Letošní sezona na Dostihovém závodišti v Pardubicích slibuje tři vrcholy. Na konci července se zde bude konat olympijská kvalifikace ve všestrannosti, na začátku září mezinárodní výstava Koně v akci a v říjnu 121. ročník Velké pardubické.

Celkem se v Pardubicích uskuteční deset dostihových mítinků, z nichž první je na programu už tuto sobotu. Úvodní kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží 21. května. V nejstarším překážkovém dostihu Evropy bude prvenství z posledních dvou let obhajovat Tiumen s žokejem Josefem Váňou starším, nejúspěšnějším jezdcem a trenérem v historii dostihu.

„Podařilo se nám uzavřít významnou dohodu s Českou televizí, která bude všechny dostihové dny živě přenášet nebo vysílat ze záznamu. To je oproti minulosti velký pokrok,“ pochvaloval si na tiskové konferenci ke startu sezony předseda představenstva Dostihového spolku Jan Němec, jenž ve funkci nahradil dlouholetého šéfa Miroslava Petráně.

„Co se týká programu na závodišti, chystá se spousta akcí, jejímž cílem je přilákat obyvatele Pardubic i jejich návštěvníky. Závodiště se budeme snažit využít také pro rozvoj cestovního ruchu. A chceme, aby bylo multifunkční, pokud konkrétní akce nebude poškozovat dráhu či areál,“ poodhalil svoje plány Jan Němec.

Novinky, které se budou týkat přímo jezdců, odkryl ředitel Dostihového spolku Jiří Kunát: „Máme připraveny nové skoky do klasiky, historicky poprvé využíváme umělého proutí, které se používá při většině evropských dostihů. Skoky budou mít mnohem větší stabilitu, budou daleko bezpečnější. Návštěvníci i aktivní účastníci dostihů se mají letos určitě na co těšit,“ věří.

Kromě dostihů, jezdeckých soutěží a výstavy Koně v akci se na pardubickém závodišti v letošním roce konají i tradiční motoristické burzy, turnaj v extrémním golfu, dětský den, chovatelské šampionáty, tuningový sraz či výstava zemědělské techniky.

Po dvou vydařených zimních sezonách, kdy se na oválu pardubického závodiště vystřídalo více než deset tisíc běžkařů, se tentokrát kvůli nedostatku sněhu v areálu nelyžovalo. Přesto Dostihový spolek nabídl návštěvníkům jednu novinku – pravidelné prohlídky areálu s průvodcem.

„Chceme dostihové závodiště co nejvíce otevřít veřejnosti. Nejen obyvatelům Pardubic, ale i návštěvníkům města. Proto jsme pro ně tuto akci připravili,“ uvedl Jan Němec. „Pardubické dostihové závodiště je nádherným areálem se spoustou zeleně, s mnoha zajímavostmi a s bohatou historií. Věříme, že je atraktivním místem pro návštěvy i mimo oficiální akce, které se tady konají,“ dodal nový předseda představenstva Němec.

Další novinky chystá vedení s výhledem na další sezonu. Příští rok by mělo být například vybudováno dětské hřiště pro rodinné návštěvníky. Projekt zatím nese pracovní název Taxis park.

Deset dostihových mítinků v Pardubicích

7. května – Zahajovací dostih
21. května – Britský den, I. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou
28. května – Ruský den
11. června – Polský den, 2. kvalifikace na Velkou pardubickou
2. července – Italský den – Zlatý pohár
20. srpna – Slovenský den – 3. kvalifikace na Velkou pardubickou
10. září – Francouzský den – 4. kvalifikace na Velkou pardubickou
8. října Velká cena Domec s ČRo Pardubice
9. října – 121. Velká pardubická České pojišťovny22. října – Závěrečné dostihy

(ry, dk)