Před sezonou přesedl z křesla děčínského generálního manažera do toho pardubického. Vrátil se tedy na východ Čech, odkud pochází. Pavel Stara však zatím neprožívá v BK Synthesia zrovna šťastné období.

Loňský semifinalista podává nevyrovnané výkony. Z devatenácti kol zvítězil pouze osmkrát. Zarážející jsou prohry s týmy ze spodku. Pardubice doma ani venku nedokázaly porazit nováčka z Opavy a tuto bilanci zopakovaly minulou neděli s Ostravou.

A pardubickému vedení došla trpělivost. V pátek má schůzku představenstvo klubu, kde se bude mluvit nejen o ekonomické situaci, ale hlavně se bude propírat současný stav sportovních výsledků s podrobnou analýzou hráčů. Generální manažer klubu už má připravené podklady.

Stejně jako proti Opavě i v utkání s Ostravou hráčům mimo jiného viditelně svazovala ruce nervozita…
Do naší hry se opět vkrádá strach. Hrajeme hodně stereotypně. Všechny míče směřují na Šteffela, a pro hráče soupeře není problém soustředit se na jednoho hráče. Když se nedaří Sandersovi, není nikdo, kdo by ho zastoupil.

Pardubice po vánoční přestávce jen prohrávají. Trenér Nikolič za hlavní důvod neúspěchů označil udělení dlouhého volna…
Přeci hráči jsou profesionálové. Nemyslím si, že chybou bylo delší volno. Je pravda, že se to může zpětně takto jevit, ale pro mě není příčinou fakt, že jsme hráčům umožnili strávit více času se svými blízkými. Vadí mi ale nekoncentrovanost a u některých bohužel i nechota pracovat.

Vaše slova svádějí k jediné otázce. Co s takovými hráči?

Blíží se polovina základní části a naše výsledku opravdu nejsou podle představ. Pokud máme být konkurenceschopným týmem, musíme s tím něco provést. Jednou z věcí je zvýšení tlaku na tyto hráče.

První krok jste učinili prakticky hned po zbabraném s Ostravou…
V pondělí končil téměř mesíční try out srbskému pivotu Paunovičovi. Na testech neuspěl, proto jsme s ním smlouvu neuzavřeli.

Nejen v České republice se hodně nahlas mluví o ekonomické krizi i ve sportu. Některé basketbalové kluby začínají mít problémy. Jak je na tom ten pardubický?
V současné době by si hráči o to více měli vážit podmínek, který jim klub nabízí. Pardubice mají skvělé podmínky. Hráči se rozhodně nepřeplácejí, veškeré závazky plníme včas. Podle toho musejí šlapat. Nejsem zástáncem nějakých velkým výměn a změn, naopak sázím na budování důvěry a týmovém duchu. Pokud však hráči nebudou chtít pracovat podle našich představ a nebudou si vážit nabízených podmínek, nikde není psáno, že změny nepřijdou. Může se klidně stát, že za sezonu protočíme více hráčů.

Tento víkend je u mistrovského zápasu Pardubic napsáno volný termín. Čtrnáctidenní přestávka asi nemohla přijít v lepší dobu?
Určitě. Dostali jsme se opět do složité situace. Proto kromě tvrdého tréninku přistoupíme i k pohovorům s jednotlivými hráči. Předesílám, že bude hlasito. Dojde také k nějakým opatřením směřujícím ke zlepšení stavu. Neplánovaně. Původně jsme chtěli být ve zcela jiné komunikaci s hráči. Čtyři výhry v řadě před Vánocemi nás k tomu předurčovaly. Bohužel poslední dva zápasy situaci obrátily. Hráči nabízenou ruku zpětné vazby nepřijali a teď ji nepřijmeme mi. Nemá smysl dělat nějaká unáhlená rozhodnutí, ale budou muset prokázat příslušnost ke svému klubu.

Když se to přežene, tak hráči v utkání s Ostravou ddělali všechno proto, aby odradili své příznivce. Záměr před sezonou byl opačný…
Tato skutečnost mě mrzí snad nejvíc. Na Ostravu přišla krásná návštěva kolem sedmnácti stovek diváků a my nejsme schopni podat výkon, na který by se dalo dívat. Jak se má basketbal posunout v Pardubicích dál? Po propadáku s Opavou jsme tvrdou prací opět získávali jejich přízeň. Výkony proti USK, Liberci a zejména Novému Jičínu jsme je museli naladit. Teď jim máme zase co vysvětlovat. Šlapeme si po vlastní práci a divák to oprávněně vnímá. Budeme pro ně muset najít takové typy hráčů, kteří budou naplňovat heslo: „Basketbal má lidi bavit“.