste silně omladili kádr, ovšem v rozhodujících chvílích sázíte na zkušenost. Alespoň mezi třemi tyčemi, není–liž pravda?
Je tomu tak a vlastně nás k tomu donutily okolnosti. Naše jednička Honza Pipek odešla do Dánska. Kluci, kteří mu kryli záda, sice makají na sto procent, ovšem jim chybějí zkušenosti. Proto jsme už s výhledem na play down oslovili Martina Paukrta. Okamžitě se zapojil do přípravy a naskočil do zápasů.

Teď mě opravte, jestli se pletu. Neskončil už Paukrt v áčku?
Ano, skončil. Vrátil se prakticky po dvou a půl letech. Naštěstí u gólmanů jsou návraty specifické. Netrvá jim dlouho než se zpět dostanou do rytmu. A to bylo i v případě Paukrta. Z jeho výkony jsme byli v obou zápasech na Spartě spokojeni.

Paukrt se asi projevil jako správný srdcař, když nenechal svůj klub na holičkách…
Přesně tak. Je to jeden z hráčů, se kterými jsme někdy před jedenácti lety zakládali náš florbalový oddíl.

V domácím prostředí jste v základní části ani jednou nevyhráli a získali jste jediný bod za prohru v prodloužení. Nemáte obavy z komplexu?
Ne, v žádném případě. Jiné by to snad bylo, kdybychom vyhrávali venku a prohrávali doma. Jenže my prohrávali úplně všude.

Máte za sebou dvě čerstvé zkušenosti se Spartou. Co by podle vás mohlo na soupeře platit v domácích zápasech?
V podstatě to, co ve venkovních. Sparta se prezentuje pasivním florbalem s velkou liknavostí v obraně. Platí na ně na ně aktivní rozehrávka. Nesmíme se nechat v žádném případě ukolébat jejich hrou.

Když vás tak poslouchám, nenabízí se varianta, vlétnout na ně na začátku zápasu?
Spíše než vlétnout na soupeře v úvodu utkání a pak se dostat do nějakého útlumu, bych raději preferoval aktivní způsob hry po celé utkání. Není to o tom, chtít rozhodnout v prvních minutách.

Alternativu 1:3 na zápasy po domácích vystoupeních si žádný správný trenér nepřipouští. Ale 2:2 už možná ano. Co by tento stav znamenalo pro rozhodující bitvu?
Domnívám se, že bychom byli stejně jako před zápasy venku i teď těmi domácími v psychické výhodě. Pro Spartu je komplikace už to, že musí hrát v neděli. Myslela si, že nás smázne ve třech utkáních. Soupeř je ale hrozně sebevědomý i po jednom domácím nezdaru. Počítá s tím, že u nás sérii ukončí. Jít do pátého zápasu, už by nemusela unést. Úplně nejlepší by bylo těmto hypotézám zamezit a vyhrát oba víkendové duely (šibalsky mrkne).