„Hodně se toho podařilo a další velké kroky jsou před námi,“ předesílá předsedkyně spolku Eva Hrdinová. Na konci roku 2016 došlo k oddělení handicapovaných atletů od Sportovního klubu Hvězda Pardubice a vznikl samostatný spolek Atletika Bez Bariér Pardubice.

Spolek plně převzal všechny povinnosti a cíle předešlé organizace, včetně členské základny. K dnešnímu dni má spolek ve svých řadách 204 atletů ve věku od šesti do pětašedesáti let. Z toho je několik českých reprezentantů, účastníků vrcholných světových akcí, ale i více než sto třiceti handicapovaných dětí,“ vysvětluje Hrdinová.

DOMA I V ZAHRANIČÍ
V nedávno skončeném roce absolvovali tři zástupci Atletiky Bez Bariér, konkrétně Martin Zach, Michal Enge a Jaroslav Petrouš nominační závod v Dubaji, kde získali šest medailí. Navíc splnili i náročné nominační limity na mistrovství světa v Londýně. Vrcholné akce loňské sezony se zúčastnili dva z nich. Oba v hodu kuželkou. Michal Enge obsadil osmou příčku a Martin Zach skončil na devátém místě.

Handicapování sportovci se činili i na domácím poli. Zmíníme zde úspěchy na domácím poli. Z republikového šampionátu dovezli celkem dvacet cenných kovů. Šest z nich se umístilo v nejlepší desítce v prestižním Českém poháru vozíčkářů.

DOSTAT SE MEZI LIDI
Za přínosný krok považují ve spolku také osvětu, kterou jeho představitelé i samotní sportovci šířili mezi veřejnost. „V letních měsících jsme se zúčastnili řady akcí s cílem přiblížit sport handicapovaných. A také s možností si disciplíny vyzkoušet. Až už to bylo na Sportiády školy Svítání na Dostihovém závodišti, exhibici na Lionském dni, na Sportovního parku Pardubice či na Košumberských hrách,“ vypočítává Hrdinová.

S tím souvisí také fakt, že spolek Atletika Bez Barier uspořádal několik tradičních akcí. Tou největší je Velká cena Pardubic v atletice vozíčkářů. Vloni se konal její jubilejní dvacátý ročník.

„A poprvé byl sankcionovaný. To znamená, že výsledky se počítaly do mezinárodního žebříčku a mohly být uznány jako limity pro mistrovství svatě,“ objasňuje reprezentační trenérka.

Další tradiční akcí je Školní atletický parapohár jako závod pro handicapované děti ze školních kolektivů z celého Pardubického kraje i mimo něj. „Zaznamenali jsme rekordní účast osmnácti školními kolektivy s více než 150 dětmi,“ říká Hrdinová.

Na podzim spolek uspořádal 3. ročník mítinku s názvem Rozloučení se sezonou, kde byly překonány tři české rekordy. Nebyla by to nová organizace, aby nepřišla s něčím novým. „Zavedli jsme seriál Atletických dopolední Bez Bariér. Tedy atletického čtyřboje pro handicapované děti, kde každý ze závodníků absolvuje běh na 60 m, skok daleký, hod míčkem a běh na 400 či 800 m,“ připomíná předsedkyně spolku.

POZVÁNKA NA 1. PLES
Představitelé spolku museli v roce 2017 zajistit plynulý přechod z klubu do spolku tak, aby to žádným způsobem neovlivnilo jednotlivé členy ani kolektivy.

„Nakoupili jsme nové sportovní oblečení a dresy, také sportovní vybavení, potřeby pro závody. Zajistili jsme školené rozhodčí i pomocníky i prostory pro přípravu. Zaměstnali jsme nového trenéra mládeže, a přispěli na účast našich atletů a doprovodů na zahraničních akcích,“ poznamenává Eva Hrdinová, která ještě dodává:

V této sezóně bychom chtěli stejně úspěšně pokračovat. Vedle tradičních sportovních akcí plánujeme Sportovní den Bez Bariér pro veřejnost za účasti i jiných sportů než jen atletiky. Věříme v účast našich reprezentantů na domácím šampionátu i na mistrovství Evropy v Berlíně. Rádi bychom rozšířili akce pro handicapované děti a nabídli sportovní přípravu i klientům domů sociálních služeb. V únoru také uspořádáme premiérový sportovní ples Bez Bariér.“