Co se dá stihnout za deset dní? Třeba bokovka ve čtvrtfinálové sérii VTB ligy se zájezdem do Moskvy… A ti ostatní hold musí počkat. To je přesně úděl pardubických basketbalistů. Zatímco český kolos Nymburk sváděl boje s evropským obrem CSKA, dlouháni Beksy ladili formu na zítřejší odvetu. Jejich trenér TOMÁŠ BARTOŠEK je přesvědčen, že tým si poradí s obranným tlakem soupeře lépe než ve vstupním semifinále.

Mezi zápasy je nezvykle dlouhá doba. Nymburk si dokonce v době vašeho volna střihl sérii v daleko náročnější VTB lize s CSKA Moskva. Z velikána se stal na týden trpaslík. Co tomu říkáte?
Pro Nymburk to byl velký basketbalový svátek, protože se poprvé ve své historii probojoval do play off VTB ligy. A hned narazil na jeden z nejlepších týmů Evropy. Vždyť CSKA Moskva se propracoval nedávno i do Final Four Euroligy. Vždycky, když nastupujete proti papírově silnějším týmům, tak ze sebe hráči chtějí dostat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle. Větší tlak je na straně favorita.

Co může taková pauza udělat s hráči? Přeci jenom jsou v sezoně zvyklí na jiný režim.

Pevně věřím, že nic. Delší pauza nám pomůže doléčit drobné šrámy. Dokonale zregenerovat a dobře se připravit na domácí odvetu.

Zápasy play off se hrají v rychlém sledu už kvůli napětí mezi týmy, diváky apod. Návrat do série po deseti dnech, to už člověk pomalu zapomene, že se nějaké play off hraje, nemyslíte?
S každým dalším tréninkem blížícím se k odvetě je cítit napětí a soustředění. Všichni se už těšíme na sobotu. Každý zápas proti Nymburku je výjimečný jak pro hráče, tak i pro diváky. Proto si myslím, že nikdo nezapomene na to, že se hraje play off.

Do sobotního zápasu nastupujete s tím, že musíte. Zatímco leckoho by to stresovalo, váš tým nemá v letošní sezoně s klíčovými duely problémy, viďte?

Máme v týmu několik vítězných typů, kteří umějí strhnout ostatní. V letošní sezoně nás to několikrát dovedlo k velkým vítězstvím. Jako k domácí výhře nad Nymburkem v základní části, triumfu v Českém poháru a obratu ve druhém čtvrtfinále. A s dobrou diváckou kulisou uděláme maximum pro to, abychom zvládli i tento zápas.

Prozradíte, kde leží klíč k potenciálnímu úspěchu, což je v tomto případě pouze výhra?
Sebevědomí a nemít přehnaný respekt k soupeři. Oproti prvnímu utkání musíme být odvážnější, samozřejmostí je maximální nasazení na obou polovinách hřiště. Zastavit přechodovou fázi Nymburka do útoku a jeho rychlý protiútok. Hlavní v tomto směru bude minimalizovat ztráty.

Stlačit ztráty na minimum v soubojích s Nymburkem se dobře radí, ale kdo si to nezkusil na hřišti, asi neví, jak je to těžké. Jaké je jejich přijatelné množství?
Ve druhém utkání už budeme vědět, s jakým tlakem v obraně soupeř hraje. Tak si s tím poradíme lépe a s každým dalším zápase s tak kvalitním sokem budeme i my lepší. Konkrétní číslo? Tři, čtyři ztráty na čtvrtinu. Hlavně, aby to nebyly jednoduché a hloupé ztráty.

V posledních dvou zápasech váš tým trápila také střelba. Pohybovala se pouze něco kolem třiceti procent…
Tento statistický údaj k play off patří, protože se týmy maximálně soustředí na obranu. Ve hře se objevuje zvýšené nasazení i tlak na výsledek, kdy každé zaváhání může mít fatální následky. Kdo se s tím lépe vypořádá, tak je úspěšný.

Pro pardubického diváka by bylo super, kdyby se vám dařilo držet s Nymburkem krok déle než jednu čtvrtinu. Nejlépe jít s ním do poslední čtvrtiny za dostižitelného stavu, co vy na tento nápad?

(usměje se) Tento vývoj si přejeme i my a všichni pro to uděláme maximum. S podporou diváků pevně věřím, že se nám to podaří.

Co myslíte, jak se projeví třicetibodová prohra na návštěvnosti? Je více těch, kteří vám věří, nebo těch, kteří už vás odepsali?

Podle mého mínění je většina těch, kteří nám věří a hala na Dašické bude plná. V play off je v podstatě jedno, jestli prohrajete o bod nebo o třicet. Je to stále jen 1:0 nebo 0:1 na zápasy…